• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
DÜĞÜN SEZONU BEKLENİLENİN ALTINDA KALDI

DÜĞÜN SEZONU BEKLENİLENİN ALTINDA KALDI

 

Tüm dünyanın kâbusu haline gelen korona virüs salgınında küçük esnaf ve diğer işletmeler zor günler geçiriyor. Son günlerde artan koronavirüs vakalarından sonra alınan yeni tedbirler doğrultusunda paket servise çevrilen restoranlar ve kafeler bir yana hafta sonu tam gün sokağa çıkma yasağı da cadde ve sokakları sessiz bıraktı.

Alınan tedbirler sonrası, esnaf da çıkmaza girdi. Koronavirüs salgını sürecinde en çok etkilenen iş yerlerinden birisi de şüphesiz gelin, sünnet ve damatlık satışı yapan işletmeler oldu. Alınan yeni tedbirler doğrultusunda nikah merasimi 30 kişi ile yapılabiliyordu, düğün salonları ise 1 saat süre ile sınırlandırılmıştı. 2020 yılında vatandaş tedbirler doğrultusunda “düğünümüzü yaparız ile ileri tarihe erteleyelim” cevapları arasında gel gitler yaşadı. Küçük esnaflarda bu belirsizlikten dolayı istenilen bir sezon geçiremedi hatta çoğu esnaf kepenk kapattı.

Evlilik hayali kuran çiftlerin önüne geçen korona virüs, düğün sezonunda istenilen düzeyde olmadı.  Kıyafetçiler, mobilyacılar, zarraflar, yemekçiler, müzisyenler, çiçekçiler gibi birçok meslek sahiplerini yakından ilgilendiren düğün, sünnet törenleri yılın son günlerine yaklaşırken kötü bir sezon geride bırakıldı. Vakalardaki son günlerdeki artış yarı yıl tatilinde yapılabilecek olan düğünler de gelecek yıllara yerini bıraktı. Gelinlik ve sünnet kıyafetleri satışı yapan işletmeci İsmail Çiğdem geçen yıllara oranla 3 kat satışların azaldığını, berbat bir sezon geçirdiklerini söyledi. Çiğdem “Mart ayından bu yana işler zaten kendini gösteremedi, geçen yılın sezonuyla bu yılın sezonu yaklaşık 3’te 1 geriye çekti. Geçen yıl bu yılın 3 katını yaptık, bu yıl iş yoktu. Pandemi bir taraftan vurdu, kış sezonu geri döndü, bu sene esnafın işi çok kötü geçti” ifadelerini kullandı.

“YARI YIL TATİLİNDE DÜĞÜN YAPILIR ÜMİDİNDEYDİK”

Düğün salonlarına gelen kısıtlama ve yasaklar doğrultusunda. Bu sezon esnafın işeri istenilen düzeyde olmadı. Son günlerde yükselişe geçen vakalar sonrasında yarıyıl tatilinde iş yapabilmeyi ümit eden esnafı yeniden düşündürmeye başladı. Konuyla ilgili konuşan Çiğdem “süreçte en çok etkilenen küçük esnaf oldu. Çoğu iş yeri kepenk kapattı, ekonomik ve psikolojik yönden çarkını döndüremez oldu. Bizlerde belki yarıyıl tatilinde düğün ve sünnet merasimleri yapılır ümidindeydik lakin son günlerdeki artış ve gelen yasaklar olmayacağını işaret ediyor. Aşıyı ülkemizde önümüzdeki hafta uygulamaya başlayacaklar ama diğer yandan önümüzdeki sene de süreceği söyleniyor. İnşallah gelecek sezona kadar bitmiş olur bu virüs illeti” dedi.

“Ödemeler eksiye girdi”

Devlet destekli esnafa yönelik pandemi sürecinde destekler sağlanmıştı lakin onlarında ödemesi geldi. Esnaf iş yapamazken diğer yandan ödemeleri nasıl ödeyeceği noktasında ne yapacağını şaşırmış durumda. Çiğdem “Devlet pandemi sürecinde esnafa 6 ay sonra ödemeli gibi kredi olanakları sağlamıştı, bunları bizlerde kullandık lakin bunların şimdi ödemesi geldi. Biz iş yapmaya başladıktan sonra öderiz düşüncesindeydik lakin yeniden kısıtlama ve yasaklar geldi. Vakalardaki artışlar da diğer yandan boy gösterdi. İnanırmısınız şuanda ödemelerimizde harcamalarımızda eksiye indi” ifadelerini kullandı. CAN GÖKPINAR ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM