• DOLAR
  $1.017,5
 • EURO
  $0,3091
 • ALTIN
  $19.076,6
 • BIST
  1,0393
Elde, şifalı olduğu bilinen tespihler olsun

Elde, şifalı olduğu bilinen tespihler olsun

Toplumda bazı insanlar tespihlerin çocuk işi olduğunu söylüyor, bazıları ise  tespihe öyle alışmış ki, onsuz biran yapamıyor. Bu ne güzel bir el alışkanlığı.  Sigara gibi elde kötü alışkanlıklar olacağına, damla kehribarı ve Oltu taşı tespihlerinin şifalı olduğu bilinen tespihler olsun.

 

İlimizde tespih esnaflığı yapan Erol Ünver ve Adem Sucu, özelliklerine ve kullanılan taşlarına göre tespihlerin değer kazandığını, 5 liradan 50 bin liraya kadar bulunan tespihlerin alıcıların olduğunu dile getirdi.

 

Tespihlerde kullanılan malzeme ve yapan ustanın önemli olduğunu söyleyen Adem Sucu , “40 bin, 50 bin liraya değerli tespihler var. Tespihin ne kadar eski olduğu da fiyatı için önemli. Haricen, damla dediğimiz yani saf malzemeden, topraktan çıktığı gibi üretilen tespihler var. Bunlar gram hesabı, içerisinde kalan fosilleriyle, içerisindeki damarlarıyla fiyat belirlemesi yapılır” dedi.

 

“EN KIYMETLİ TESBİH ‘DAMLA KEHRİBAR”

 

Birçok noktada tesbihin değerlendirildiğini belirten Sucu,”Tesbih olayı çok farklı bir merak, koleksiyon yapanlar bile var. Günümüzde moda olmuş durumda tesbih. Kıymetli olanı damla kehribar, sıkma kehribar. Tesbih kültürü şimdi gençlerimizde bir aksesuar olarak değerlendiriliyor. Kendini ayrıca benimseyen insanlar kullanıyor. Dini ritüelde de kullanılır tesbih, zikir ve diğer noktalarda.

 

“İLGİ BİR HAYLİ FAZLA”

 

Erol Ünver ise “. Kehribar taşlarından oluşan ürünleri satmaya devam ediyoruz. Ayrıca şifa niyetine de kullananlar var. Çocuklarında diş çıkarma noktası olsun yetişkinlerde de sinir strese iyi geldiği değerlendirilir. Hem aksesuar hem de şifa niyetine kullanılıyor. Tespihe talep oldukça fazla. Talepleri karşılamak için alt üst segmentte fiyat aralığımız bulunuyor.

 

“ MERAK VE TUTKUDAN ALIYORLAR”

 

Ünver “Elimizde tek bir tesbih olmuyor. Aksesuar bulundurmaya çalışıyoruz. En düşük tesbih fiyatlarımız 300 liradan başlayıp 10 TL’ye kadar tespitlerimiz mevcut. Kehribar türleri elimizde bulunuyor. diğer kehribar türlerinde ise fiyat aralığı değişiyor. Tespihleri daha çok meraklısına satmaya çalışıyoruz. Tespihte para kazanmaktan öte seven kişileri ulaştırmaktır amaç.” İfadelerini kullandı. ALADDİN YEŞİLÇAY ÖZEL HABER

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM