• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“Evde çok sıkılıyorum, lütfen benimle sohbet eder misiniz?”

“Evde çok sıkılıyorum, lütfen benimle sohbet eder misiniz?”

Korona virüs salgınının artış göstermesi ile birlikte 112 Komuta Kontrol Merkezleri’nin çağrı sayısında yüzde 100’e yakın oranda artış olduğu, çağrıların büyük bir kısmının da yine gereksiz aramalar olduğu belirtildi.

 

Günde 3 bin 500’e yakın çağrıya cevap veren Afyonkarahisar 112 Komuta Kontrol Merkezi çalışanları, gereksiz çağrılar nedeniyle acil durumdaki hastalara hizmetin gecikmesinden dert yanıyor.

 

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de görüldüğü günden bu yana 13 binin üzerinde kişinin hayatını kaybetmesine neden olan korona virüs, sağlık personellerinin iş yükünü ikiye katladı. Afyonkarahisar 112 Komut Kontrol Merkezi en yoğun günlerini yaşıyor. Yaz nüfusu 800 bin olan kışın ise 650 bin kişinin yaşadığı Afyonkarahisar’da il de 43 ambulansla acil servis hizmeti veren Afyonkarahisar 112 ekiplerinin en büyük sıkıntısı gereksiz aramalar.

Pandemi sürecinde yoğunluğun daha da arttığını belirten Afyonkarahisar 112 Komuta Kontrol Merkezi Sorumlusu112 Acil Çağrı Merkezi Müdür Vekili Dr. Gülsün Ateş Doğan, “Normalde 2 bine yakın çağrı alıyorduk. Şu anda bu çağrı sayısı 3 bin 500 hatta 5000 civarlarına yükseldi. Bu çağrıların birçoğu da danışma oluyor. ” diye konuştu. Ateş Doğan ayrıca “Çağrı merkezine gelen aramaların 2020 yılı mart ayı pandemi kısıtlamaları baz alındığında 2019 yılı mart ayında sistemimize gelen toplam çağrı sayısı 55 Bin 562. 2020 yılı mart ayı toplam çağrı sayısı 77 bin 741 Sistemimize yıl bazlı olarak toplam gelen çağrı sayılarımız 2019 yılı:690 bin 848 2020 yılı 914 Bin 801 şekildedir” dedi Ateş Ayrıca  2019 yılında 29 Bin 6672 sisteme geçtiğini bu sayısının 2020 yılında aralık ayına kadar 493 Bin 256 olarak sistemde geçtiğini dikkat çekti.

 

“ÇOK RAHATSIZ EDİLİYORUZ”

 

112 Komuta Kontrol Merkezi’nin gereksiz çağrılarla meşgul edildiğin aktaran Afyonkarahisar 112 Komuta Kontrol MerkeziAteş Doğan, “Çağrı ve vaka sayılarımız içerisinde bulunduğumuz dönemde iki kat arttı. Konuşma sürelerimiz de 2 hatta yer yer 3 katına çıkıyor. Bir vatandaşımız 112 Acil Servis hattımızı gün içerisinde tam 9 kere arayarak 47 dakika hattımızı gereksiz yere meşgul ettiği oldu. Bu gereksiz meşguliyetler ve konuşma sürelerinin uzaması nedeniyle de diğer vakalara ulaşmak için bir çağrıcı sayımızı arttırıyoruz ve çalışanlar inanılmaz performanslar gösteriyorlar. Vatandaşlarımızdan ricamız gereksiz yere 112 hatlarını meşgul etmeyin” dedi.

 

HATTI MEŞGUL ETTİĞİNİ ANLATMAYA ÇALIŞIYORUZ

 

Pandemi döneminde 112’nin konusu olmayan çeşitli istek ve taleplerin kendilerini şaşırttığını ifade eden Afyonkarahisar 112 Komuta Kontrol Merkezi Sorumlusu112 Acil Çağrı Merkezi Müdür Vekili Dr. Gülsün Ateş Doğan, “İlk dönemlerinde çok ilginç talepler oldu. Evde sıkılandan, bacasını temizlettirmek isteyene, portakal suyundan tüp ihtiyacına kadar birçok kişi 112’yi arıyor. 112 Komuta Kontrol Merkezimiz gereksiz çağrılarla karşılaşmaktadırlar. İğnesi yapılacak olan vatandaşlar,ilacı alınacaklar,hastaneye refakatçi olarak gitmek isteyenler,hastane randevusuna gitmek için arayan vatandaşlar ambulans talep etmektedirler.Bu talepler çağrı sayılarınada yansımaktadır .Hatta bir amcamız da ‘sadece sohbet etmek için aradım, lütfen benimle sohbet eder misiniz? Yalnız kalıyorum’ diye aradı. İleri yaştaki vatandaşlarımıza bu hattın acil hizmet verdiğini ve gereksiz yere hattı meşgul ettiğini anlatmaya çalışıyoruz. Kimsenin hatırını kırmadan kendilerini ikna ederek çağrıyı sonlandırmaya çalışıyoruz. ‘Korona virüs testim pozitif çıktı evde karantina altındayım. Baca temizliğimin yapılması gerekiyor. Bu konuda bana yardımcı olun’ diyerek arayanlar da var. Bunlara da dikkat etmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

KARANTİNA İHLALLERİNE KARŞI UYARDI

 

Karantinadaki vatandaşların kural ihlallerinin de 112 Acil Servis’in iş yoğunluğunu gereksiz yere arttırdığını sözlerine ekleyen Afyonkarahisar 112 Komuta Kontrol Merkezi Sorumlusu112 Acil Çağrı Merkezi Müdür Vekili Dr. Gülsün Ateş Doğan şunları söyledi:”Karantina ihlallerine de dikkat ederek bulaş riskine karşı evde kalmamız gerekiyor. Polis ve jandarmanın yaptığı uygulamalarda karantina ihlali yapan vatandaşları KYK yurduna özel araçlarla taşıyoruz. Bu nedenle karantina ihlallerine müdahale ederken, ambulanslarımız asıl görevleri olan acil vakalara da çıkamıyor. Zaten bu durumlar bulaşıcı olduğu için büyük bir risk taşıyor, bir de 112’yi kullanarak ambulanslarla taşınıyorlar. Lütfen karantina ihlali yapmayalım, herkes gününü evde doldursun.” ALAATTİN YEŞİLÇAY ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM