• DOLAR
  $1.050,51
 • EURO
  $0,3271
 • ALTIN
  $19.659,68
 • BIST
  1,0478
‘Eski ehliyetlerinizi bu yıl sonuna kadar değiştirin’

‘Eski ehliyetlerinizi bu yıl sonuna kadar değiştirin’

İl Nüfus Ve Vatandaşlık İşleri Müdürü Tanyeri, 1 Ocak 2016’dan önce düzenlenen eski sürücü belgelerinin 31 Aralık 2022 tarihine kadar yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilmesi gerektiğini, belgelerini değiştirmeyerek araç kullananlara idari para cezası uygulanacağı bildirdi.

 

 

Afyonkarahisar İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Erkan Tanyeri, eski ehliyetlerin değişmesi için son tarihin 31 Aralık olduğunu belirterek, belgesini bu tarihten önce değiştirmeyenlere idari para cezası uygulanacağını açıkladı. Tanyeri, 1 Ocak 2016’dan önce düzenlenen eski sürücü belgelerinin yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Bu tarihe kadar yenileme yapılmazsa eski sürücü belgelerine kolluk güçleri tarafından el konulacak ve idari para cezası uygulanacak” dedi. Tanyeri, “Vatandaşlarımız eğer bu sürene kadar sürücü belgelerini yeniletmezlerse araç kullanamayacaklar. Kullanırlarsa da ehliyetsiz araba kullanmaktan dolayı ceza işlemiş olacaklar” uyarısında bulundu, sözlerini şöyle sürdürdü:

ESKİ SÜRÜCÜ BELGELERİNE EL KONULACAK

“O yüzden vatandaşlarımızın bir an önce ehliyetlerini yenilemeleri gerekiyor. Zaten ehliyetlerini yenilesinler, biz kimliğe aktardığımız için yanlarında taşıma zorunluluğu yok. Bir an önce yenilesinler ki daha sonra sıkıntıya girmesinler. Şuanda son değiştirilme tarihi 31 Aralık 2022 olarak belirlendi. Eğer bu tarihlere kadar belgelerini yenilemeyen kişiler olursa eski sürücü belgelerine kolluk güçleri tarafından el konulacak ve idari para cezası uygulanacak” dedi. Tanyeri sözlerini şöyle sürdürdü: “Ayrıca vatandaşların bilgilenmesi amacıyla da Meteoroloji 5. Bölge Müdürlüğü işbirliği ile bilbordlara duyuru metinleri koyduk. Sonradan arkadaşlarımızın kardeşlerimizin sıkıntıya girmesini istemeyiz.”

7 BİN KİŞİ ADRESİNİ AFYONAKRAHİSAR’A ALDI

Vatandaşları adreslerini Afyonkarahisar’a aldırmaları konusunda da uyarılarda bulunan Tanyeri, şu bilgilere yer verdi: “Afyonkarahisar genelinde adres beyanında adresini Afyon’a alan kişi sayısında artış var ki bu geçen yıl ile bu yıl arasında 7 binlik artış oldu. Ben Afyonkarahisar’dan, Belediyesinden ve çeşitli yerlerinden hizmet alan kişilerin Afyonkarahisar’a ikametgâhlarını almalarını istiyorum. Alsınlar ki Afyonkarahisar’a, Belediyesine gelen bütçe artsın. Artsın ki Belediye Başkanı Mehmet Zeybek daha fazla hizmet edebilsin.”

NÜFUSMATİK’LER YAKINDA BANKAMATİK GİBİ OLACAK

Nüfus müdürlüğüne çalışır vaziyette olan ve hızlı işlemler adına tercih edilen Nüfusmatik hakkında bilgiler veren Tanyeri, şöyle devam etti: “Nüfusmatiğimiz başlı başına nüfus müdürlüğü gibi görev yapıyor. İlçelerimize de inşallah yakında göndereceğiz. İlk hedefim bir iki tane bakanlığımızdan gelirse alışveriş merkezine ve devlet hastanesine vereceğim. Vatandaşlarımız orada 15 yaş altı kimlik müracaatlarını yapabilirler, ehliyetlerini kimliğe aktarabilirler” dedi. Tanyeri sözlerini şöyle sürdürdü: “Nüfusmatik’ler yakında bankamatik gibi olacak. Şu anda ehliyeti aktarıyoruz, e-imzayı aktarıyoruz inşallah yakın zamanda sosyal güvenlik bilgileri ve kredi kartı bilgileri olacak. Zaten çipte beş tane nokta var. Bir tanesi kendi bilgilerini saklıyor. Dördü de bu şekilde olursa vatandaşlarımız tek bir kimlik kartıyla ‘Hayat Kimliğinle Kolay’ projesi ile sayın bakanlığımızın projeleriyle daha pratik ve daha güzel olacak. İnsanların hayatını nasıl kolaylaştırabiliriz nasıl daha iyi olabilir diye onun mücadelesini veriyoruz.”

‘YENİ VALİMİZ İLE AYNI AZİM VE GAYRETLE ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Tanyeri, “İnşallah Kayseri’ye giden Gökmen Çiçek valimiz ile çalıştığımızda aynı azmi gayreti yeni valimizle de devam ettireceğiz. Arkadaşlarımız zaten bir devlet memuriyeti ciddiyeti içerisinde elinden geleni yapıyorlar. Yapmaya da devam edeceğiz. Devletin verdiği imkânlarını milletimiz için kullanmaya harcamaya çalışacağız” dedi.

MİLLİ PASAPORTUN LANSMANI AFYONKARAHİSAR’DA YAPILSIN

Yerli pasaportların hangi aşamada olduğu hakkında bilgi veren Tanyeri, şu ifadelere yer verdi: “Sayın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yerli pasaport müjdesini verdi. Şu anda onların kontrol ve güvenlik aşamaları yapılıyor. Aslında benim en büyük amacım Büyük Taarruzun 100. Yılına özel ilk milli pasaport müracaatının Afyonkarahisar’da yapılmasını talep edeceğim. Bunu sayın valimizle paylaşacağım. Genel müdürlüğümüz ile paylaştım. İlk milli pasaport müracaatını Afyonkarahisar’dan alabilirsek Sayın Bakanımız lansmanı da Afyonkarahisar’da yaparsa biz çok mutlu oluruz. En azından 100. Yıla özel hatıra kalmış olur diye düşünüyorum.” Büyük Taarruzun 100. Yılına özel Mobil Nüfus Tırı’nın Afyonkarahisar’a gelmesi için de talepte bulunduğunu ifade eden Müdür Tanyeri, “Tanıtım amaçlı tırımızın burada olması için çalışmalar yapılmaktadır” dedi. Araçta kimlik, ehliyet ve pasaport başvurularının alınacağını da belirtti.

Tanyeri, “İlk milli pasaport müracaatının Afyonkarahisar’dan alabilirsek Sayın İçişleri Bakanımız lansmanı da Afyonkarahisar’da yaparsa biz çok mutlu oluruz. Ayrıca Büyük Taarruzun 100. Yılına özel Mobil Nüfus Tırı’nın Afyonkarahisar’a gelmesi için de talepte bulunduk” dedi. Yurdanur Mergen – Ömer Koçak (ÖZEL)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM