• DOLAR
  $2.575,5700
 • EURO
  $0,8766
 • ALTIN
  $40.691,6600
 • BIST
  1,2125
“Erenlerdeki konut sessizliği devam ediyor”

“Erenlerdeki konut sessizliği devam ediyor”

Afyon Kocatepe Üniversitesinin yer aldığı ve yaklaşık 33 bin öğrencinin örgün eğitim gördüğü Afyonkarahisar’ın Erenler Mahallesinde, koronavirüs salgını nedeniyle öğrencilerin memleketlerinin dönüşü emlak piyasasını derinden sarstı.

Üniversitelerin, pandemi nedeniyle uzaktan eğitime geçme kararı almasının ardından Afyonkarahisar’da da birçok öğrenci, eşyalarını spotçulara satarak evlerini ve yurtlarını boşalttı. Şehirde, özellikle öğrencilerin yoğun yaşadığı Erenler mahallesinde kiralık ev ilanları artarken, kira tutarları da talep azlığı nedeniyle düştü. Kiracı bulmakta zorluk yaşayan ev sahipleri, 900-1200 TL’ye kiraya verdikleri evleri, kirayı 700 TL’ye kadar düşürdü. Erenler mahallesinde ki sessizlikte belirsizliğini halen koruyor.

Mahallede bulunan dairelerin yaklaşık yüzde yetmişinin boş oluşu da kredi çekerek yatırım yapmak ümidiyle daire alan vatandaşlar, getiri olmaması nedeniyle zor günler geçiyor. Erenler Mahallesinde ki konutların durumunu değerlendiren emlakçı İhsan Babayiğit belirsizliğin devam ettiğini, boş dairelerin çok fazla olduğunu söyledi. Babayiğit “Şuanda Erenler mahallesinde pandemi dolayısıyla çoğunluk olarak daireler şuanda boş. Kiralık olarak da, satılık olarak da piyasada belirsizlik olduğu gibi sıkıntı da var. Faiz oranlarının yükselişi de konut alım satımını büyük oranda azalttı. Ayrıca pandemi den dolayı insanlar evini değiştirmek de istemiyor.  Yeni yatırım yapacak insanlarda yatırım yapmak istemiyor. Erenlerdeki şuanda öğrenciler memleketlerinde, hatta çoğu öğrencide sözleşmesini fesh ederek kirada durduğu daireleri boşaltarak memleketlerine dönüş yaptılar, şuanda da uzaktan eğitimle devam ediyorlar, ne olacağı belli değil” ifadelerini kullandı.

“EV SAHİPLERİ KİRALARI DÜŞÜRDÜ”

Sayılı öğrencinin kaldığı Erenler Mahallesinde esnaf kadar ev sahipleri de etkilendi. Apartman giderlerinin halen devam ettiği konutlarda evlerini kiraya veremeyen ev sahipleri çözüm ve çıkar yol bulma adına kira fiyatlarını düşürmeyi tercih etti. Daire kira fiyatlarının 650 civarına indiğini belirtirken “Pandemi den dolayı da kiralarda bir düşüş oldu. Erenlerdeki dairelerin giderleri de var, merkezi sistem olan yerlerde yakıt giderleri mesela, ev sahipleri giderlerini de karşıladıkları için, kiraları 900 ile 1200 arası verdiği bir daireyi şuanda 650’ye kadar indirdi” dedi.

“YÜZ YÜZE EĞİTİME GEÇİLİRSE BOŞTA DAİRE KALMAZ”

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgınında ortak kullanılan alanlarda yayılımın daha hızlı olduğu bilinmekte, yüz yüze eğitime geçildiği vakitte dairelerin yurtlara göre daha çok rağbet göreceğini belirten Babayiğit dairelere rağbetin çok olmasıyla ev sahiplerinin kira fiyatlarının artırmaması gerektiğine de dikkat çekti. Babayiğit “Pandemiden yüzyüze eğitime geçilirse yurtlardan ziyade dairelerin daha çok rağbet göreceğini düşünüyorum.Çünkü yurtlarda ortak kullanım alanları daha yoğun, örneğin yemekhaneler, ortak lavabo ve banyolar gibi yerlerde covid-19 virüsünün yayılımı daha kolay olacaktır. Öğrenciler de bu durumda daireleri tercih edeceklerdir. Ayrıca velilerde öğrencilere ‘yurtta kalma, eve çık diyecekler’ yani iki taraflı olarak görüş birliği olacak tahminimce. Yüzyüze eğitim başladığında daireler bu sefer sıkıntıdan ziyade çok daha fazla rağbet görmeye başlayacak. O zamanda tabi ev sahiplerinin kira fiyatlarını abartmamasında fayda var, ev sahiplerinden beklenen bu” şeklinde konuştu.

“4 AYDIR BOŞTA KALAN DAİRELER ELİMDE ÇOK“

Uzaktan eğitime geçilmesiyle beraber memleketlerine dönüş yapan öğrenciler eşyalarını da spotçulara satarak daireleri boşalttı. Belirsizliğin halen devam ettiği üniversite eğitimlerinde Erenler mahallesinde de daireler de mart ayından bu yana kalan yok. 4 aydır kiraya verilemeyen dairenin olduğunu söyleyen Babayiğit “Şuanda erenlerde 3-4 aydır elimde boşta kalan daireler var, yüzyüze görmek isteyen bazı öğrenciler oluyor sadece onlar geliyor. Örneğin konservatuvar öğrencileri, müzikle alakalı olduğu için öğretmenleri diyor yüzyüze eğitim daha verimli olacak diye onun haricinde daireler boş. Ev sahipleri sürekli soruyor daire verildi mi nasıl oldu diye.Hatta satmaya yönelen ev sahipleri de oldu, kiraya verilemediğinden dolayı” dedi

“KARŞILIKLI ANLAŞMALARDA OLDU”

Memleketlerine dönüş yapan lakin ev de sözleşmeyi fesh etmeyen öğrenciler ile ev sahipleri arasında anlaşmalarda oldu. Babayiğit bu durum hakkında ise “Ev sahibi öğrenciye durumunu söylüyor, öğrenci ev sahibine, daha sonra çözüm yolu bulunuyor. Bazı ev sahipleri kira düşürerek destek oldu” ifadelerini kullandı. gülşen kumral özel

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM