• DOLAR
  $3.236,2300
 • EURO
  $0,7681
 • ALTIN
  $42.372,4100
 • BIST
  1,1420
‘Engelli kardeşlerimizin sergiledikleri mücadele, gerçekten takdire şayandır’

‘Engelli kardeşlerimizin sergiledikleri mücadele, gerçekten takdire şayandır’

 

3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında Korel Otel’de program düzenlendi.

Korel Termal Otel’de yapılan programa Vali Gökmen Çiçek’in yanı sıra Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Baro Başkanı Turgay Şahin, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Yılmaz Kırgel, İl Emniyet Müdürü Ali Temiz, engelli dernekleri, STK’lar, engelliler ve aileleri katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Engelsiz Kur’an Kursu öğrencilerinden Salim Erteki Kur’an okudu. Aile ve sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü de engellilere yönelik verilen hizmetler ve yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Engellilerin çeşitli şiirler okuduğu programda Afyonkarahisar İl Müftüsü Sinan Kazancı da günün anlam ve önemini anlatan bir konuşma yaptı. Engelliliğin onların imtihanı olduğu kadar bizlerin de imtihanı olduğuna değinen Kazancı, engellilerin hal ve hatırlarını sormak gerektiğini, ziyaret edip ihtiyaçlarının giderilmesi gerektiğini ve onların dualarının alınması gerektiğini söyledi.

YÜMNÜ: ‘DEVLETİMİZ ÇOK CİDDİ DÜZENLEMELER YAPMAYA DEVAM ETMEKTEDİR’

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bekir Yümnü yaptığı konuşmada, engelli bireylere yönelik çalışmaların devam ettiğini ifade ederek; “Devletimiz engelli vatandaşlarımızın sosyal hayatın içinde etkin olarak yer almaları günlük yaşamlarına engelsizce katılmaları toplumla bütünleşmeleri fırsat eşitliğine sahip olmaları için çok ciddi düzenlemeler yapmaya devam etmektedir. Aynı zaman engelli kardeşlerimizin ve ailelerinin ekonomik ve sosyal durumlarının iyileştirilmesine eğitim hizmetlerinde ve evde bakım hizmetlerinden yararlanmasına, ayrımcılığın önlenmesine işgücüne katılmalarına huzur ve refahın arttırılmasına yönelik çok önemli düzenlemeler devam etmektedir” dedi.

“EN BÜYÜK ENGEL ANLAYIŞSIZLIK, HOŞGÖRÜSÜZLÜKTÜR

Programda konuşan ve asıl engelin elde, kolda, gözde değil kalplerde ve vicdanlarda olduğunu belirten Vali Gökmen Çiçek: “En büyük engel anlayışsızlık, hoşgörüsüzlük ve empati yeteneğinden yoksun olmaktır. Allah hiç kimseyi bu duyarlılıklardan mahrum bırakmasın. Engelli ailelerimizin çok büyük sıkıntı ve zorluklar çektiğini biliyoruz. Sizleri hayatını kolaylaştırırken bazı noktalarda eksik kaldığımızı da biliyoruz. Belediye Başkanımızla birlikte bu konuda duyarlı olmaya çalışırken bazen eksik kaldığımız yerler oluyor. Hayat şartlarınızı, tüm imkânsızlıkları aşmak için elimizden geleni samimiyetle yapmaya çalışıyoruz. Afyonkarahisar’da engelli derneklerimizin ve engelli ailelerimizin arasındaki uyuma hayranım. Birbirinizi en iyi sizler anlıyorsunuz ve bu açıdan da birbirinize destek oluyorsunuz. İnşallah sevginiz ve uyumunuz hep devam eder” dedi.

ENGELLİLERİMİZE KARŞI DAHA DA DUYARLI OLALIM

Engelliler için ayrılan alanlara araçlarını duyarsızca park edenlere de tepki gösteren ve bu konuda daha da hassas olmak gerektiğine dikkat çeken Vali Çiçek: “Hepimiz birer engelli adayıyız. Lütfen engellilerimize engel olmayalım. Onların zaten zor olan hayatlarını daha da zorlaştırmayalım. Allah empati yeteneğinden bizleri yoksun bırakmasın ve bu konuda duyarlılığımızı artırsın. Her zaman sizlerin yanındayız, her konuda sizlere desteğimiz tamdır. Hayatın tüm alanlarında, tüm zorluklara rağmen, engelli kardeşlerimizin sergiledikleri mücadele, gerçekten takdire şayandır. Bunun en güzel örnekleri ilimizde de yaşanmaktadır. İşte onlardan birisi milli gururumuz Münevvere Yılmaz, Yüzmedeki gururumuz Kübra Saltık, olimpiyatlarda tekvandoda gururumuz Meryem Betül Çavdar. Onları bir kez tebrik ediyor, tüm engellilerimizin Dünya Engelliler Günü’nü kutluyorum” diye konuştu

ZEYBEK : ‘ENGELLİLİK BİR AYIP DEĞİLDİR’

Programa katılım sağlayan Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, şehrimizde yaşayan engelli bireylere müjde verdi. Başkanımız Zeybek 3 Aralık’ın engellilerin hakları ve yaşam standartlarının geliştirilmesi, engelli bireylere yönelik toplumsal bilinç ve farkındalığın artırılması açısından anlamlı bir gün olduğunu belirterek şöyle konuştu; “Engellilik bir ayıp değildir, bizleri yaratan Allah bu şekilde takdir buyurmuş imtihan ediyor olabilir. Engelli olmayacağız diye bir garantimiz yok. Hepimiz birer engelli adayıyız. Bizlere düşen görev kardeşlerimizin hayatını kolaylaştırıcı işler yapmaktır. Bu kapsamda kaldırım taşlarını yeniden düzenliyoruz, rampalar yapıyoruz. Yollara engelli bireylerimiz için sarı şeritler çekiyoruz. Engelli bireylerimizi topluma kazandırmak ve sosyal hayatlarını daha da aktifleştirmek adına onlar için özel Engelsiz Gastronomi ve Terapi Merkezi yapıyoruz. Kısa zamanda da hizmetinize sunacağız. Bu merkezde engelli bireylerimizin istihdamı da sağlanacak, onlar için yeni bir iş ve aktivite sahası oluşturup, kurslar ve aktivitelerden yararlanabilecekler. Sevgi var ise engel yoktur düşüncesi ile bu programın farkındalık oluşturmasını temenni ederek, sizlere sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyorum.” diye konuştu. Engelli vatandaşları temsilen konuşan Kübra Saltık ise engelli bireylerin toplumdan beklentilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Program, protokolün engelli bireylere hediye takdimiyle sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM