• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Editör Editör
Editör Editör
editor@afyonhisargazetesi.com
ESMA-İ HÜSNA
 • 0
 • 211
 • 22 Aralık 2020 Salı
 • +
 • -

 

“En güzel isimler O’nundur (Allah’ındır)” (Araf Su:180)

Esma-i Hüsna, Allah’ın güzel isimleri demektir. Kişi dua ederken Allah’ın isimlerini zikrederek dua edilmesi tavsiye olunmaktadır.

Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.):

“Allah’ın 99 ismi vardır, kim bunları ezberlerse, içten anlarsa, her gün okursa cennete girer.!” Buyuruyor.

Hal böyle olunca şimdiye kadar Allah’ın 99 ismini ezberlemediyse bundan sonra öğrendiğiyle amele etmek düşer ve en kısa süre içinde ezberlemeye başlar Allah’ın izni ve keremiyle.

Allah’ın 99 ismin her gün zikretmek insanın gündelik hayatını değiştiriyor. Mesela sabırsız birisi “Ya Sabır” çekerek sabırlı olmayı başarabilir.

Şurası da bir gerçek ki bizler ne kadar Rabbimize kulluk yapsak, ne kadar O’nu zikretsek, verdiği nimetlere ne kadar hamdetsek yine de bir şeyler yapmış sayılmayız.

Kendi bilen bu 99 ismi ezberler, ezberledikten sonra her gün tekrar eder, manalarını, ne demek istediğini anlamaya çalışır. Dilindeki “Allah” lafzını kalbine indirmeye çalışır.

Hiç şüphesiz ki biz O yüce Yaratıcıyı göremesek de O bizi görüyor, hiç şüphesiz ki bize şah damarımızdan daha yakındır.

Bazıları nafile namaz kılarken secdeye vardıklarında Peygamber Efendimiz (s.a.v.) gibi dakikalarca secdede kalıyor, halini Allah’a arzediyor, bir şeyler istiyor, yalvarıyor, yakarıyor.

İnsan sokağa çıktığında sağa sola bakmamalı, ayakkabılarının ucuna bakmalıdır. Çünkü sağa sola baktığında görülmeyecek şeyleri görüyor (giyimine kuşamına dikkat etmeyen bayanları) ve günaha girmiş oluyor. Birileri bunun reçetesini bulmuş ve sokakta öyle yürümeye çalışıyor. Yürürken sürekli ayakkabılarının ucuna bakıyor ve: “LA İLAHE İLLALLAHÜ VEHDAHÜLA İLAHE ŞEREKELEH, LEHÜL MÜLKÜ VE LEHÜL HAMDÜ VEHÜVE ALA KÜLLÜ ŞEY’İN GADİR.” Diyerek yürüyor, sağa sola bakmadığı için de günaha girmemeye çalışıyor.

Bazıları da ağzını yumarak dilini damağına yapıştırarak “ALLAH-ALLAH-ALLAH” diyerek yoluna revan oluyor.

&&&

BU NASIL NAMAZ KILMAK?

 

Mecnun Leyla’yı arar halden hale giren Mecnun, kırda namaz kılan birisinin önünden geçmiş farkında olmadan, namaz kılan Mecnun’un önüne çıkıp:

“Be adam namaz kılıyorum, önümden geçtin nasıl adamsın sen?” diye çıkışır. Mecnunu cevap verir:

“Ey be Musalli bu nasıl namaz kılmak, ben Leyla’ma âşık oldum seni görmedim de, sen Mevla’ya âşık oldun namaz kılıyon da beni nasıl gördün bu nasıl Mevla huzurunda durmak.” Der.

Bu nükte bizlere nasıl namaz kılınması gerektiğini çok güzel bir biçimde anlatıyor değil mi?

Kişi namazı durduğunda öyle bir hal almalı ki, etrafında ne olursa olsun onu enterese etmemeli. O kişi Rabbinin huzurunda olduğunu bilmeli ve huşu içinde namazını eda etmeye bakmalıdır.

Rabbim kıldığımız ve kılacağımız namazlarımızı kabul eder inşallah. Amin

———–

“Allah’ı bildiren ilimle birlikte olan amel az da olsa insana fayda verir. Allah’ı tanımadan işlenmiş ameller ise insana fayda vermez.”

Hadis-i Şerif

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM