• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Endüstri Eczacılığı farklı yönleriyle ele alındı

Endüstri Eczacılığı farklı yönleriyle ele alındı

 

 

AFSÜ Eczacılık Kulübü (AFSÜEK) davetlisi olarak Afyonkarahisar’a gelen Atabay Kimya Ar-Ge ve İnovasyondan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Doğan Taşkent, “Türkiye’de Endüstri Eczacılığı” konulu bir seminer verdi. Mavi Salonda düzenlenen etkinliğe Rektör Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Eczacılık Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencileri katıldı.

Slovenya’daki 44’üncü EPSA (Avrupa Eczacılık Öğrencileri Birliği) Kongresi’ne katılan AFSÜ Eczacılık Fakültesi 3’üncü sınıf öğrencisi AFSÜEK Eğitim Direktörü Yeter Çağla Tora seminer öncesinde, bir sunum gerçekleştirdi. Diğer öğrenciler İlayda Nur Kütük ve Ömer Faruk Tekin ile katıldığı kongrede edindiği deneyimleri aktaran Tora, seyahatlerine destek veren Rektör Okumuş’a, AFSÜ Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Sarıkürkcü’ye, AFSÜEK Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Tuba Taşkan’a ve Atabay Kimya’ya teşekkür etti.

OKUMUŞ ECZALIK FAKÜLTESİ İÇİN DESTEK VERECEK

Dr. Öğr. Üyesi Taşkan’ın AFSÜEK’i tanıttığı konuşmasının ardından kürsüye çıkan Rektör Okumuş bir selamlama konuşması yaptı. AFSÜ olarak ilaç, tıbbi aromatik bitkiler, termal sağlık ve sağlık hizmetleri alanlarında kendilerine hedefler seçtiklerini belirten Okumuş, bu doğrultuda Eczacılık Fakültesi tarafından gerçekleştirilecek faaliyetlere desteklerinin süreceğini ifade etti. Savunma sanayi ve ilaç üretimi başta olmak üzere sağlık ve gıda sektörünün küresel ekonomiyi ve politikayı belirlediğine dikkat çeken Okumuş, bu nedenle eczacılık öğrencilerinin ilaç üretiminin tüm aşamalarında bilgi ve tecrübe sahibi olması gerektiğinin altını çizdi. Doğan Taşkent seminerine şöyle devam etti, ilaç endüstrisi hakkında temel bilgileri aktararak başladı. Taşkent, ilaç üretiminde ülkemizin Dünyadaki konumunu, ilaçların geliştirilmesinden, üretimine ve pazarlamasına kadar olan süreçleri ve ilacın hastaya ulaşana kadar geçirdiği aşamalarda eczacılık mesleğinin ne denli kritik bir öneme sahip olduğunu anlattı. Öğrencilere mezuniyetlerinin ardından hangi alanlarda çalışabileceklerine dair detaylı açıklamalar yapan Taşkent, endüstrinin yetenekli ve vizyoner eczacılık fakültesi mezunlara her zaman açık olduğunu kaydetti.

ATABAY İLAÇ İLE İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

AFSÜ ile Atabay İlaç arasında üniversite-sanayi iş birliği protokolü imzalandı. Protokol kapsamında, temel ve uygulamalı bilimler alanında yürütülen araştırma geliştirme faaliyetlerini koordine etmek ve birbirinden bağımsız ilerleyen benzer çalışmaları birleştirip üretime dönük sonuçlar elde etmek üzere kurumlar arasında iş birliği yapılması; böylece üretilecek hizmetlerin kaliteli, etkin, verimli ve sürdürülebilir olması hedefleniyor. Haber Merkezi

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM