• DOLAR
  $1.306,67
 • EURO
  $0,4943
 • ALTIN
  $18.933,22
 • BIST
  0,9694
Eroğlu, Independent Türkçe’yi tekzip etti

Eroğlu, Independent Türkçe’yi tekzip etti

 

Eski İSKİ genel müdürlerinden ve 2011-2018 yılları arasında Orman ve Su İşleri Bakanlığı görevini yürüten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, IndependentTürkçe’de yayınlanan ve Büyük Melen Projesi’nin 1990’lardan bugüne hikayesini anlatan 6 Ağustos 2022 tarihli haberindeki “İstanbul’un su ihtiyacını 2071’e kadar karşılayacak’ hedefiyle başlayan Melen Suyu Projesi 32 yıldır neden bitmiyor” başlıklı haberine cevaben bir tekzip metni paylaştı.

 

 

Eski Bakan ve AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu’ndan IndependentTürkçe’ye Melen Barajı yanıtı: İstanbul’a 2071 yılına kadar içme suyu sağlayacak her türlü altyapı ve tesisleri inşa ettik.”

“Biz, İstanbul’a 2071 yılına kadar içme suyu sağlayacak her türlü altyapı ve tesisleri inşa ettik. Ancak malum zihniyet şehre 3,5 yıldır 1 litre dahi ilave içme suyu getirememesine rağmen bizim yaptığımız tesislere çamur atması anlaşılır değildir” diyen Eroğlu, özetle şunları kaydetti:

“İstanbul’da herhangi bir içme suyu sıkıntısı olmamasına rağmen, malum zihniyet sürekli olarak Melen Projesi üzerinden bir algı gayreti içinde oldukları görülmektedir.

Malum olduğu üzere 1994 yılından önce İstanbul’un nüfusu 6,5 milyondu. Şehrin nüfusu yılda takriben 400 bin artarken, buna bağlı olarak içme suyu ihtiyacı da artmaktaydı. Bu duruma rağmen o zamanki idarecilerin su kaynaklarını zamanında geliştirememesinden ve su temin tesislerini yapamadıklarından dolayı İstanbul susuzluk çekiyordu.

Ayrıca su şebekelerinde yüzde 65 kayıp olduğu için İstanbul’a yılda ancak 200 milyon metreküp su temin edilebiliyordu. Kurak dönemlerde ise şehre verilen su miktarı çok daha azdı. Hatta Terkos Gölü’ne Karadeniz’den de tuzlu su katılıyordu.

1994 yılı öncesinde İstanbul;

* Suyu akmayan,

* Binaların bodrumlarına büyük depoların yapıldığı,

* Mutfak ve banyolarında su bidonlarının olduğu bir şehir haline gelmişti.

* Altyapı yoktu veya su şebekesi tamamen eleğe dönmüştü.

İstanbul’un çoğu bölgelerine 5-10 günde bir su veriliyor, tankerlerden bidonlarla su taşınıyordu.

1994 öncesi İstanbul’u yönetemeyenler susuzluktan şehri Kerbela’ya çevirmişti.

Suya hasret kalmış İstanbullular isyan bayrağını açmış, her gün Büyükşehir Belediyesi ve İSKİ önünde protesto gösterileri yapıyordu.

1994’TE İSKİ GENEL MÜDÜRÜ OLDUM

5 Mayıs 1994’te İSKİ Genel Müdürü olarak göreve başladım. Yaptığımız inceleme ve çalışmaların neticesinde ‘1 Ocak 1995 Saat 08.59’da su kesintisine son vereceğiz’ dedik ve bunu başardık.

7 Dereden 7 Tepeye suyu ilettik. Istranca derelerinin ilk barajı olan Düzdere Barajı’nın temelini 21 Temmuz 1994 tarihinde attık.

1995 yılında Istıranca Dereleri Projelerinin birinci kademesini teşkil eden;

 1. Düzdere
 2. Kuzulu Dere ve
 3. Büyükdere Barajlarını

1997 ile 2000 yılları arasında da ikinci kademeyi teşkil eden;

 1. Elmalıdere
 2. Sultanbahçedere
 3. Kazandere ve
 4. Papuçdere Barajlarını hizmete aldık.

 

1994 yılından 2019 yılına kadar 25 yılda İstanbul’a muazzam içme suyu yatırımları yaptık.  İSKİ Genel Müdürlüğü olarak 600 adet tesis hizmete aldık.

* Dev isale hatları,

* İçmesuyu arıtma tesisleri,

* Terfi merkezleri,

* İçme suyu hazneleri ve

* Şebeke hatları inşa ettik.

Böylece İstanbul’un su hasretine son verilmiş ve İstanbul’da Su Medeniyeti yeniden tesis edilmiştir.

Daha sonra Yeşilçay Sistemi Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 31 Mayıs 2003 tarihinde hizmete alınarak, İstanbul’a yılda 145 milyon metreküp su daha verilmiştir.

Su kaynaklarının kapasitesini sekiz katına çıkarttık

1994 ile 2019 yılları arasında yaptığımız çalışmalar neticesinde su kaynaklarının kapasitesi büyük oranda geliştirilmiştir.

Ayrıca 1994’te 590 milyon metreküp olan su kaynaklarının yüzde 65’i elek gibi olan şebekede kayboluyordu. Yani fiilen 200 milyon metreküp su şehre verilebiliyordu.

Dolayısıyla 1994’te 200 milyon metreküp su şehre verilirken, hizmete aldığımız yeni su kaynaklarıyla biz su kaynaklarının kapasitesini 2019 yılında 1 milyar 653 milyon metreküpe yükselttik. Yani takriben 8 katına çıkarttık.

İsale hattı uzunluğu 227 kilometreden 2 bin 602 kilometreye, içme suyu şebeke hattının uzunluğunu ise 19 bin 146 kilometreye çıkarttık. Bu büyüklükteki uzunluk ekvator uzunluğunun yarısına tekabül etmektedir. Eski borular değiştirildi. Böylece şebekelerin içme suyu kaybını yüzde 65’ten yüzde 25’e düşürdük.

Dünyanın en ileri içme suyu arıtma tesislerini İstanbul’a kazandırdık.

* İkitelli Fatih Sultan Mehmet İçme Suyu Arıtma Tesisi

* Cumhuriyet İçme Suyu Arıtma Tesisi

* Kağıthane İçme Suyu Arıtma Tesisi

* Ömerli Muradiye İçme Suyu Arıtma Tesisi

* Yavuz Sultan Selim İçme Suyu Arıtma Tesis

* İkitelli 2. Bayezıt İçme Suyu Arıtma Tesisi

Hâlihazır kapasite günlük 4,4 milyon metreküptür.

Susuzluktan Kerbela’ya dönmüş İstanbul’a Avrupa Birliği standartlarında su verdik.

İSTANBUL’DA SUSUZLUĞU TARİHE GÖMDÜK

5 Mayıs 2007 tarihli Resmi Gazete kararı ile Melen suyu tekrar İstanbul’un su kaynağı olarak belirlendi. Melen suyunu İstanbul’a zamanında iletmek için adına “Şafak Harekatı” dediğimiz büyük bir seferberlik başlattık ve 20 Ekim 2007 saat 16.59’da Melen Suyunu İstanbul’a ilettik.

Türkiye’nin en büyük içme suyu projelerini İstanbul’da hayata geçirdik. Çok kısa sürede şehrin içme suyu problemini çözerek kesintisiz içme suyu sağladık.

Ardından orta vadeli içme suyu yatırımlarını yaptık ve İstanbul’da susuzluğu tarihe gömdük. Böylece İstanbul’da su medeniyetini tekrar tesis ettik.

Bununla da iktifa etmedik ve şehrin 2040 ve hatta 2071 yılına kadar olan uzun vadeli içme suyu yatırımlarını planlayarak kademe kademe devreye almaya başladık.

İstanbul, 16 milyon nüfusu ile ülkemizin en büyük şehridir. Ayrıca nüfus bakımından 131 ülkeden daha büyüktür.

Yani 15 yıldır Melen Projesinden İstanbul’a su akmaktadır. Proje, bütün safhalarıyla tamamlandığında İstanbul’a yılda 1 milyar metreküp içme suyu verilecektir.

Melen Projesi’nin bu dört safhasına tek tek bakacak olursak;

Projenin birinci aşaması, 2007 yılında vuku bulan kuraklık yüzünden öne çekilerek 20 Ekim 2007‘de devreye alınmıştır.

İnşa ettiğimiz Melen regülatöründen alınan su, yine proje dahilinde inşa ettiğimiz dev isale hattı ile İstanbul’a (Ömerli Barajı’na) iletilmiştir.

Projenin bu kısmı çok önemlidir. Çünkü 2007 yılında İstanbul’da ve bütün ülke genelinde çok büyük bir kuraklık yaşanmıştı.

Büyük Melen Projesi’nin ikinci aşamasınde ise Melen – Cumhuriyet İçme Suyu Arıtma Tesisi arası dev isale hattı ile Cumhuriyet İleri İçmesuyu Arıtma Tesisi inşa edilmiştir.

Üçüncü aşamasınde Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan, bitmiş çapı 4 metre ve uzunluğu 5 bin 551 metre olan dev tünel inşa edilmiştir. Bu tünel deniz seviyesinin 135 metre altından geçmektedir. Bu muazzam tünelin kapasitesi günlük 3 milyon metreküptür. Bu miktar, İstanbul’un günlük su ihtiyacının tamamını geçirecek kapasitededir.

Üçüncü merhale inşaat çalışmaları 12 Aralık 2012 tarihinde tamamlanarak, Melen Suyu Asya yakası ve Boğaz Geçiş Tünelinden Kağıthane İçme Suyu Arıtma Tesisine iletilerek Avrupa yakasına verilmiştir. Böylece Melen suyunun kıtalar arası yolculuğu gerçekleşmiştir.

Projenin ilk üç aşaması tamamlandığından Melen’den 20 Ekim 2007 tarihinden itibaren İstanbul’a kesintisiz su iletilmektedir. Misal olarak şehrin su sarfiyatının;

* 2017 yılında yüzde 33’ü

* 2018 yılında yüzde 37’si

* 2019 yılında yüzde 30’u

* 2020 yılında yüzde 47’si

* 2021 yılında yüzde 59’u Melen ve Yeşilçay sisteminden sağlanmıştır.

2021 yılında şehrin su sarfiyatının takriben yüzde 60’ı Melen ve Yeşilçay sisteminden sağlanmasına rağmen, kamuoyuna sürekli olarak Melen Projesi hayata geçirilmedi demek doğru olmadığı gibi vicdani de değildir.

Bu hususu sürekli olarak dillendirenlerin son 3,5 yıldır İstanbul’a 1 litre dahi ilave su getirememiş olması da ayrıca manidardır.

Cumhuriyet tarihimizin en büyük içme suyu temin projesi olan Büyük Melen Projesi İstanbul’a kazandırılmıştır. İstanbul Dünya’nın incisidir. Hiç kimsenin İstanbul’u susuz bırakma hakkı yoktur.Aziz Milletimizin bilgilerine sunarım.” Haber Merkezi

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM