• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
‘Evlerimize bir an önce  kavuşmak istiyoruz’

‘Evlerimize bir an önce kavuşmak istiyoruz’

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Afyonkarahisar’da çekilen kuralar sonucunda 2019 ve 2020’de hak sahibi olan vatandaşlar dün Zafer Meydanı’nda bir açıklama gerçekleştirdiler. Yaklaşık 4 yıldır inşaatın başlamadığını ifade eden vatandaşlar yapılan ihalelerin iptal edildiğini, o yıllardaki fiyatlarla şu anki fiyatların farklı olduğunu ve artış gösterdiğini dile getirdiler. Vatandaşlar, ‘Mağduriyetimizin giderilmesini istiyor, evlerimize bir an önce kavuşmak istiyoruz” şeklinde konuştular.

TOKİ tarafından Afyonkarahisar’da 2019 ve 2020 tarihlerinde hak sahibi olan vatandaşlar Afyonkarahisar Zafer Meydanı’nda dün geniş bir katılımla basın toplantısı gerçekleştirdiler. Mağdur olduklarını dile getiren vatandaşlara Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Burcu Köksal, CHP Milletvekili Aday Adayı Yalçın Görgöz, İYİ Parti İl Başkan Yardımcısı Raşit Koçak, Gelecek Partisi İl Başkanı Niyazi Ertaş,  Demokrat Parti İl Başkanı Hikmet Bülbül, CHP Merkez İlçe Başkanı Ömer Akyıldız ve partilerin üyeleri eşlik etti.

‘HEMŞEHRİLERİMİZİN SESİNİ DUYURABİLMEK İÇİN TOPLANDIK’

Basın açıklamasında konuşan Milletvekili Köksal, “Gökçe Mahallesine kaydırılan ve bugüne kadar bir türlü yapılmayan, konutlarına kavuşamayan hemşehrilerimizin sesini tekrar duyurabilmek için burada bugün toplandık. TBMM’de Afyonkarahisar’ı temsil etmek için hemşehrilerimizin oyuyla seçilen AKP Milletvekillerinin bugün burada hemşehrilerimin yanında olup onların seslerine kulak vermeleri lazımdı. Ben isterdim ki TBMM’de Afyonkarahisar’da yarattıkları bu mağduriyeti dile getirirken karşıma geçip gülmek yerine buradaki hemşehrilerimin mağduriyetini bugüne kadar çözmelerini isterdim. Şuraya konut yapıyoruz, buraya TOKİ yapıyoruz diye müjde vermek yerine verilen sözlerin tutularak buradaki gariban dar gelirli hemşehrilerimizin sıcacık yuvalarına kavuşmalarını, sağlamalarını beklerdim” dedi.

‘BUGÜNKİ GELİNEN NOKTADA NE EV VAR NE DE O GÜNKÜ MALİYETLER’

“16  bin liralık peşinatla 200-300 bin liralık yaklaşık maliyetle bu insanlar ev sahibi olacaktı ama bugün gelinen noktada ne ev var ortada nede o günkü maliyetler. Bugün diyorlar ki konutlar yapılsa bile maliyet arttı, 1 milyona yaklaştı. Yazık değil mi? Günah değil mi bu insanlara? İnsanlar dar gelirli. Adı üstünde ilk defa konut sahibi olmak için bin bir umutla yazıldılar kuraya girdiler. Sosyal devlet vatandaşın yanında olan sözünü tutan devlettir. Ama hiç merak etmeyin bu mağduriyetinizi biliyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında Millet ittifakıyla birlikte iktidara geldiğimizde size söz veriyoruz bunların yarattığı bu mağduriyeti biz çözeceğiz.”

‘VAAT EDİLEN PROJELER NEDEN YERİNE GETİRİLMİYOR?’

Parti İl başkanları ve temsilcileri sırayla söz alarak yaşanan mağduriyetin giderilmesi yönünde konuştu. İlk olarak İYİ Parti İl Başkan Yardımcısı Raşit Koçak,  “Kura çekildi, hak sahipleri belirlendi, yapılacak denilen arsanın yeri bile değişti ama hala icraat yok. Bu proje ile ilgili somut olan hiçbir şey yok. Bu insanlar evlerinin nereye yapılacağını dahi henüz bilmiyorlar. Vatandaşı dört yıldır bekletip enflasyona yenik düşüren dört yıldır hayal kuramayacak hale getiren iktidara da sisteme de yazıklar olsun. Aynı dönemde çekilen kuralarda belirlenen hak sahiplerine hakları verilmişken bu insanlar neden hala mağdur oluyor? Henüz vaat edilen proje yerine getirilmemişken neden yenileri üretilip vatandaşın hayalleri ile oynanıyor?” dedi.

TOKİ MAĞDURİYETİ ORTA YOL BULUNARAK GİDERİLSİN

Demokrat Parti İl Başkanı Hikmet Bülbül, “Devlet babadır, devlet şefkatlidir burada TOKİ mağdurlarının orta yol bulunarak bu mağduriyetlerini en kısa zamanda giderilmesini istiyoruz ve biz de buradan yetkililere haykırıyoruz. Bu insanların hayalleriyle, bu insanların ev sahibi olmalarıyla ilgili bugüne kadar yapılan şeylerin orta yolu bulunarak, bir araya gelinerek mağduriyetlerinin en kısa zamanda giderileceği konusunda gerek çaba ve desteği biz de Demokrat Parti olarak vermeye hazırız” dedi.

ATTIĞINIZ BU ADIM TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAKTIR

Gelecek Partisi İl Başkanı Niyazi Ertaş, “Afyon’da bir yapılmayanı başarmanın sevinci ile size destek olmak ümidiyle buraya geldim. Bu başarı Afyon’da son yıllarda gösterilmeyen bir araya gelmeyen siz mağdurların azınlıkta da olsa bu baş kaldırmayı, hak aramayı gerçekleştirdiğiniz için şahsım ve Gelecek Partisi adına teşekkür ediyorum. İlk mağdur olanlar sizler değilsiniz. Türkiye çapında 2017 yılından bu yana hükümetin Türkiye’de çakılmış çivisi yok. Özellikle Afyon’da yok. 2020 yılında Ankara’da hala yapılamayan projede mağdurlar ses çıkaramıyor köşesinde oturuyor. Doğu’da 20 bin konut için söz verilen bin liralık aylıkla sizlere destek verip konut yapacağız diyen hükümet Doğu’da 20 bin konutu yapabilmiş değil. Şehit ve gaziler için yapacağız deyip yapamadığı konutlar çoktur. Korkundan kimse sesini çıkarabilmiş değildir. Bu hususta Afyon TOKİ mağdurları olarak sizlerin bu önderliğinde attığınız adım Türkiye’ye örnek olacaktır” ifadelerini kullandı.

SİZLERİN BU SORUNU İÇİN UĞRAŞ VERECEĞİZ VE YANINIZDA OLACAĞIZ

CHP Merkez İlçe Başkanı Ömer Akyıldız, “Bizler CHP olarak mağdurların her zaman yanında olduk. Burada da mağdur edilmiş bir halkımız var. İktidar ekranlarda şov yapmaktan başka hiçbir şey yapmıyor. 500 bin TOKİ sözü veren iktidar maalesef Afyon’da bin konutu yapamamıştır. Sizleri mağdur etmiştir. Bu mağduriyet sizlerin sorunu değildir. Dört yıldır sizleri mağdur eden bu iktidardan elbette günü geldiğinde hesap sormamız gerekir” dedi. Buğra Avşar

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM