• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Engelsiz gastronomi mutfağı ve gastroterapi merkezi kurulacak

Engelsiz gastronomi mutfağı ve gastroterapi merkezi kurulacak

2.4 milyon TL bütçeli projeyle ilimizde bulunan dezavantajlı grupların (otizmliler, ortopedik engelliler, downsendromlular vb.) eğitim ve istihdamına yönelik engelsiz gastronomi mutfağı ve gastroterapi merkezi kurulacak.


Eski Emekliler Lokali’nin bulunduğu binada hayata geçirilecek proje kapsamında engelli vatandaşlarımıza temel aşçılık eğitimi verilerek, onların yetkinlikleri artırılacak. Ayrıca bu merkez içerisinde bir kafe kurularak engelli vatandaşlarımızın birlikte vakit geçirebilmesi sağlanacak. Tamamen engellilerin erişimine uygun hale getirilecek binada, Gastronomi şehri Afyona özgü yiyeceklerin üretileceği bir profesyonel mutfak kurulacak. Üretilen ürünler burada yapılacak kafe ile birlikte, Belediyemizin bünyesinde hizmet veren No03 ve Zafer03 işletmelerinde satışa sunulacak. Bu kafenin çalışanları da engelliler arasından seçilecek.


ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZIN İSTİHDAMI SAĞLANACAK”


Engelli vatandaşlarımıza bu mutfakta, engel durumlarına uygun olarak, aşçılık, garsonluk gibi hizmet sektöründe istihdam edilmelerini sağlayacak eğitimler verilecek. Bu eğitimler, Afyon Kocatepe Üniversitesi Turizm Fakültesi bünyesindeki Gastronomi Bölümü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı Özel Eğitim Şube Müdürlüğü’nce görevlendirilen uzmanlarla birlikte Profesyonel Aşçılar Derneğinden şefler tarafından verilecek. Ayrıca, binanın hemen yanında bulunan park alanı engelli parkına çevrilecek, engelli vatandaşlarımızın merkezin hemen yanında bulunan bu parkta rehabilite olmaları sağlanacak.


BELEDİYE TARİHİNDE DESTEKLENEN EN BÜYÜK BÜTÇELİ PROJE


Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar AK Parti Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, AK Parti İlçe Başkanı Ziya Coşkun Karadeniz, Başkan Yardımcısı Süleyman Karakuş, Murat Öner ve Özel Kalem Müdürü Mehmet Savaş ile birlikte Engelsiz Gastronomi Mutfağı ve Terapi Merkezi’nin kurulacağı binada incelemelerde bulundu.  Projenin hazırlanmasında, takibinde ve kabulünde emeği geçen herkese teşekkür eden Başkan Zeybek, hayırlı olmasını diledi. Bu projenin Belediye tarihinde desteklenen en yüksek bütçeli proje olduğuna dikkat çeken Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, bu merkezle birlikte engelli vatandaşlarımızı topluma kazandırarak farkındalık oluşturmayı hedeflediklerini ifade etti. Engelli vatandaşlarımıza engelsiz bir merkez sunarak aynı zamanda istihdamının sağlanacağını bildiren Başkan Zeybek; “Engelli vatandaşlarımızın birlikte zaman geçirip sosyalleşebileceği bu mekanda aynı zamanda engel durumlarına uygun olarak eğitimler alıp becerini arttırabilecekleri bir çalışmayı hayata geçireceğiz” dedi.


ÇÖLYAK HASTASI VATANDAŞLARIMIZA ÖZEL ÜRÜNLER ÜRETİLECEK


4 bin engelli vatandaşın bu merkezden yararlanacağını öngördüklerini  ifade eden Başkan Zeybek; “Proje tamamlandığında oluşturulacak gastroterapi merkezinde görme engelli vatandaşlarımız için kabartmalı alfabeyle oluşturulmuş menüler, yine konuşma engelli vatandaşlarımızın siparişlerinin alabilmeleri için işaret dili eğitimleri verilecek.  Merkez içerisinde oluşturulacak engelsiz kafede sunulmak üzere özellikle çölyak hastası vatandaşlarımız için glutensiz pasta, ekmek vb. gibi ürünler üretilerek şehrimizde yaşayan toplamda 350 çölyak hastası vatandaşımızın faydalanması sağlanacak. Başkan Zeybek, bunlara ek olarak görme engelli vatandaşlar için Gastronomi şehri Afyonkarahisar’ın yöresel yemeklerini tanıtan 1000 adet Braille alfabesiyle yazılmış el kitapçığı bastırarak, tüm Türkiye’deki görme engelli vatandaşlara ulaştıracaklarını söyledi.


MASTERCHEF AFYONKARAHİSAR’DA PROGRAM YAPACAK


AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven ise projenin hayırlı olmasını temenni ederek “Afyonkarahisar hem Anadolu’nun dört yol ağzı, hemde dünyada 36 şehirden Türkiye’nin 3. Gastronomi şehri… Bundan dolayı çok gururluyuz. Afyon’umuzun kültürel değerlerinin özellikle mutfak değerlerinin tüm Türkiye ve dünya tarafından duyulması için Belediye Başkanımız engelli kardeşlerimize hizmet edecek bir proje hazırladı. Burası için elde edilen 2.4 milyon liralık hibenin kazandırılmasında emeği geçen Belediye Başkanımızı,  Zafer Kalkınma Ajansı’nın tüm çalışanlarını kutluyorum” dedi.  Ağustos ayı içinde Masterchef’in Afyonkarahisar’da çekimler yapacağını ifade eden Yurdunuseven, “Bu programın ilimizde yapılacak olması Afyonkarahisar’ın bir gastronomi şehri olduğunu bir kez daha ispatladı. Biz tüm birimlerimizle Belediyemizle bütün teşkilatlarımızla birlikte inşallah Afyonkarahisar’ı gastronominin baş şehri yapmanın gayreti içinde olacağız” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM