• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Eris varyantında bu belirtilere dikkat!

Eris varyantında bu belirtilere dikkat!

Pandeminin üzerinden 3 yılı aşkın bir süre geçerken son aylarda Omicron varyantının köken aldığı düşünülen Eris varyantı, yeni ve bulaşıcı Covid-19 varyantı olarak uzmanlar tarafından tahmin ediliyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre dünyada 770 milyon vaka, 6.9 milyon ölüm meydana geldi. Türkiye’de ise resmi rakamlara göre 17 milyon kişi hastalığa yakalanırken yaklaşık 101 bin kişi hayatını kaybetti. Birçok viral enfeksiyonda olduğu gibi Covid-19’da da güncel bilgiler ışığında hastalığın tedavisinde kullanabilecek etkin antiviral ilaçlar halen mevcut değil. Aşıların ve virüste meydana gelen değişiklikler nedeniyle Covid-19’un etkisini azalttığını belirten Servet Öztürk, virüsün diğer solunum yolu enfeksiyonu yapan virüsler gibi hareket etmekte olduğunu belirtti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan Eris varyantının yeni ve bulaşıcı Covid-19 varyantı olduğu uzmanlar tarafından tahmin ediliyor.

‘DİĞER VARYANTLARA GÖRE BULAŞICILIĞI DAHA FAZLA OLDUĞU DÜŞÜNÜLMEKTEDİR’

Dünyadaki tüm vakaların yaklaşık yüze 20’si Eris varyantı tarafından meydana geldiğini belirten Öztürk, Eris varyantının Dünya Sağlık Örgütü tarafından izlenmesi gereken varyant olarak tanımlandığını belirtti. Öztürk konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Şu an için ülkemizde oldukça az sayıda Eris varyantı olup sonbahar sezonuna girmemiz ve okul sezonunun başlaması gibi etkenlerle ülke geneline yayılacağı tahmin edilmektedir. Eris varyantının diğer varyantlardan bulaşıcılığı daha fazla olduğu düşünülmektedir. Bulaş yolu genellikle damlacık yolu ve enfekte yüzeylerle temas ile meydana gelmektedir” dedi.

ERİS VARYANTININ SEMPTOMLARI

Eris varyantının semptomlarını  değinen Öztürk, ” Covid-19 varyantlarından farklı değildir. Sıklıkla ateş yüksekliği, öksürük, boğaz ağrısı, kas-eklem ağrıları, baş ağrısı, burun akıntısı-tıkanıklığı, tat ve koku kaybı ve ishal olarak özetlenebilir” diye konuştu.

MASKE-MESAFE-HİJYEN

Öztürk konuşmasının devamında ise, “Covid aşışı olmak hastalığa karşı tam koruma sağlamamasına rağmen aşı olmanın hastalığa yakalanma ve hastalığın hafif geçirilmesi üzerine olumlu etkisi mevcuttur. Diğer varyantlarda olduğu gibi maske-mesafe-hijyen ve kapalı ortamlardan uzak durulması en faydalı koruyucu faaliyetlerdir” ifadelerini kullandı.

‘KONTROLSÜZ KALABALIKLARDAN UZAK DURALIM’

Eris varyantının ağır geçirildiğine dair yeterli verinin bulunmadığını belirten Öztürk, varyantın ileri yaş ve ek hastalığı olanlarda sıkıntı yaşatabileceğini belirtti. Öztürk, “Maske, mesafe ve hijyen uygulamaları sadece Covid-19 hastalığı için değil neredeyse tüm enfeksiyon etkenlerinin bulaşının engellenmesi için oldukça önemlidir. Covid-19 sürecinde yapılan izolasyon tedbirleri sayesinde dünyada ve ülkemizde mevsimsel grip, tüberküloz, menenjit gibi birçok enfeksiyon vaka sayıları oldukça azaldı. Kontrolsüz kalabalıklardan uzak durma, hijyen önlemlerine riayet etme ve özellikle kapalı ortamlarda maske uygulamaları hayat kurtarıcı olmaya devam edecektir. Özellikle havaların soğuduğu ve bu nedenle insanların kapalı ve havasız ortamlarda daha fazla zaman geçirdiği kış mevsimi tüm virüsler gibi koronavirüslerin bulaşı için uygun zamanlardır. Bu nedenle önümüzdeki aylar hastalığın yayılması için oldukça risklidir.  Açık havada mesafe ve maske önlemleri ile virüs bulaşı çok düşük iken kapalı ortamlarda özellikle havalandırılmayan ve hava sirkülasyonu olmayan mekanlarda oldukça yüksektir. Eğitim sezonuna başladığımız günlerde ülkemizde bir önemli nokta da çocukların okullarda enfeksiyona maruz kalması ve aile üyelerine hastalığı yaymasına neden olmaktadır. Özellikle kapalı mekanlarda mesafe ve hijyen önlemlerine dikkat edin, kaliteli uyuyun, alkol ve tütün mamullerinden uzak durun, bol su tüketin ve Akdeniz diyetiyle sağlıklı beslenin” ifadelerine yer verdi. Haber Merkezi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM