• DOLAR
  $2.140,4200
 • EURO
  $1,4344
 • ALTIN
  $59.961,3900
 • BIST
  1,1904
Saban Korkmaz
Saban Korkmaz
sabankorkma@afyonhisargazetesi.com
EY BENİM GÜZEL KARDEŞİM!..
 • 0
 • 58
 • 07 Nisan 2021 Çarşamba
 • +
 • -

Ey Allah’ın Sevgili KuluGüzel Kardeşim!

Bilmediğini öğrenmeye yeltenmeyenin aklına şaşmak gerek. Böylesi insanlar hayatı boyunca cehalet zilletini yudumlayacaklar ama sonunda pişman olacaklar ama iş işten geçmiş olacak, sonradan pişman olmak bir işe yaramayacaktır. Yirmi dört saatlik zaman diliminin belirle bir bölümünü ilim elde etmek için ayırmaya bak. Öğrendiklerinden önemli olanlarını bir kenara not et ve yeri ile zamanı geldiğinde birilerine anlatmaya bak.

———-

Ey Sevgili Dert Ortağı Kardeşim!

Durmadan Hak ile meşgul olmaya bak, bak ki, gönül bahçen şenlensin. Seni Yüce Yaradan sevsin. Üzerinde bulunan organlara bir bak hepsinin değeri ne kadar çok. Bunları Allah sana parayla mı sattı? Pek tabii ki hayır. Unutma ki sen trilyonluk adamsın. Allah’a kaç para verdir bu organlar için? Seni Allah yarattı hiç şüphesiz, kendine kulluk yapman için yarattı. Tez elden gel Hak yoluna gir, Hak ile meşgul ol ki batıl ve şeytan seni meşgul etmesin.

—–

Ey Ciğerparem  Güzel Kardeşim!

Bir kalpte iki sevgi bulunmaz. Gel hele dünya sevgisini bir kenara at da Allah (c.c.) sevgisiyle meşgul olmaya bak. Bu dünya biliyorsun bir ikindi gölgeliği kadardır. Sen dünyayı kalbine almaya kalkarsan pişmen olursun, orada Allah sevgisine yer kalmaz. Yok, eğer sırtına almaya kalkarsan, altında ezilmeye mahkûm olursun. Kalbinden her türlü sevgiyi bir kenara koy da kalbinde sadece ve sadece Allah sevgisi bulunsun, çünkü erinde gecinde O’na kavuşacaksın. Kalbine O’nu yerleştirmezsen, durmadan dilinle ve kalbinle O’nu anmazsan Allah katında senin yerin ne olabilir?

——-

Ey Güzel Canım Kardeşim!

Sen hiçbir kimse hakkında su-i zanda bulunmamaya bakmalısın. Çünkü senin böyle salahiyet ve yetkin yoktur. Bütün insanları sevmeye bak, düşüncesi, fikri zikri ne olursa olsun. Hiçbir kimseyi küçümseme, horlama, yan bakma, onlara karşı kibirlenme. Yarının ne olacağını Allah’tan başka kimse bilemez. Olur da bir gaflet uykusundan uyanır, ve öyle bir küheylana biner ve dört nala gider ki seni ve beni fersah fersah geride bırakabilir. Sakın ola ki hiçbir kimsenin gıybetini yapma. Her bir insanı sadece Allah rızası için sevmeye bak. 24 saatlik zaman diliminde mümkün olduğu kadar seni yaratan Allah’ı zikretmeye bak. Her gün yatmadan önce bir tefekküre dalarak işlemiş olduğun sevapları ve günahları terazide tartarak kendi kendine bir hesap yapmaya bak. Sakın ola ki kalbinde kin, nefret, fesatlık gibi duygulara yer vermemeye çalış. Hep iyi ol. İyilerle ol. İlim elde etmek için vaktini harcamaya bak. Ayrıca öğrendiklerinle de amel etmeye bak ki, öğrendiklerin bir işe yarasın.

———

Ey Canım, Ciğerem Güzel Kardeşim!

Kendini hep akıllı görmeye alışma. Ben böyleyim dersen Hak yolunda zerre misgal dahi yol alamazsın. Kendini hep bilgisiz, aciz, yoksul, garip ve kimsesiz bil. Kimsesizlerin kimsesi Allah’ı tanımaya bak. O’nu zikretmeye bak. O’nun dostlarını, sevdiklerini sevmeye bak. Sonradan darıldığın ve konuşmadığın arkadaşının kötülüklerini sakın başkalarına anlatmaya kalkma. Ola ki sonradan barışırsın ve onun yüzüne bakasın. Haksız sözleri takdiklemeye kalkma. Hiçbir kimsenin arkasından kötü konuşma. Birine bir şeyler söyleyeceksen yüzüne söyle, sakın arkasından söyleme. Herkesle sadık bir dost olmaya bak. Unutma ki sadık dost, arkadaşının hüzün ve sevinçlerine ortak olandır.

———

Ey Sevgili Güzel Kardeşim!

Sana gelene git. Sana gelmeyene de git. Büyüklük sende kalsın. Her bir kişinin sırrını biliyorsan sakın ortaya çıkarmaya kalkma. Sır saklamasını bil. Kendini kötülüklerden korumaya bak. Gıybet yapılan yerde durma. Gıybet yapacaksan sen de anne ve babanın gıybetini yap ki sevapların onlara gitsin, onların da günahları varsa sana gelsin. Dostlar ile sohbeti canan yapmaya bak. Konuştuğun hep Hak olsun, doğru olsun, güzel olsun, ders vereci nitelikte olsun. Hiç bir kimseye eziyet etme. Fakirlerin, yetimlerin yaralarını sarmaya bak. Onları duasını al. Elinde bulunandan mümkün olduğu kadarını infak etmeye bak. Böylece ahirete güzel bir yatırım yapmış olursun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM