• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Doğalgaz sektörü, tüp sektörünü yüzde 50 oranında etkiledi

Doğalgaz sektörü, tüp sektörünü yüzde 50 oranında etkiledi

 

Yıllarca bir telefonla halkın ayağına kadar hizmet götüren Tüp satıcıları tarih mi olacak? Doğal gazın yaygınlaşması ile tüp satıcılarını zor günler bekliyor.

Afyonkarahisar’ da yıllardır yaygınlaşmaya başlayan doğalgaz yüzünden tüp satışlarında oldukça düşüş yaşanması tüp satışı yapan esnafı zora soktu. Doğal gazın yaygınlaşması ile satışlarda önemli oranda düşme olduğunu belirten esnaf, yeni ticaret alanlarına yoğunlaşmaya başladıklarını söylediler.

Birkaç yıl öncesine kadar evlerin olmazsa olmazlarından olan tüpün yerini, doğalgaza bırakması ile birlikte bu sektör birkaç yıl içerisine unutulmaya yüz tutan meslekler grubuna girecek. Yıllardır halkın ayağına hizmet götüren tüp satıcılığı yapan esnafının zor günler geçirmesine, son zamanlarda gözlemlenen düşüş ile, bu işten geçim sağlayanları gelecek günlerle ilgili belirsizlik yaşamalarına neden olmaya başladı.  Bazı satıcılar geliri artırmak için bayilerine farklı ürünler koyarken, odun, kömür ve su satanların bazıları da her geçen gün daha da fazlalaşan doğal gaz geçişleri yüzünden işyerlerini kapatma kararını vermiş durumda.

TÜPÇÜLER SEKTÖR DEĞİŞTİRMEYE HAZIRLANIYOR

Gelişen teknolojiyle birlikte tükenen yada tükenmeye yüz tutmuş bir çok meslekte olduğu gibi tüpçülük mesleği de doğalgaz nedeniyle tükenmek üzere. Ekmeğini tüpten kazanan esnafın bu yüzden yaşamakta olduğu geçim sıkıntısı, onlara ekmek kazandırabilecek başka arayışlara soktu. Kim tüpçüler dükkân kapatırken, kimileri ise tüp bayiine başka ürünler sokarak açığı kapatma yoluna girdi. Afyonkarahisar’ da uzun yıllar tüp gaz sektöründe hizmet veren Serdar Buğa; “Doğalgaz sektörü, tüp sektörünü şuanda yüzde 50 oranında etkiledi. Geçen seneki satışlarımızdan yaklaşık yüzde 50 oranında bir düşüş yaşıyoruz. Bunun ne kadar süreceğini de bilmiyoruz, herhalde doğalgaz yayıldıkça bu oran da yükselecek” dedi.

KENDİMİZE YENİ SEKTÖRLER BULMAK DURUMUNDAYIZ

Buğa; “Sektör yeni arayışlara tabi ki devam gidiyor, en azında bu sektörün yanında hizmet sektörü tüp dağıtımıyla beraber yanında ne satabilir diye düşünmeye başladı. İşte bu dağıtım sektöründe su olur, süt olur, bunun yanında daha başka dağıtım araçları olabilir. Bunların peşinde şuanda bir araştırma yapıyoruz tabi ki. Doğalgazın gelişiyle tüp sektöründeki insanlar başka sektörlere doğru yönelmeye başladılar. Bizler kendimize yeni sektörler bulmak durumundayız.  Şehir merkezinde kaybolsa bile köy ve küçük ilçelerde devam eder. Bu işin haricinde arayışlarımızda devam ediyor. Bu sektördeki çalışan birçok kişi başka sektörlere geçecektir. Günde 50-60 civarında satılan tüplerin şimdi 10 taneye kadar düştü birkaç yıl içerisinde bu sektörde birkaç kişi kalır.”

“BAKKALDAN KASABA KADAR HER YERDE TÜP SATILIYOR”

Tüp satışlarında kar marjının çok düşük olduğuna işaret eden buğa, vergi levhası bulunmadan satış yapmaya başlayan kişi sayısının artmasıyla birlikte sigortasını yatıran, vergisini düzenli ödeyen firmaların zor durumda kaldığını ifade etti. Bu durumun sektörde düzenli yatırım yapan firmaların ek yatırım yapmak istememesini de beraberinde getirdiğini vurgulayan Buğa, şöyle devam etti: “Günümüzde maalesef bakkaldan kasaba, manava kadar aklınıza gelebilecek her yerde 3 tane, 5 tane olacak şekilde tüp satılıyor. Can güvenliğini tehdit eden riskli bir sektör olmasına rağmen standartlar büyük ölçüde bozuldu. Yatırım yapacak firmalar ise karşılığını alamayacağı düşüncesiyle yatırımlarını durdurdu ve durum her geçen gün daha kötüye gidiyor.”

“KAREKOD İLE HALKIN CAN GÜVENLİĞİ SAĞLANACAK”

Tüpte gündeme gelen barkod sistemi ile ilgili halen bir gelişme sağlanmadığını da belirten Buğa; “Bu sistemin altyapısı tamamlanıp aktif kullanılmasının, sorunlara çözüm olabileceğini kaydetti. Barkod sistemiyle tüpün dolum tesisinden çıkışından son kullanıcıya ulaşıncaya kadar geçirdiği tüm yolculukların kayıt altına alınacak.Tüp üzerinde yer alacak karekod aracılığıyla doğal bir takip mümkün olacak. Böylece kaçak dolumların da kaçak satışların da önüne geçilebilecek ve halkın can güvenliği sağlanacak” diyerek sözlerini tamamladı. ÖZEL

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM