• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Dilek’ten fırsatçılara  karşı‘birlik’ çağrısı!

Dilek’ten fırsatçılara karşı‘birlik’ çağrısı!

Afyonkarahisar Modern Sanayi Yapı Kooperatifi Başkanı Hakan Dilek, faiz piyasası ve döviz kurlarındaki stabiliteye rağmen fırsatçıların ‘kriz varmış gibi’ rutin fiyat artışları yapmaya devam ettiğini belirterek, tüm siyasi partileri, STK’ları ve iş dünyasının bir araya gelmesini ve fırsatçılara dur denilmesini istedi.

Afyonkarahisar Modern Küçük Sanayi Yapı Kooperatifi Başkanı Hakan Dilek inşaat sektörüne ilişkin gazetemize bazı değerlendirmelerde bulundu. Başkan Hakan Dilek, “Yaklaşık 2 yıldır pandemi dolayısıyla dünyada bir dizayn çabası sarfedilmekte. Bunun ne olduğunu bilmemekteyiz. Her ülkenin de kendine göre bu konularda yaptırımı vardır. Ülkemizin bazı konularda geri kalındığı düşünülse de ben Türkiye Cumhuriyeti ve Hükümeti’nin en iyi hizmeti verdiğini görüyorum ama dünyada bir dizayn olduğunu düşünüyorum. Ben yaklaşık 3 yıldır inşaat sektöründeyim ve kooperatif başkanıyım. Şimdi üyelerimiz dişinden tırnağından artırıp bize para veriyorlar. Ama şu anda öyle bir duruma geliyoruz ki insanlarınrantçıların önüne düştüğünü görüyoruz” dedi.

‘TEMİN ETMEKTE GÜÇLÜK ÇEKİYORUZ’

Piyasalarda fırsatçıların ekonomik hiçbir gerekçe olmadığı halde fiyatları artırmaya devam ettiğini ve adeta at koşturduğunu belirten Başkan Dilek, “Mal bulamamak, paranın olup da malın bulunamaması, tedarik etme sıkıntılarının yaşandığı ve bunların karaborsacıların elinde olduğunu görüyorum. Bu konuda hükümet ne kadar bir şeyler yapsa da buna tüm STK’ların, Meclis’te grubu bulunan tüm siyasi partilerin de destek vermesi gerekiyor. Çünkü bu ülkenin sorunudur. Şimdi inşaat sektörü dediğimiz zaman yaklaşık ortalama 300 kalemden bir iş çıkmaktadır. Baktığınız zaman oto elektrikçisinden kaportacıya, iş kazasından hastaneye yaklaşık 200-300 kalemlik bir işe tekabül ediyor. Krizden dolayı ihalelerin de yapılmadığı inşaatın durduğunu görüyoruz. Bundan 2 yıl önce 3 bin 150 TL’ye aldığım demiri 16 bin500 ve 18 bin lirayatemin ediyoruz ve temin etmekte güçlük çekiyoruz. İller arasında çok büyük bir rekabet var. İzmir’de demir 15 binse Afyonkarahisar’da 18 bin lira. Burada da fırsatçılığı gözlemliyoruz. 150 TL’ye almış olduğumuz betonu bugün ben peşin para verip alabileceğim ve nisanda kullanacağım betonu alamamaktayım. Bir istikrarsızlık sürüyor. Bununla birlikte yapılması gereken topyekunbütün insanlarımızın ve siyasilerimizin el atıp bunu düzeltmesi gerekiyor. Çünkü sorun hepimizin sorunu” değerlendirmesinde bulundu.

‘DIŞ PİYASADAN ÇIKIP KENDİ MALIMIZI ÜRETMELİYİZ’

“Asgari ücretler de ister istemez tüm iş maliyetlerini artırdı. Bunda en büyük kaygım benim şudur. Burada hiçbir zaman patronun kaybedeceğini düşünmüyorum” diyen Başkan Dilek, “İşsizliğin öne çıkacağı işçi çıkarmalarınçoğalacağını düşünüyorum. İşçilerin maliyetlerinin yüksek olduğunu görüyoruz. Burada topyekun hepimizin de taşın altına elimizi sokmamız gerektiğini düşünüyorum. Bilhassa inşaat sektörünün Türkiye genelinde hızlanıp, dış piyasadan çıkıp kendi malımızı üretmeliyiz. Mesela cam. Ben 14 TL’ye cam almazken bugün 250 TL’ye cam bulamıyorum. Baktığınız zaman Afyonkarahisar’da 8 tane fabrikası olan bir firma dış piyasaya çalışırsa iç piyasa ne olacak? Önce bizim kendi ülkemiz. O yüzden iç piyasanın daha ön planda tutulmasını istiyoruz. Bu şekilde güçleneceğimiz düşünüyoruz” dedi.

‘İNŞAAT MALİYETLERİNİN NEDEN OLDUĞUNU BİLMİYORUM’

Dilek, “Ücra köşelerde 300 bin TL’ye alınmazken şu anda 10 milyon TL’ye satıldığını görüyoruz. Afyonkarahisar’da deniz manzarası yok, yeşil alanı deseniz ona keza. Mezarlık manzaralı evi 3 milyon TL’ye alıyorsunuz. Kuşadası’na gidin 3 milyon TL’ye deniz manzaralı ev alıyorsunuz. Bu inşaat maliyetlerinin neden olduğunu bilmiyorum. O yüzden fırsatçıların önünün kesilmesini ve hükümetin, siyasilerin, STK’ların bu konuda devlete yardım etmelerini diliyorum” diye konuştu. Ömer Koçak (Özel)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM