• DOLAR
  $3.741,6400
 • EURO
  $1,0830
 • ALTIN
  $61.463,0600
 • BIST
  1,1613
‘Emzirmek, bebeği ruhsal yönden de besliyor’

‘Emzirmek, bebeği ruhsal yönden de besliyor’

 

 

 

Anne sütü bebeğin sadece fiziksel gelişimini desteklemek ile kalmayıp aynı zamanda ruhsal ve sosyal yönünü de geliştirir. Araştırmalar anne sütü alan bebeklerdeki güven duygusunun geliştiğini ve bebeklerin psikolojik yönden daha huzurlu ve sakin olduğunu gösteriyor

 

 

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Hatice Özsoy, “Anne sütü bebeğin sadece fiziksel gelişimini desteklemek ile kalmayıp aynı zamanda ruhsal ve sosyal yönünü de geliştirir. Araştırmalar anne sütü alan bebeklerdeki güven duygusunun geliştiğini ve bebeklerin psikolojik yönden daha huzurlu ve sakin olduğunu gösteriyor” dedi.

1-7 Ekim Emzirme Haftası etkinlikleri kapsamında, emzirme farkındalığını artırmak amacıyla Park Afyon Alışveriş Merkezinde stant açıldı. ‘Bebek Dostu Hastane’ unvanına sahip olan Afyonkarahisar Devlet Hastanesinin düzenlediği stant etkinliğe İl Sağlık Müdürü Serhat Korkmaz da katıldı. İlgili personelin yanı sıra Kamu Hastaneleri Başkanı Ahmet Murat Koyuncu, Başhekim Mehmet Duran, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Hatice Özsoy’un da katıldığı stant açılışında yapılan konuşmalarda emzirmenin önemine vurgu yapıldı.

 

 

KORKMAZ: İLK 6 AY ÇOK ÖNEMLİ

İl Sağlık Müdürü Serhat Korkmaz, konuşmasında, anne sütünün bebeğin gelişiminde en önemli hazine olduğunu belirtti. Korkmaz, “Sağlıklı nesillerin yetişmesi için ilk 6 ay anne sütü oldukça önemlidir” vurgusu yaptı, anne sütünün ve emzirmenin bebek ve anne açısından yararlarına dikkat çekti.

 

DURAN:  EMZİRMEK ANNE VE BEBEK ARASINDA BAĞ KURAR

Devlet hastanesi Başhekim Mehmet Duran, emzirmenin doğumdan hemen sonra anne ve bebek arasındaki bağın kurulmasında en önemli rol oynadığını belirtti. Duran, “Devlet Hastanesi’nde uygulamalı eğitimini veren, güncel bilgilerle annelere destek olan profesyonel bir ekiple hizmet vermekteyiz” dedi. Duran, şöyle devam etti: “Bugün burada açılan standımız sayesinde anne sütü ve emzirmenin önemine dikkat çekeceğiz. Amacımız daha çok gebeye, anneye, ebeveynliğe hazırlanan kardeşlerimize ulaşmaktır.”

 

EMZİRİLEN BEBEKLER DAHA HUZURLU VE SAKİN

Daha sonra söz alan Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Hatice Özsoy, “Anne sütü sadece fiziksel yönden değil, psikolojik yönden de gelişimi destekliyor” vurgusu yaptı. 1-7 Ekim Emzirme haftasının, 2021 Aile Yılı Ekim Ayı teması ‘Aile içi sadakat ve güven’ ile birleşmesinin oldukça anlamlı olduğuna değinen Özsoy, sözlerini şöyle sürdürdü: “Anne sütü bebeğin sadece fiziksel gelişimini desteklemek ile kalmayıp aynı zamanda ruhsal ve sosyal yönünü de geliştirir. Doğumdan hemen sonra bebeğin annenin göğsüne yatırılması, ten tene temas ettirilmesi ile anne ve bebek arasındaki güven duygusunun temeli atılır. Araştırmalar anne sütü alan bebeklerdeki güven duygusunun geliştiğini ve bebeklerin psikolojik yönden daha huzurlu ve sakin olduğunu gösteriyor. Ekim ayının temasını da göz önüne alarak, bugün burada emzirme haftası etkinlikleri kapsamında açmış olduğumuz standımızda, anne sütüyle ilgili hatalı uygulamalarının önlenmesi, yanlış bilinen konular hakkında farkındalık oluşturulması ve emzirmeye özendirilmesi hakkında önemli bilgiler paylaşacağız.”

 

BEBEK BESLENMESİNDE EMZİRME TERCİH EDİLMELİ

“Emzirmenin bütün normal bebeklerin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi açısından en uygun ve en ucuz gıda olduğunun bilinmesi gerekir” diyen Hatice Korkmaz, şöyle devam etti: “Anne sütü ve doğumdan sonra gelen ilk sarı süt (halk arasında ağız sütü olarak bilinir) bebeği ishal, öksürük, soğuk algınlığı ve diğer hastalıklardan korur. Bu süt, bebeğin ilk aşısıdır. İlk günlerdeki ağız sütü azdır ancak bebeğin tüm ihtiyacını karşılar. Bu sebeplerle de birçok uluslararası ve ulusal kuruluş emzirmeyi bebek beslenmesinde öncelikle tercih edilmesi gereken beslenme yöntemi olarak belirlemişti.”

Etkinlik kapsamında, yoğun ilgiyle standı ziyaret eden anne ve anne adaylarına hediyeler, konu ile ilgili kitapçık ve broşürler verildi. Gün boyu süren stantta emzirmenin önemi ile ilgili bir sohbet eşliğinde bilgi alışverişinde bulunuldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM