• DOLAR
  $1.888,03
 • EURO
  $0,3853
 • ALTIN
  $23.950,45
 • BIST
  1,0172
Eroğlu; “Diyarbakır’ın hasretle beklediği projeleri biz hayata geçirdik”

Eroğlu; “Diyarbakır’ın hasretle beklediği projeleri biz hayata geçirdik”

Ak Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu; “Diyarbakır, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve ülkemizin büyük illerinden biri olup, tarihi ve tabii güzelliklerinin yanında, sahip olduğu geniş münbit topraklarıyla ülke ekonomisine önemli katkı sağlamaktadır.”

Eroğlu; “Diyarbakır, ülkemizin ve Dünya’nın en büyük projelerinden biri olan Güneydoğu Anadolu Projesi yani GAP’ın 9 ilinden biri olup, bu büyük proje ile şehir muazzam bir gelişme göstermiştir.”

DİYARBAKIRLI KARDEŞLERİMİN YÜZÜ GÜLÜYOR

“GAP’ın en önemli illerinden biri olan ve geniş münbit topraklara sahip olan peygamberler ve sahabeler şehri mübarek Diyarbakır’da gerçekleştirdiğimiz sulama yatırımlarıyla şehrin zirai gelirinde büyük artış sağladık” diyerek sözlerine başlayan Ak Parti Afyonkarahisar  Milletvekili, Orman ve Su İşleri eski Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu; ” Sayın Cumhurbaşkanımızın “Veysel Hoca, Diyarbakır için ne gerekiyorsa yapın.” talimatı doğrultusunda bu güzel ilimizin yatırımlarını bizzat takip ettim. Son 18 yılda Diyarbakır’a yapmış olduğumuz su yatırımlarının maliyeti takriben 9,5 milyar TL’dir. Diyarbakır, su yatırımlarında ülkemizin en fazla yatırım alan illerinden biri olmuştur. Diyarbakır, yıllarca terör hadiselerinin gölgesinde kalmıştır. Terör sebebiyle yıllar boyunca iş imkânı bulamayan, yerinden ve yurdundan olan Diyarbakırlı kardeşlerimizin çileli günleri artık geride kaldı. Bölgede terörün sonlandırılması ve yapılan muazzam yatırımlar sayesinde artık Diyarbakırlı kardeşlerimin yüzü gülüyor” dedi.

DİYARBAKIR’A DEV BARAJ PROJELERİ BAŞLATTIK

Eroğlu; “DSİ Genel Müdürlüğüm ve Bakanlıklar dönemimde, bazı illere birden fazla olmak üzere bütün illere yılda mutlaka birkaç defa gider, projeleri yerinde inceler ve vatandaşlarımızın dertlerini, sıkıntılarını dinlerdim. Bir tarihte Batman Barajında yaptığımız incelemeler ve Batman Sağ Sahil Sulaması incelemelerinden sonra Diyarbakır’da gerçekleştirdiğimiz programlarda vatandaşlarımızın talepleri ve yapmış olduğumuz arazi çalışmaları neticesinde araziyi bizzat görmüş ve Diyarbakır’a 8 adet baraj daha yapılması talimatını vermiştim.  Pamukçay Barajı, Başlar Barajı, Ergani Barajı, Ambar Barajı, Kale Barajı, Kolludere Barajı, Kuruçay Barajı, Silvan Barajıdır.  Bu barajlardan biri olan Pamukluk Barajını 2013 yılında hizmete aldık. Barajın su biriktirme hacmi 45 milyon m3’tür. Bakanlığım döneminde çalışmaları tamamlanan Ergani ve Başlar Barajlarını 23 Ocak 2021 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız uzaktan bağlantı yoluyla hizmete alınmıştır. Ambar Barajı, Kale Barajı, Kolludere Barajı ve Kuruçay Barajının ise inşaatları devam ediyor” diye konuştu

ÜLKEMİZİN İKİNCİ EN BÜYÜK SULAMA PROJESİ SİLVAN BARAJI

“Diyarbakır’da inşa edilmekte olan söz konusu 8 baraj içinde Diyarbakır ve ülkemiz için en büyük öneme sahip baraj Silvan Barajıdır. Bu muazzam projenin bölge için ne kadar önemli olduğunu bildiğim için projeyle bizzat ilgilendim. Bölgede istihdama büyük katkı sağlayacak olan ve kalkınmada lokomotif vazifesi yapacak Silvan Barajının inşa edilmesine bazı çevreler karşı çıkmıştır. Ancak bölgenin makûs talihini değiştirecek bu muazzam projenin başlaması ve hızla inşa edilmesi için büyük gayret sarf ettik. Projenin yatırım programına alınmasından, gerekli ödeneklerin sağlanmasına kadar ve inşaatı sırasında verdiği büyük destekten dolayı Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı sunuyorum. Silvan Barajı, Atatürk Barajından sonra ülkemizin en büyük sulama sahasına sahip barajıdır.”

SİLVAN BARAJININ GÖVDE DOLGUSU TAMAMLANMIŞTIR

Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü; “Aynı zamanda GAP’ın da en büyük projelerinden olan Silvan Projesinin ana depolama tesisi konumunda bulunan ve Ön Yüzü Beton Kaplamalı Kaya Dolgu sınıfında 175,5 metre yüksekliği ile Ülkemizin ve Avrupa’nın en yüksek barajı olan Silvan Barajı ve HES’in gövde dolgusu tamamlanmıştır.  4 Mayıs 2012 tarihinde bizzat temel atma merasimine katılarak vatandaşlarımızla birlikte temelini attığımız Silvan Barajı, 8 milyon 680 bin metreküp gövde dolgu hacmine sahip olup, 7,3 milyar metreküp su biriktirecektir.  Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde inşa edilmekte olan Silvan Barajı ve HES bütün üniteleriyle birlikte tamamlandığında, sulama ve enerji üretimini ihtiva eden 4 ayrı safhada işletilecektir. Her safhada, Silvan Barajı rezervuarından sulamaya verilen su miktarı artarken, Silvan Hidroelektrik Santralinde üretilen elektrik enerjisi azalacaktır. 4. ve nihai safha ile birlikte enerji üretimi 681 milyon kilovatsaatten 88,41 milyon kilovatsaate inerken, sulamaya verilen su miktarı 1 milyar 791 milyon metreküpe yükselecektir.  Silvan Barajı’nda depolanacak sular ile hâlihazırda kuru ziraat yapılmakta olan 2 milyon 350 bin dekar arazide modern sistemler ile sulama yapılabilecektir. Silvan Barajı ve HES, zirai sulama ve enerji üretiminden milli ekonomiye yıllık 1,91 milyar TL katkı sunarken 305 bin kişiye de istihdam imkânı oluşturacaktır. Takriben 7 milyar TL’ye mal olacak Silvan Barajının gövde dolgusu tamamlanmıştır. Ülkemize ve Diyarbakır’ımıza hayırlı olsun” diye konuştu

DİYARBAKIR’IN MÜNBİT TOPRAKLARINI SUYLA BULUŞTURDUK

GAP’ın en önemli illerinden biri olan Diyarbakır’da sulama projeleri ile vatandaşlarımızın geliri arttı, refah seviyesi yükseldi. Son 18 yılda Diyarbakır’da inşa ettiğimiz sulama projeleri ile takriben 355.000 dekar araziyi sulamaya açarak 200 milyon civarında yıllık zirai gelir artışı sağladık. Bu sulama projelerinden Batman Sağ Sahil Sulaması, Kralkızı Dicle Cazibe Sulaması ve Kralkızı Dicle Pompaj Sulaması en önemlileridir.

DİYARBAKIR’IN VE İLÇELERİMİZİN İÇMESUYU İHTİYAÇLARINI KARŞILIYORUZ

Ülkemizin en büyük şehirlerinden biri olan Diyarbakır’ın ve ilçelerinin içmesuyu ihtiyacını yakından takip ettim. Diyarbakır’ın nüfusu takriben 1.800.000 olup şehir her geçen gün büyümektedir. Diyarbakır’ın herhangi bir içmesuyu sıkıntısı yaşamaması için kaynakların durumunu hazırlamış olduğumuz İçmesuyu Eylem Planına göre yıl yıl yakından takip ettik.Diyarbakır şehir merkezinin içmesuyu ihtiyacı Dicle Barajından karşılanmaktadır. Şehrin içmesuyu arz-talep grafiğine göre ileriki yıllarda oluşacak içmesuyu ihtiyacı için yine Dicle barajından 2. Kademe İçmesuyu Tesisleri inşa edilerek içmesuyu ihtiyacı karşılanabilecektir. Silvan ilçemizin içmesuyu ihtiyacını Bakanlığım döneminde inşa ettiğimiz yeraltı su kuyuları ve 7,5 km uzunluğundaki isale hattıyla karşılamıştık. Silvan ilçemize ve 4 köye yıllık 7,38 milyon m3içmesuyu verilmektedir.  Ergani ilçemizin içmesuyu ihtiyacını da Dicle Barajından karşıladık. Barajdan aldığımız suyu, inşa ettiğimiz 24,6 km uzunluğunda isale hattı ve günlük kapasitesi 42.500 m3 olan içmesuyu arıtma tesisi ile ilçeye ilettik. İsale hattını 2015 yılında tamamlamıştık. Arıtma tesisi de Bakanlığım döneminde, 2018 yılında tamamlanmıştı. İçmesuyu arıtma tesisinin açılışı 23 Ocak 2021 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilmiştir. Erganili kardeşlerimize hayırlı ve uğurlu olsun. Bu içmesuyu tesisleri ile Ergani’ye yıllık  15,6 milyon m3içmesuyu temin edilerek ilçenin 2045 yılı içmesuyu ihtiyacı karşılanmıştır.

GİBİ AZİZ OLUNUZ

Biz Hükümet olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Diyarbakır’a muazzam yatırımlar yaptık. Özellikle vatandaşlarımızın en temel hakkı ve ihtiyacı olan sağlıklı ve yeterli miktarda içmesuyu için gereken bütün altyapı tesislerini inşa ettik. Vatandaşlarımıza kesintisiz içmesuyu sağlıyoruz. Ancak Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin bu suyun her bir damlasını gözü gibi koruması gerekir. Kayıp kaçakların azaltılması, eksik şebekelerin yenilenmesi ve iyi bir su yönetimi yapması büyük ehemmiyet arz etmektedir. Su; bereket, bolluk, kalkınma ve refah demektir. Su yatırımları büyük emek isteyen ilmi meselelerdir. Suyun yönetimi kolay değildir. Bilgi, tecrübe, aşk ve heyecan gerektirir.  Su Gibi Aziz Olunuz” diyerek sözlerini tamamladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM