• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
En güzel kümes hayvanı yarışması yapıldı

En güzel kümes hayvanı yarışması yapıldı

 

Türkiye Süs Tavukları ve Bahçe Hayvanları Federasyonu tarafından düzenlenen 6’ıncı ‘Ulusal Kümes Hayvanları Gösterisi’ Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde yapıldı. Gösteride federasyon içerisinde yer alan 50 dernek tarafından kaz, güvercin, tavuk, horoz cinslerinin yanı sıra tavşanlarında bulunduğu bin 450 hayvan sergilenerek yarıştı.

Gösteri Sandıklı Organize Sanayi Sitesi’nde bir fabrika içerisinde vatandaşların yoğun katılımı ile başladı. Gösteride federasyon içerisinde yer alan 50 dernek tarafından kaz, güvercin, tavuk, horoz cinslerinin yanı sıra tavşanlarında bulunduğu bin 450 hayvan sergilenerek yarışıyor. Çarşamba günü organizasyona hayvan kabulü yapılırken, Perşembe ve Cuma günleri de yurt dışından ve ülke içerisinde değişik illerden gelen hakemler tarafından puanlama yapıldı. Cumartesi ve Pazar günleri ise dışarıdan izleyici kabul edilen organizasyon dün yapılan ödül töreni ile sona erdi.

90 ile 97 puan arasında ödüllendirilen hayvanların üreticilerine Türkiye şampiyonluğu, ikincilik, üçüncülük ve onursal kupa ödülleri verildi.

‘EV SAHİPLİĞİNİ YAPMAK SANDIKLI’YA NASİP OLDU’

Sandıklı Süs Tavukları Yetiştiricileri Dernek Başkanı Ali Keskin, “50 tane derneğimizin Federasyon çatısı altında gerçekleştirmiş olduğu bir organizasyondayız. 6’ıncı Ulusal Hayvanlar gösterisi bin 450 hayvanın katılımı ile devam etmekte Çarşamba günü hayvan kabul, Perşembe ve Cuma günü ise puanlamamız yapıldı. Yurt dışından ve Türk hakemlerimiz tarafından yapıldı. Cumartesi ve Pazar da halka açık sergimiz var. 5’incisi Afyon’da düzenlendi. 6’ıncısını düzenliyoruz. Bu yıl da ev sahipliğini yapmak Sandıklı’ya nasip oldu. “

‘HER SENE DEĞİŞİK İLLERDE OLUYOR’

Türkiye Süs Tavukları ve Kümes Hayvanları Federasyon Başkanı Özcan Çetin, “Bu programımız her sene değişik illerde oluyor. Geçen sene Afyonkarahisar merkezde yapıldı. Bu senede Sandıklı’da düzenlemek nasip oldu. Bin 450 hayvanımız içerisinde 50 tane kazımız var. Bunlar hep Avrupa kazları, 65 tane güvercinimiz var, 35 tane tavşanımız var, gittikçe de çatımız genişliyor. İşte tavşanlar girdi Federasyon çatısı altına, güvercinler var. Her sene çıtayı yükseltiyoruz. Bu bir hobi Türkiye’de, yeni bir hobi. Federasyonumuz 6 senelik, Avrupa’da bunlar daha çok yaygın. Hobi olduğu için bu yarışmaları maddi olarak düşünmüyoruz. Çek Cumhuriyeti’nden, Slovakya’dan hakemlerimiz var. Bulgaristan’dan 4 hakemimiz var. Bizim amacımız kendi yerli ırklarımızı korumak” diye konuştu. İHA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM