• DOLAR
  $3.920,9600
 • EURO
  $1,5297
 • ALTIN
  $58.171,3700
 • BIST
  1,2165
Esselamu aleyküm ve rahmetullahi ve bereketûhû.

Esselamu aleyküm ve rahmetullahi ve bereketûhû.

Efendim on bir ayın sultanı, Kur’an ay’ımız, oruç ay’ımız olan ve içinde bin ay’dan daha hayırlı Kadir gecesi gibi hayırlı bir günü olan Ramazan-ı Şerifimiz mübarek olsun İnşallah. Ramazan biz Müslümanlar için mukaddes bir ay’dır. Çünkü Recep ay’ı ile başlayan, Şaban ay’ı ile devam eden ve Ramazan ay’ı ile de zirveye ulaşan harman ayları dediğimiz bu üç ayların, meyvelerinin alındığı bayramla taçlanan Rabbimizin rahmet ve mağfiretine mazhar olacağımız kutsal bir ay’dır. Kur’an-ı azimüşşan bu ay’ da inmiş olduğundan biz Müslümanların Kur’an-ı Kerim’i hatmederek, anlamaya çalışıp onu hayata geçirmeye çalıştığımız, Fahri kâinat efendimizin Cebrail aleyhisselam ile mukabele yaptığı için bizlerde bu geleneği yaşatmaya çalışarak mukabele yaptığımız Kur’an ay’ıdır Ramazan. Rabbimizin ayette buyurduğu gibi oruç tutarak Rabbimizin rızasını kazanmaya çalıştığımız, aynı zamanda nefislerimize savaş açarak cihad ruhunu yaşadığımız empati yaparak da fakir ve fukara, garip ve guraba’nın halini anlamaya çalıştığımız bizi biz yapan ay’dır Ramazan. Dua yapmakta bir ibadettir. Kulun aczini bilmesi ve yalnızca onu yaratan Rabbinden istemesi, Rabbimizin bize dualarınız olmasa size niye değer vereyim dediği, ne istersek isteyelim yalnızca kendisinden istememizi istediği bir ibadettir dua. O kadar ihtiyacımız var ki duaya. Müslümanın Müslümana duası geçermiş ya, Ey Rabbim dünyada ne kadar Müslüman varsa hepsinin dualarını kabul buyur. Ey Rabbim sen Ya gani pervardigarsın yani çok çok versen de senden zerre eksilme olmaz, bu sebepten tüm Müslüman kardeşlerimize Rahmetinle ver.

Aynı zamanda Duaların zirve yaptığı, Rabbimizin yok mu? İsteyen vereyim dediği ay’dır Ramazan.

Bu sebeple bu pandemi döneminde Rabbimize bol bol yalvarıp yakaralım İnşallah, Ey Rabbim daha fazla sevdiklerimizi kaybetmeyelim ve biran evvel selamete çıkar bizleri diye. Rabbimizin bize farz kıldığı ve fakirin hakkıdır dediği mal ve mülklerimizin temizliği olan zekâtımızı verdiğimiz, sosyal dengenin korunduğu, veren elin alan elden üstün olduğu, alan elinde Allah için aldığı, alanında vereninde memnun olduğu ay’ın adıdır Ramazan.

Şeytanların bağlandığı, huzur ve mutluluğun dolduğu, insanların yaşantılarının bir muhasebesini yaparak, yaşantılarının kalan kısımlarının daha da hayırlı olması için plan ve program yaptığı ay’ın adıdır Ramazan.

Öyle bir ay’dır ki Ramazan; sıra dağlar kadar günahlarımızın, pişman olunup da Tevbe edilip de bir anda sevaplara çevrildiği, Rabbimizin büyüklüğünün, cömertliğinin tüm cihanı kuşatmış olduğunun ikrarına vardığımız ay’ın adıdır Ramazan.

Ne mutlu bizi Müslüman bir aileden yaratan, Fahri kâinat efendimize ümmet olma şerefini bahşeden Rabbimize ki, Elhamdülillah ve ne kadar şükretsek azdır.

Bizlerde İnşallah bu mübarek ayda Rabbimizin rızasına nail olmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz İnşallah. Ülke olarak çok zor bir dönemden geçiyoruz. Bir yandan salgın hastalık, bir yandan insanların geçim mücadelesi, bir dilim ekmek için çalışmak zorunda olan insanlarımız. Evi kira, doğalgaz, elektrik, su, telefon faturasını ödeyememiş bunalan daralan insanlarımız içinde çözüm olan infak ay’ıdır Ramazan.

Osmanlı’dan gelen ne güzel gelenek ve göreneklerimiz vardı bizim. Mesela evi kirada olan ev sahibi Ramazan ayında kira almazdı mesela, bu ay kira vermeyin zekâtım olsun dediği ve ihtiyaç sahibinin de yürekten Allah razı olsun dediği ne güzel âdetlerimizdi onlar. Mesela zimem defteri geleneği vardı. Zekâtını verecek kişi hiç tanımadığı bir semte gider bir bakkala girer, borçlarını ödeyememiş hiç tanımadığı kişilerin borcunu öder, hem zekât ibadetini yerine getirir hem tanımadığı insanlardan hayır dua alır hem de küçük esnafa can suyu olurdu. Ne borcu ödeyen ödediği kişiyi bilir ne de borcu ödenen borcunu ödeyeni bilirdi. Yahu ne güzel âdetlerdi bunlar. Bu günlerde bu gelenek ve göreneklerimizi tekrar hayata geçirmeye çalışan bir akım başladı. Allah C.C. razı olsun bu insanlarımızdan. Tamda ihtiyacımızın olduğu zamanlar. Bunalan daralan insanlarımıza can suyu mahiyetinde. Hani Rabbimin de buyurduğu gibi kim sıkıntıya düşmüş bir kulumun sıkıntısı giderirse, ahirette de Rabbin o kulun sıkıntısını giderir…

Herkes hakkıyla zekâtını verse inanın ülkemizde fakir kalmaz. Ama bu da nasip işi herkes Allah için veremez. İnşallah Rabbim bu mübarek ayda bizleri Allah için veren, Allah için seven ve Allah için infak eden kullarından eylesin.

Ramazanımız affınıza vesile olsun. Dualarımızın kabul, ibadetlerimizin de makbul olması dileğiyle Rabbime emanet olun…

HASAN GÜRKAŞ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM