• DOLAR
  $3.902,0500
 • EURO
  $1,5289
 • ALTIN
  $57.881,4300
 • BIST
  1,2165
Esnaf ülkemiz ekonomisi adına büyük önem taşımaktadır

Esnaf ülkemiz ekonomisi adına büyük önem taşımaktadır

17 günlük kapanmanın ardından yerel esnafa  her zamankinden daha çok sahip çıkılması gerektiğinin altını çizen Modern Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Hakan Dilek ; “ Girişimci sayısını artırmamız gerekiyor. Ekosistemi, sanayi ile bir araya getirmeliyiz” dedi.

Dilek; “fikirlerin ticarileşebilir inovatif bir noktaya getirilmesini sağlamalıyız. Bunun Türkiye’nin kalkınması için önemli olduğunu düşünüyorum

17 Günlük tam kapanma ile esnafın çok zor günler geçireceğini belirten Modern Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Hakan Dilek; “17 Günlük tam kapanmanın ardından esnafa her zamankinden daha çok sahip çıkmalıyız. Esnaf gelişsin, Türkiye kalkınsın. Esnafımız kazansın ki,Türkiye büyüsün” diye konuştu.

ÜRETTİĞİMİZ ÜRÜNÜN KATMA DEĞERİNİN YÜKSEK OLMASI LAZIM

Ülke olarak katma değerli ürünler üretmek zorunda olunduğunu söyleyen Dilek;  “Katma değerli üretimin tek yapılabileceği yer inovatif ve tasarım odaklı ürünler geliştirmekten geçiyor. Ürünlerimizi daha iyi pazarlamamız gerekiyor. 17 Günlük kapanma sürecinde bu konular üzerine çalışmalıyız. Kendimizi ve yaptığımız işi daha çok geliştirmeliyiz. Son yıllara baktığımız zaman ülkemizin ihracat oranları ciddi oranda artıyor ama sıkıntı kilogram başına birim ihracat oranlarında düşüş yaşanıyor. Daha çok çalışıyoruz ama katma değerli ürün üretemediğimiz için daha az kazanıyoruz. Ürettiğimiz ürünün katma değerinin yüksek olması lazım. Bunu da ancak farklı düşünen ve iyi yetiştirilmiş gençlerle yapabiliriz. Burada üniversitelerimizin yüzde 70 oranında çok büyük katkısı var ancak geri kalan yüzde 30’lık kısım kişinin kendi elinde. Kişi kendini nasıl değiştirebiliyorsa o kadar çok başarılı oluyor” ifadelerinde bulundu.

AFYONLU FİRMALARI TERCİH ETMELİYİZ

Pandemi sürecinde ekonomimizin tüm katmanlarında zorluklar görülürken esnaf ve sanatkârlarımız da bu etkilerden büyük ölçüde zarar gördü diyerek sözlerini sürdüren Dilek; “Geçmişten günümüze ekonominin can damarı olan esnaflarımızın hayatta kalabilmeleri, ülkemiz ekonomisi adına büyük önem taşımaktadır. Ekonomik olarak zor şartlar yaşadığımız bu günlerde Afyon halkı olarak alışverişlerimizi özellikle yerel firmalardan yapmamız büyük önem taşımaktadır. Vatandaşlarımızın alış verişlerinde, vergisini bu kente ödemeyen uluslararası veya ulusal markalar yerine, vergisini bu kente ödeyen, Afyonlu firmaları tercih etmeleri gerektiğine inanıyoruz. Yerel firmalar, hem kendisi bu kentte yaşayan, hem de yanında çalıştırdığı kişileri ilimizin kaynaklarından istihdam eden, ilimize katma değer ve istihdam sağlayan işletmelerdir. Yerel firmaların zor duruma düşmesi demek Afyon ekonomisinin zor duruma düşmesi demektir” diyerek sözlerini tamamladı.

ESNAF NE KAZANACAK EVİNE NE GÖTÜRECEK?

Giyim Eşyası İmalat ve Satıcıları Odası Başkanı Hüseyin Karnıbüyük de görüşlerini dile getirdi. “Cumhurbaşkanımızın açıkladığı kısıtlamada esnafa herhangi bir destek paketi yok” diyerek sözlerine başlayan Karnıbüyük; “ Bu tam kapanma olması gereken bir kapanmaydı ama yeri ve bugün ve bu tarih değildi. Şimdi Martın 1’ine kadar cumartesi ve Pazar günleri kapalı, 5 gün açıktı. Buna aylardır esnaf ve sanatkâr olsun, halk olsun alışmıştı. Ziyaretini buna göre yapıyordu. Pandemideki düşüşün seyri biraz daha devam etseydi keşke. Esnaf ve sanatkâr tam kapanmaya gittiği zaman ne kazanacak evine ne götürecek? Borcunu neyle ödeyecek? Yanındaki çalışan işçinin maaşını nasıl ödeyecek? İş yeri kirasını nasıl verecek? Çekler, senetler, krediler ve kredi kartları nasıl ödenecek? Bunlar cevapsız kalan sorular” dedi.

ESNAF VE SANATKÂR ÇOK TEDİRGİN

Karnıbüyük sözlerine şöyle devam etti; “Cumhurbaşkanımız açıklama yaptıktan sonra, telefonum susmadı. Tüm esnaf “Ne yapacağız?” diye seslenişte. Bir de şu var. Bu pandemi kurulunda esnaf ve sanatkârı temsilen hiç mi bir tane birlik başkanı, oda başkanı, federasyon başkanı yok. Pandemi döneminde de bu bilim kurulunda esnafı temsil eden birilerinin olması gerekiyor.  Temsil eden biri olacak ki esnaf ve sanatkârla ilgili sorunları anlatacak. Hangi tarihte ne zaman kapanacaksa o zaman görüşlerini söyleyecek. Bu ülkede 80 milyon nüfusun aşağı yukarı 16-20 milyona yakını esnaf ve sanatkârın aileleri, çalışanlarıdır. Böyle bir nüfus var, bu nüfus yok hükmünde sayılamaz” diye konuştu.

İNSANOĞLU SAĞLIĞIYLA CÜZDANI ARASINDA SIKIŞTI KALDI

Karnıbüyük; “Bu vatandaş ne yapacak? İnsanoğlu sağlığıyla cüzdanı arasında sıkıştı kaldı. Tam kapanma süreci boyunca esnaf ve sanatkârlar, bu insanların aileleri, çocukları ne yiyecek ne içecek? Bu böyle olmaz, bu yanlıştır. Kaosa gidiyor bu durum.  Esnafın sonu hazırlanıyor. Sağlık için yapılanlar doğru ama kapanmanın yer ve zamanı yanlış. Bunu anlatmaya çalışıyoruz. Oda başkanları, birlik başkanları olarak kimseye derdimizi anlatamıyoruz. Basın ve sosyal medya aracılığıyla seslenişimizi sürdürüyoruz ama bu da yeterli değil. Yok, hükmündeyiz esnaf ve sanatkâr olarak, buna kanaat getirdim. Biz esnaf ve sanatkâr olarak kendi istihdamımızı kendimiz yaratıyoruz. Devletimize yük olmuyoruz. Kendi sigortamızı, bağ-kurumuzu ödüyoruz. Yanımızda işçi çalışıyor, onun sigortasını ödüyoruz. Kendi ticaretimizi kendimiz yapıyoruz” ifadelerini kullandı

İKİ DİLİM EKMEĞİ HELAL YOLDAN GÖTÜRMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

“Bütün üniversiteli gençler, çocuklar hepsi işsiz geziyor bu memlekette” diyerek sözlerini sürdüren Karnıbüyük; “Ülkeyi terk etmenin yollarını arıyorlar. Gidebilen gidiyor, gidemeyen kalıyor. Eğitimde yanlışlık var, yanlış eğitimin yüzünden dünyanın üniversite diplomalı işsizi var bu ülkede. Bu sorunlar varken üstüne bir de bu sorun eklendi. Bu mücadelede de Afyonkarahisar bazında tek başıma kalıyorum. Diğer oda başkanlarıma da sesleniyorum, birlik başkanıma sesleniyorum. Neredesiniz? Gelin oturalım ortak bir karar verelim. Gelin ortak itirazımızı yapalım ben tek başıma itirazımı yaptığımda muhalefet oluyorum.  Doğru söylemeyeceksek o zaman biz bu koltuklarda oturmayalım. Oda başkanlarıma da sesleniyorum, birlik başkanıma buradan sesleniyorum. Esnafın içine çıkın. Esnafın dert ve sorunlarını dinleyin ona göre de açıklamalarınızı yapın, sorunları dile getirin” diyerek sözlerini tamamladı. CAN GÖKPINAR ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM