• DOLAR
  $3.230,6200
 • EURO
  $0,7660
 • ALTIN
  $42.299,9900
 • BIST
  1,1415
Dünyada ekonomi

Dünyada ekonomi

 

 

Twitter’ın kurucu ortağı Jack Dorsey, ABD’de artan enflasyona vurgu yaparak işlerin çok daha kötüye gideceğini söyledi.

Dorsey, Cuma gecesi attığı twitinde ABD’de ve tüm dünyada hiperenflasyon olacağını yazdı. Dorsey, “Hiperenflasyon her şeyi değiştirecek” dedi.

Tweet, tüketici enflasyonunun ABD’de 30 yılın zirvesine yaklaşmasıyla ve sorunun artacağı endişeleri ile paralel bir dönemde geldi.

Çin kaynaklı Kovit-19 fırtınası dünyada ekonomik altüstler yaşanmasına neden oluyor. Birçok ülke gıda, nakliye, akaryakıt iletilmesi gibi konularda sıkıntı yaşıyor. Öyle ki İngiltere, ulaşımdaki sorunları aşmak için ordudan yardım istedi. Bu kaos zaman içinde dengeye oturur belki.

TWİTTER’IN KURUCU ORTAĞI JACK DORSEY’DEN UYARILAR

Ancak ekonomideki belirsizlik ve tutarsızlıklar özellikle orta kesim insanları uzun süre zorlayacak gibi görünüyor. Şimdilik rejim tartışması yaşanmasa da insanlar ekonomistlerin ağızlarından çıkanları can kulağıyla dinler durumda. Ekonomistlerin çizdiği genel çerçeveli analitik değerlendirmeler pratik hayatta elle tutulur ipuçları sağlamazken, çarpıcı bir analiz, ekonomi çevrelerinin dışından geldi. Haber ajanslarının geniş değerlendirmelerle okurlarına sunduğu bu haberin kaynağı Twitter’ın kurucu ortağı Jack Dorsey’in enflasyon tahminlerine ilişkin görüşleri idi.

Dorsey, ABD’de artan enflasyona vurgu yaparak işlerin çok daha kötüye gideceğini söyledi.

Dorsey, Cuma gecesi attığı twitinde görüşlerini ABD ile sınırlı tutmadı. ABD’de ve tüm dünyada hiperenflasyon olacağını yazdı. Dorsey, “Hiperenflasyon her şeyi değiştirecek” dedi.

Tweet, tüketici enflasyonunun ABD’de 30 yılın zirvesine yaklaşmasıyla ve sorunun artacağı endişeleri ile paralel bir dönemde geldi.

TÜRKİYE’DE EKONOMİK SORUNLAR AÇIKLIKLA TARTIŞILMALI

Türkiye’de de bilinen gerçek şu ki ABD doları 10 TL’ye merdiven dayadı. Şimdilik Türkiye’de ekonomik değil siyasi tartışmalar yapılıyor ve bizdeki Merkez bankası Başkanı kendi görüşünü açıklayacak durumda değil. Ancak..

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, yaptığı açıklamada, ABD’de ekonomik toparlanmanın çok dengesiz olduğunu ve enflasyonun beklenenden daha kalıcı olabileceğini söylemişti. Powell, mevcut yüksek enflasyon oranlarının, fiyat belirleyicilerinin gelecekte gereğinden fazla yüksek enflasyon olacağı beklentisine yol açtığını söyledi.

Enflasyonun yükselmesine neden olan küresel tedarik zinciri kırılmalarının tahmin edilenden daha uzun sürebileceğini belirten Powell, bu durumun muhtemelen gelecek yıla kadar devam edeceğini açıkladı.

Ekonomi, bir bilim olarak şeffaflıktan yanadır. Gizleyerek sorunları çözemezsiniz. Türkiye’de de (eğer varsa tabii) ekonomik sorunlar, açık ve şeffaf biçimde siyasi hedef ve kaygı gütmeden tartışılabilmeli. Önlem almanın ve teşhis koyulan derdi tedavi etmenin başka yolu var mıdır? Varsa bilen söylesin.

HİPERENFLASYON NEDİR?

Bu arada, okurlarımız için ‘Hiperenflasyon’ kelimesinin de anlamını açıklamak gerekir. Hiper ve enflasyon kelimeleri durumu yeterince açıklıyor ama enflasyonun yılda yüzde 200 sınırını aştığı anlardaki haline ‘Hiperenflasyon’ deniyor. Dörtnala enflasyon olarak da adlandırılan hiperenflasyon paranın değerinin yitirdiği en şiddetli enflasyon biçimi olarak biliniyor. Dünya tarihinde şimdiye kadar 58 hiperenflasyon dönemi yaşandı. Günümüzde ise bunun en önemli örneği Venezuela’da görülüyor.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM