• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Dilek’ten fırsatçılara  karşı birlik çağrısı!

Dilek’ten fırsatçılara karşı birlik çağrısı!

Afyonkarahisar Modern Sanayi Yapı Kooperatifi Başkanı Hakan Dilek, faiz piyasası ve döviz kurlarındaki stabiliteye rağmen fırsatçıların ‘kriz varmış gibi’ rutin fiyat artışları yapmaya devam ettiğini belirterek, tüm siyasi partileri, STK’ları ve iş dünyasının bir araya gelmesini ve fırsatçılara dur denilmesini istedi.

 

Piyasalarda fırsatçıların ekonomik hiçbir gerekçe olmadığı halde fiyatları artırmaya devam ettiğini ve adeta at koşturduğunu belirten Afyonkarahisar Modern Sanayi Yapı Kooperatifi Başkanı Hakan Dilek, “Faiz piyasası ve döviz kurlarındaki stabil seyre rağmen fırsatçıların zam iştahları bitmiyor. Ülke çapında zincir marketlere yapılan denetimler bu sektörde fiyatları bir nebze de olsa dizginlerken, diğer sektörlerde zam yapmak fırsatçıların rutini haline geldi” açıklamasında bulundu.

İKİ YIL ÖNCE VADELİ ALINABİLEN ÜRÜN ŞİMDİ PEŞİN ALINAMIYOR

Başında bulunduğu Afyonkarahisar Modern sanayi Yapı Kooperatifi’nin zorunlu olarak tedarik ettiği inşaat malzemelerindeki fiyat artışlarından örnekler veren Başkan Hakan Dilek, şunları kaydetti: Bundan yaklaşık iki yıl önce, üç-dört ay vadeli alınabilen inşaat demirinin tonu ortalama 3 bin 150 lira idi. Bugün tonu yaklaşık 17 bin 500 lira ve peşin para ile bağlantı yapmak oldukça zor.  Yine inşaatın ana girdilerinden olan beton da iki sene önce üç-dört ay vadeli olarak 140 liraya alınabiliyordu. Şu anda peşin para ile nisan teslimi betonu bin liraya alamıyoruz.”

‘BU DURUMUN SÜRDÜRÜLMESİ İMKANSIZ’

Fırsatçıların hiçbir neden yokken fahiş fiyat artışları yaptığına vurgu yapan Başkan Dilek,  bu durumun yürütülmez olduğunun altını çizdi, ülkedeki tüm siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarının, iş örgütlerinin ve iş insanlarının bir araya gelmesini ve bu duruma son verecek çareler üretmesini istedi. Piyasayı manipüle edenlerin mutlaka tespit edilmesi gerektiğini, kısa sürede regülasyonun sağlanması gerektiğini vurgulayan Başkan Dilek, “Hazine ve Maliye Bakanlığı müfettişlerini göreve çağırıyorum. Tüm bu usulsüzlükleri tek tek tespit edip, fırsatçılara geçit verilmesin” diye konuştu. 5’te

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM