• DOLAR
  $1.224,43
 • EURO
  $0,353
 • ALTIN
  $21.077,97
 • BIST
  1,0592
Saban Korkmaz
Saban Korkmaz
sabankorkma@afyonhisargazetesi.com
      ELİN ETLİSİ VE SÜTLÜSÜ  
 • 0
 • 312
 • 08 Şubat 2021 Pazartesi
 • +
 • -

Kalbinde zerre miskal imanı olan insandan insanlara kötülük gelmez. Aynı kalpte kin ile bin birlikte bulunamaz. Kinin olduğu yerde, din, dinin olduğu yerde kin barınamaz. Bunun içindir ki toplumumuzda huzursuzlukların yok olup gitmesi için kalbinde imanı kemalleşmiş insanların çoğunluğunun bulunması lazımdır. Kötü insan elbette kötülüğünü yapacak, iyi insanlar bunların karşısında suskun kalmamalı, üzerine düşen görevleri bi hakkın yerine getirmelidir. Güzel insanların, iyi insanların, imanlı ve inançlı insanların sayısının arttırılması için çaba ve gayret göstermek gerekir. Allah dostlarından İmam-ı Gazali Hazretleri bizlere ne güzel bir yol gösteriyor:

“Sana kötülük yapanları Allah’a havale et, kötülüklerinden O’na sığın. Eğer intikamla uğraşırsan daha büyük zararlarla karşılaşırsın ve ömrünü boş yere harcamış olursun.”  Allah dostu yine şöyle buyuruyor:

“Her doğan insan, ilme yatkın ve kabiliyetli doğar. Ancak anne ve babası onun cahil kalmasına sebep olur.”

İman sahibi olmayan kimse hayır ve şerri ayırt etmeksizin yaşantısını sürdürmeye devam eder. Böyleci hayatında hayır ve şer birbirine karışır. Hatta hep adımı kötülüğü arttırır, böylece iyiliklerden ve güzellikler sıyrılır. Hayra hayırlı karşılık veremediği gibi, kötülüğü de kötülükle karşılık vermeye çalışır. Hal böyle olunca toplumda kötü insanlar ve kötülük yapmaya yeltenenler çoğalır. Böyleci toplumun huzuru buz gibi erir ve kaybolur gider.

İnsan karşılaştığı problemler nedeniyle tevekkülünü kaybetmemeli, kendisini ümitsizlik içinde perişan etmemelidir. Her bir şeyi Yüce Allah’a bırakmalıdır ve tevekkül etmelidir. Çünkü O her bilendir ve görendir.

Hiç şüphesiz ki ümitsizlik, Allah’tan kopuşunun bir habercisidir. Allah Teala’nın her şeyden haberdar olduğunu ve her şeyin O’nun kudretiyle olup bittiğini, Allah’ın gerek bu dünyada gerekse ahirette daha güzel nimetler sunabileceğini unutmak demektir. Hiç şüphesiz Allah yarattığı kulunu çok sever ve korumasını bilir.

İşte her iki cihanda mutlu ve mesut olabilmenin formülü. Allah dostları ne güzel söylemiş: “Sana yapılan kötülüğü unut, bir de senin başkalarına yaptığın iyiliği unut.” Her bir insan böyle yapsa şu yalan olan dünyada kötülükler hiç mi hiç barınamaz ve bütün insanlar mutlu ve mesut olur.

Sen kesinlikle sen ol kardeşim hiçbir insan hakkında sui zanda bulunma. Bir gün gelir o sui zanda bulunduğun insan öyle bir şahlanır ki ve öylesine bir küheylana biner ki seni gerilerde bırakır da gider. Toplumda yaşayan her bir insanın iyi görmeye gak, ondaki güzellerden bir kaçını alarak ve kendine bendederek yaşamaya bakarsan bütün ömür boyu huzurlu ve mutlu olarak yaşayabilirsin.

Ey kendini bilen ve bilmeyen kişi, sen önce kendine bak, kendindeki eksik ve gedikleri gidermeye bak. Elin etlisi sütlüsü beni ve seni enterese etmez, etmemelidir de. Başkasını kötülemekle bir yere varamazsın. Hep iyilerle otur ve kalkarsan sende iyiler zümresine katılmış olursun. Böylece yaptığın her bir amel güzel olur.

Bir de sana gelen musibetler için hiç mi hiç konuşma, kimseye durumundan şikâyette bulunma. Bir düşün kimi kime şikâyet etmedesin. Derdi veren Mevla, dermanını da verecek olan yine Mevla’dır.

Rabbim cümlemize sağlıklı ve huzur dolu günler nasip etsin inşallah. Amin.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM