• DOLAR
  $1.305,53
 • EURO
  $0,484
 • ALTIN
  $18.865,07
 • BIST
  0,9650
DP Lideri Uysal: ‘Aynı inanç, kararlılık, azim bizde var’

DP Lideri Uysal: ‘Aynı inanç, kararlılık, azim bizde var’

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Demokrasi Şehitleri Menderes, Polatkan ve Zorlu’nun idamlarının yıldönümü dolayısıyla düzenlenen anma törenine katıldı. Törende konuşan Uysal, “Hamd olsun ki; içimizde Menderesler, Zorlular, Polatkanlar var. Bayarlar var. Aynı inanç, kararlılık, azim bizde var” dedi.

Genel Başkan Uysal, Demokrasi Şehitlerimiz; Başbakanımız Adnan Menderes ve onun Bakanları Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu’nun idam edilişlerinin 61. Yıldönümü dolayısıyla İstanbul Topkapı’da bulunan Anıtmezarda düzenlenen törene katılarak yaptığı konuşmada “61 yıl evvel 16 Eylül’de iki bakanımızı, 17 Eylül’de ise başbakanımızı şehit eden zalim bir iradeyi bir kez daha telin ediyoruz” dedi.

‘HER BİRİNİN DERDİ MİLLET, HER BİRİNİN DERDİ MEMLEKET’

Uysal konuşmasına şöyle devam etti: “Şehitlerimizi, demokrasi mücadelesi sırasında şehadete eren üç abide ismi anmak için bir araya geldik. Ne mücadeleler gördü bu memleket. Ne şehitler verdik. Her biri mücadelesinde cevval, her biri şevval! 15 Mayıs 1919 sabahı 5. Piyade Alayına bağlı Yunan askerlerine “Olmaz, olamaz, böyle ellerini sallaya sallaya giremezler” diye itiraz eden ve ilk kurşunu atan, işgalcilerin süngü darbeleri ile 31 yaşında şehadete eren Hasan Tahsin mesela. Ya da 23 Aralık 1930 günü gerici bir ayaklanmaya müdahale ettiği için öldürülen, hainlerin başını keserek bir sopaya takıp sergiledikleri Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay. Peki, Milli Mücadeleden sonra vatanın bekası için terör örgütlerine karşı kahramanca mücadele ederken şehadete ermiş binlerce Mehmetçik? Ya Cumhuriyet değerleri için vatanın her sathında görevini ifa ederken haince öldürülen şehitlerimiz! Mesela Savcı Selim Kiraz, Şehit Kaymakamımız Muhammed Fatih Safitürk, Aybüke Yalçın. Ne şehitler gördü bu vatan. Bu vatanın, bu milletin kurtuluşu ve devletin kuruluşu uğruna isimli isimsiz ne canlar şehadete erdi. Adını sayamadığımız on binlerce şehit; her birinin derdi millet, her birinin derdi memleket!”

‘DEMOKRASİYİ, ADALETİ ÇIKARDILAR SEHPAYA’

İşte bugün de “derdi millet”, “derdi memleket” olan üç şehidimizin, işgalden kurtulan bu vatanın kurtuluşuna yarenlik etmiş, kuruluşuna eşlik etmiş ve nihayetinde milletimizin istikbali için büyük bir sorumluluk üstlenerek mücadelesini devam ettirmiş üç koca yiğidin şehit edilişinin yıl dönümünü idrak ediyoruz. 61 yıl evvel 16 Eylül’de iki bakanımızı, 17 Eylül’de ise başbakanımızı şehit eden zalim bir iradeyi bir kez daha telin ediyoruz.”

‘ÜÇ YİĞİDİ GÖNDERDİLER DARAĞACINA’

“Üç yiğidi gönderdiler darağacına” diye sözlerine başlayan Uysal şu ifadeleri kullandı: “Üç yiğidi aldılar bizden ve ekmeğimize kan doğradılar, aşımızı yere çaldılar. Zira demokrasi ekmeğimiz aşımızdı.  Dertleri dünyayı başımıza yıkmaktı, yıktılar dünyayı başımıza. Öyle bir hınç, öyle bir öfke ki, yetmedi yargılamak. Kurmaca bir mahkemede sahte delillerle karalamak. Yetmedi Yassıada’da ettikleri zulüm, yetmedi iftiralar. Sahte delillerle itibarlarını silmeye yeltendiler, yetmedi. Bedenleri dert oldu. Yetmedi hürriyetlerini tahdit etmek. Yetmedi günler, aylar boyu tahkir etmek. Varlıkları bir parmaklığın arkasında olsa da dert oldu o hainlere. Gözlerini kararttılar ülkeyi karanlığa mahkum etmeden önce. Ağızlarından salyalarla taşan öfkelerini doyurmak için kırdılar kalemleri. Kırılacağını umarak bu inancın gayretini. Milletin teveccühüne mazhar olmuş, milletin demokrasi ile, adalet ile, kalkınma ile buluşmasına liderlik etmiş Adnan Menderes’i yokluğunda milletin başına ne geleceğini düşünüp, bu zalimlerle muhatap olacağını bilip ıstırap duymasını sağlamak. Öyle bir düşmanlık; Milletin idarede hakim kılan cumhuriyet rejiminin aslına rücu etmesine vesile olduğu, demokrasiyi işler kıldığı, bir zümrenin, bir hakim sınıfın iktidarını kırdığı için.

‘ÜÇ YİĞİT SEHPAYA ÇIKARKEN “YİNE DE MİLLETİM” DEDİĞİ AN’

İnsanlar yaptıkları için değil yapmadıkları için pişmanlık duyarlar. “Keşke”ler hep yapmadıklarımız içindir. Milletimizin en büyük “keşke”sidir eminim, bir eşkıya hareketinin tertibi ile 3 yiğidin idamına engel olamamış olmak. O üç yiğidin tek bir mücadelesi olduğunu, kendileri için gayret ettiklerini o an ve zaman idrak edememiş olmak. Demokrasinin mahiyetini o an ve zaman türlü maniplasyonlara kurban etmiş olmak. Demokrasinin kalkınma için nasıl bir öneme sahip olduğunu, demokrasinin doğduğu topraklarda kim varsa doyduğunu, adaletin sesinin duyulduğunu. Anladık, anlaşıldı. Üç yiğit sehpaya çıkarken “yine de milletim” dediği an, belki geç ama görüyoruz ki bugün kıymeti nakşoldu belleklere. Nitekim henüz o eşkıya hareketinin işlediği cinayetlerden 5 yıl sonra Adalet Partisi şahsında verdi milletimiz gereken cevabı. Nedametti, milletimiz demokrasinin kıymetini bildiğini gösterdi. Belki helallik istedi Türk Milleti, bir hain sürüsünün iktidarına maruz kaldığı her bir gün için dönüp Hürriyetçi Demokratlara “kıymetinizi, demokrasinin kıymetini bilemedik” dedi.

‘MENDERES HAKKINI HELAL ETTİ’

Uysal, “Eminim aziz milletimiz için son nefesinde de dua eden Menderes hakkını helal etti. Kendisini sevdalısı olduğu milletinden uzak kılanlara hitaben söylediği şu son sözleri de aslında bunun kanıtıdır; “Sizlere dargın değilim. Sizin ve diğer zevatın iplerinin hangi efendiler tarafından idare edildiğini biliyorum. Onlara da dargın değilim. Kellemi onlara götürdüğünüzde deyiniz ki Adnan Menderes hürriyet uğruna koyduğu başını 17 sene evvel almadığınız için sizlere müteşekkirdir. İdam edilmek için ortada hiç bir sebep yok. Ölüme kadar metanetle gittiğimi, silahların gölgesinde yaşayan kahraman efendilerinize acaba söyleyebilecek misiniz? Şunu da söyleyeyim ki milletçe kazanılacak hürriyet mücadelesinde sizi ve efendilerinizi yine de 1950 de olduğu gibi kurtarabilirdim. Dirimden korkmayacak idiniz. Ama şimdi milletle el ele vererek Adnan Menderes’in ölümü ebediyete kadar sizi takip edecek ve bir gün sizi silip süpürecektir. Ama buna rağmen merhametim sizlerle beraberdir.”

“AMAN MİLLETİM HUZUR BULSUN” DİYECEK İNANÇ VAR’

Allah gani gani rahmet etsin. Biliyoruz sadece merhameti değil bizlerle olan. Bıraktığı baki bir fikir var bizlere. Bıraktığı bir mücadele azmi. Bıraktığı bir miras var bizlere; vakar var. Son nefesini verecekken bile Millete duyduğu aşkla “aman” dilemek yerine “aman milletim huzur bulsun” diyecek inanç var. Ve hamd olsun içimizde Menderesler, Zorlular, Polatkanlar var. Bayarlar var. Aynı inanç, kararlılık, azim bizde var. Onların bıraktığı bayrağı, her bir zerresi bir şehidin kanı ile boyanmış bu vatanı mukaddes bilmiş bizler için bir “vatan ve millet” meselesi olan bu kutlu davayı, yıllar boyunca Anadolu’nun ücra köşelerine demokrat misyonun abide şahsiyetleri, liderleri, hizmetkarları hep taşımıştır. Bugün de ülkemizin içine düştüğü, doğru ile yanlışın yer değiştirdiği mühtedi demokratların, demokrasiyi bir konjonktürel program olarak görenlerin ülkeye kendi varlıklarını kaçınılmaz bir kadere dönüştürmek için elimizde kalmış sınırlı demokratik imkanlarla da olsa meşruiyetten ayrılmadan yine millet diyeceğiz, yine hürriyet diyeceğiz, yine adalet diyeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle bugün burada andığımız Şehit Başbakanımız Adnan Menderes, onun bakanları Fatin Rüştü Zorlu, Hasan Polatkan ve onlarca isimsiz kahramanı, bu acıyı ortak bir acı olarak yaşamış büyüklerimizi, Kurucu Genel Başkanımız Cumhurbaşkanımız Celal Bayar’ı, büyük liderimiz Süleyman Demirel’i, o bayrağı kendisinden sonra taşıyan Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ı ve bulunduğumuz bu mekanda yatan tüm geçmişlerimizi, tüm şehitlerimizi de bu vesileyle rahmetle yad etmek istiyorum.” Haber Merkezi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM