• DOLAR
  $1.301,77
 • EURO
  $0,492
 • ALTIN
  $18.870,97
 • BIST
  0,9653
Esnaf normalleşmeden umutlu

Esnaf normalleşmeden umutlu

Afyonkarahisar’da Restoran ve kafeler yüzde 50 kapasite ile 07.00-19.00 saatleri arasında açık olacak. İşletme sahipleri yeni normalleşme sürecinden umutlu. Saat kısıtlamasında bir an önce bitmesi için esnaf ve vatandaşın tedbirleri elden bırakmamaları kanaatindeler.

Afyonkarahisar esnafı koronavirüs tedbirleri kapsamında, alınan kısıtlamaları bir kenara bırakarak yeni normalleşme sürecine girdi. Kafe, restoran ve kıraathaneler ile tatlıcılar çok yüksek riskli iller hariç sabah 07.00 ile 19.00 arasında yüzde elli kapasite ile açılabilecek.  Bu kapsamda, lokanta ve kafeler müşterilerini ağırlamaya başladı. İşletmeciler, müşterilerden sosyal mesafeyi korumalarını isterken, masalarda da gerekli önlemler alındı. İşletmeciler saatlerin değiştirilmesini umduklarını bunun için de esnaf ve vatandaşın koyulan tedbirlere uyulması gerektiğini belirttiler. İşletmeci Feyzullah Koska “Aylardır kapalı olan işletmecilerin gözü kulağı hükümet ve bilim kurulunun alacağı karardaydı. Nihayet uzun bir aradan sonra yeniden işletmemiz açtık. Allah Devletimizden Milletimizden razı olsun. Vatandaşlarımızın duyarlılığı ve kurallara uymaları sayesinde yeniden kısıtlamalar sona erdi.  Ben yıllardır bu işin içerisindeyim. Bizim gibi işletmelerde hayat saat 19’dan sonra başlar. İnsanlar işlerinden çıkacaklar, trafiği geçecekler ancak gidecekleri restorana varışları 18.00-18.30 olacak. Hangi arada yemeklerini yiyip iki çay ya da kahve bir şey içebilecekler? O yüzden bizimde virüs ile mücadele başarılı olan iller arasında yer almamız lazım. Esnaf ve vatandaşlardan ricam tedbiri elden bırakmayalım” dedi.

HER ZAMANKİNDEN DAHA ÇOK TEDBİRLERE UYMAMIZ GEREKİYOR

 

Murat Dulkadir isimli esnafta duygu ve düşüncelerini dile getirdi. Dulkadir; “Mart ayında çalışanlara ödenen kısa çalışma ödeneği kesiliyor. Çaresiz kalan ve açılmış görünüp çalışamayan ve kazanamayan işletmeci bu durumda ne yapacak? İşçi çıkarmak en azından maaş ve işçi sigortalarından tasarruf etmek durumunda kalacak. İşte esas sıkıntı o zaman başlayacak. Binlerce çalışan devlet desteğinden, işinden olacak. Umarım bu sonuç ile karşı karşıya kalmayız. O yüzden vatandaşlarımızın ve esnafımızın her zamankinden daha çok tedbirlere uyması gerekiyor. Devletler milletleri için vardır ve onların refahı, huzuru için çabalar. Devletimiz de bizim için her şeyi yaptı. Bu dönem de Devlet- Millet dayanışmasının en güzel örneğini sergiledi.  Biz restoran sahipleri ve çalışanları endişelerimiz var. Allah tüm meslektaşlarımın ve çalışanlarımızın yardımcısı olsun” dedi

ZAMANLA DAHA İYİ OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM

 

Murat Alaçay ise yaptıkları görüşmeler doğrultusuna 15 günlük periyotlarla risk haritasının görüntüleneceğini söyleyerek, “19.00 kısıtlaması zamanla yukarıya çıkarılabilir. Çıkmaması için bizim ve vatandaşlarımız koyulan tedbirlere sıkı sıkıya uymamız gerekiyor. 19.00 olmasından ötürü birçok işletme açılamadı. Aslında kısıtlamaların azaltılması bizim için sürpriz oldu. Biz bu gelişmeleri ayın 15’inden sonra bekliyorduk. Hazırlıkları tamamlama aşamasındaydık. Yine de zamanla daha iyi olacağını düşünüyorum. Saat sınırlaması bazı arkadaşlarımız için olumsuz bir haber oldu. Beklentimiz 15 günlük periyotların iyi değerlendirilmesi. Bir buçuk ay sonra pandeminin olmadığı sıfır risk haritasında yer alan ilimiz ile eski halimize dönmeyi bekliyoruz” açıklamasını yaptı.

BİR DAHA KAPANIRSA HERKES ZARAR GÖRÜR

 

İşletmecilerden Ümit Hancı, işletmeler açıldığı için mutlu olduğunu belirterek,”Cumhurbaşkanımızın açıklamasından sonra hazırlığımızı yaptık ve hemen işletmemizi açtık. Tüm hijyen kurallarına uyuyoruz. Bundan sonra kapanmaması bizim elimizde. Bu kararı çoktan bekliyorduk. Hem çalışan hem bizim için çok iyi oldu. Esnaf arkadaşlarıma seslenmek istiyorum. Gerçekten verilen kararlara uyalım. Yüzde 50 kapasiteyle çalışalım, hijyene önem verelim. Bir daha kapanırsa herkes zarar görür. Ayrıca devletimizden gıda sektöründe çalışanlar için aşı önceliği talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı. Müşteriler ise işletmeler açıldığı için mutlu olduklarını, herkesin kurallara uyması gerektiğini dile getirdi. ALAATTİN YEŞİLÇAY ÖZEL HABER

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM