• DOLAR
  $1.189,01
 • EURO
  $0,3532
 • ALTIN
  $20.749,74
 • BIST
  1,0599
Evde kalan vatandaş yalnızlığını evcil hayvanlarla giderdi

Evde kalan vatandaş yalnızlığını evcil hayvanlarla giderdi

Vatandaşlar salgın döneminde evde daha çok zaman geçirmeye başladı. Evde kaldığı günlerde yalnız yaşamamak için evcil hayvanları beslemeye yöneldi.

 

Dünyayı etkisi altına alan Korona virüs (Covid-19) birçok sektöre olumsuz etkilerken petshop sahipleri de bundan nasibini aldı. Petshop sahipleri satışların zaten durduğunu birde internet üzerinden satışların çoğalması nedeni ile zor durumda olduklarını dile getirdi.

 

Aşının gelişmesi ve ülkelerde alınan tedbirler kapsamında bazı ülkeler belli ürünlerin ithalat ve ihracatına izin verirken, petshop sahiplerini ilgilendiren kanatlı hayvanların türlerinin ithalat ve ihracatı henüz açılmadı.  Vatandaşlar salgın döneminde  evde daha çok zaman geçirmeye başladı. Evde kaldığı günlerde yalnız yaşamamak için evcil hayvanları beslemeye yöneldi.Bu durumda petshop sahipleri ellerinde bulunan kuş türlerini satarken, yeni kuş türleri gelmediği için zor duruma düştü. Petshop sahibi, Ali Köken; “Normal zamanda dükkânında sadece 200 tane muhabbet kuşu bulunuyordu, ancak şuanda sadece 30 tane kuş kaldı” dedi.

“ELİMDE ŞUAN SADECE 30 TANE MUHABBET KUŞU KALDI”

 

Uzun yıllardır petshop sektöründe bulunan ve son 10 yıldır kendi işletmesinde hizmet veren Ali Köken, Covid-19 nedeniyle sektörün düştüğü durumunu anlattı. Köken, “Pandemi döneminde insanlar dışarıya çıkamadığı için, evcil hayvan besleme isteği biraz arttı.  Vatandaşlar evde tek kalarak vakit geçirdiği, okula veya işe gidemediklerinden dolayı, kuş, kedi, köpek  gibi her türlü hayvan besleme alışkanlığına yöneldiler. Talepler pandeminin ortasında daha da arttı. Zaten pandeminin ne zaman biteceği de tam olarak net değil. Bu nedenle vatandaşlar evde kaldıkları sürede hem yanlarına yoldaş, hemde yalnızlıklarına arkadaş aramaya başladı. Tabi buda en çok evcil havyam oldu. Sektörde şuan yaşadığımız asıl sorun elimizde kanatlı kuşlar veya diğer hayvan türlerinden kalmaması. Pandemi döneminde ithalat gerçekleştirilemiyor. İthalat olmayınca hem fiyatlar arttı, hem de biz vatandaşlara yok dediğimiz için üzülüyoruz. şuan talep var, ama elimizde satacak kanatlı hayvan türleri başta olmak üzere diğer evcil hayvanlardan kalmadı. Normal dönemde iş yerimizde en az 200 adet muhabbet kuşu olurdu. Ama şimdi elimde sadece 30 tane var. Bu yokluktan ne zaman çıkabileceğimiz de belli değil” diye konuştu.

 

İNTERNET ÜZERİNDEN  HAKSIZ KAZANÇLAR YAPILIYOR

 

Köken sözlerini şöyle sürdürdü; “Eskiden normal asgari ücretle geçinen bir aile, kuş ve o kuşun bir aylık yemleri ile  beraber toplamda 100 liraya alabiliyordu. Şimdi sadece tek bir kuş 100 lira oldu. Dolaysıyla alamıyorlar. Burada bir fırsatçılık da var. Bir tane muhabbet kuşunu yurt dışından 25 liraya getiriyorduk. Artık yurt dışından gelmiyor ve yerli üreticilerden almak zorunda kalıyoruz.  Yurt dışından bütün harcamalarla beraber 25 liraya alabilirken, ülke içinde bunun fiyatı daha da düşmesi gerekiyor. Ancak bazı yerli üretici, muhabbet kuşun tanesi 70’ TL’ den aşağıya satmıyor. Yani ürün eksikliğimizden faydalanıyor. Bu durumda ise bizim gibi bazı petshop sahipleri pahalıya yeni ürün almayı tercih etmiyorlar. Alanlar da pahalıya satıyorlar. İnternet üzerinden satışlarda çoğaldı. Burada haksız kazançlar elde edenler var. Biz dükkânımızda vergi veriyoruz. Ama onlar vermiyor. İnternet satıcılarına bir düzenleme getirilmesi gerekiyor” diyerek sözlerini tamamladı. HATİCE GÜLEÇ ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM