• DOLAR
  $4.199,2200
 • EURO
  $0,9183
 • ALTIN
  $53.581,0700
 • BIST
  1,1309
En küçük belirtide KETEM’e başvurun

En küçük belirtide KETEM’e başvurun

 

 

 

“En belirgin belirti memede ele gelen kitledir. Kitle çok büyürse meme derisinde ödem oluşur ve şişme görülebilir. Erken teşhis hayat kurtarır.”

 

 

Kanser Erken Teşhis ve Eğitim Merkezi (KETEM) Hekimleri Dr. Belgin Abacı ve Dr. Sultan Nazik, Gün FM’de yayınlanan Gündem programında meme kanseriyle ilgili kadınlara bilgiler verdiler. “Meme kanseri belirtilerini bilmek meme kanserinin erken evrede yakalanması ve tedavinin başarıya ulaşması için çok önemlidir” diyen Dr. Sultan Nazik, en belirgin belirtinin memede ele gelen kitle olduğunu söyledi. Nazik, “Herhangi bir belirti görüldüğünde ihmal etmeden mutlaka doktora başvurmak gereklidir. Kanserde erken teşhisin hayat kurtardığını unutmayalım” diye konuştu.

 

KADINLAR KENDİLERİNİ MUAYENE ETSİN

Amaçlarının meme kanseri belirtileri oluşmadan kanseri yakalamak olduğunu belirten Dr. Sultan Nazik şunları kaydetti: “Bunun için taramalar yapıyoruz. Meme kanseri belirtilerini bilmek meme kanserinin erken evrede yakalanması ve tedavinin başarıya ulaşması için çok önemlidir. En belirgin belirti memede ele gelen kitledir. Bu kitle meme dışında koltuk altında da olabilir. Kollar yukarı kaldırıldığında, eller bele konarak omuzlar önde birleştirilirse kitle meme ucunu ya da derisini içeriye doğru çeker. Bu nedenle kadınlarımız her ay elle kendi kendilerinin meme muayenelerini ayna karşısında mutlaka yapmalı. Bu muayeneyi maaş günü, fatura ödeme günü gibi bir tarihe denk getirerek her ay düzenli olarak mutlaka yapsınlar. Nasıl muayene yapacağını bilmeyenler aile hekimlerinden veya KETEM uzmanlarından konu hakkında bilgi alabilirler.”

 

ÖDEM OLUŞUR VE ŞİŞME GÖRÜLEBİLİR

Meme kanserinin belirtilerinden bahseden Dr. Belgin Abacı da belirtileri şöyle sıraladı: “Su gibi ya da kanlı meme başı akıntısı görülebilir. Kitle çok büyürse meme derisinde ödem oluşur ve şişme görülebilir. Meme derisinde değişiklik meydana gelebilir. Kızarıklık, portakal kabuğu gibi noktalanma veya kalınlaşma olabilir. Meme kanseri yayılmış ise yayıldığı bölge ile ilgili şikayetler görülebilir. Herhangi bir belirti görüldüğünde ihmal etmeden mutlaka doktora başvurmak gereklidir. Kanserde erken teşhisin hayat kurtardığını unutmayalım.”HİSAR

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM