• DOLAR
  $1.709,87
 • EURO
  $0,3733
 • ALTIN
  $23.303,59
 • BIST
  1,0183
Devletimize, milletimize sağlıkla hizmet ettiğimiz günleri özled

Devletimize, milletimize sağlıkla hizmet ettiğimiz günleri özled

ik

COVID-19 küresel bir afete dönüşerek toplumsal hayatın birçok alanını derinden sarsan bir süreç oldu. COVID19’un en büyük tehdidi insan sağlığına yönelik olsa da bu tehdit sağlık alanıyla sınırlı kalmadı. Şüphesiz COVID19’un olumsuz etkilediği temel alanlardan biri ekonomi oldu.

 

Yerel ve ulusal sınırları tanımayarak küresel bir afete neden olan COVID-19, yerel dinamiklere bağlı olarak ekonomi üzerinde farklı yansımaları ortaya çıktı. Bu yansımaların bir boyutu esnaflar üzerinden okunabilir. Afyonkarahisar esnafı ile yapılan görüşmelerde esnaf COVID-19 sürecinde daha çok kira ve çalışanların maaşlarını ödemede sorunlar yaşadığını belirtti.

DÜKKANLARIMIZ YENİDEN MÜŞTERİLERLE DOLUP TAŞACAK

Sucuk imalatı ve satış işi ile uğraşan esnaf  Basri Şahin; “ Bazı gurupların aşı konusunda farklı düşünceler, görüşler içerisinde olduğunu biliyoruz. Biz bu guruplara saygı duyuyoruz, bizim durduğumuz yer devletin aldığı tedbirler tavsiyelerin yanıdır. Biz Devletimizin aldığı tedbirlere ve kararlara uyuyoruz uyacağız da.  Eğer aşı konusunda bir sorun olsaydı önce sağlık personelinden ve Devletin Ana kumandası olan yetkililerden başlanmazdı. Sağlığın yabancısı yerlisi olmaz. İlaçta olduğu gibi yerli milli olan her şeye esnaf olarak destek veriyoruz. İnşallah yerli aşımız da çıktığında eski güzel günlerimize geri döneceğiz. Dükkanlarımız yeniden müşterilerle dolup taşacak, çok güzel günlerin gelmesi yakın biraz da

ha sabır diyorum” ifadelerini kullandı.

AŞI SAYESİNDE PANDEMİ BİTER VE NORMAL HAYATIMIZA DÖNERİZ

Ömer Koç isimli bir başka Esnaf ise; “ Biz devletimize çok güveniyoruz. Sıra bize geldiğinde inşallah gidip aşımızı olacağız. Biz eski bol satışlı günlerimizi özledik, kısıtlama olmadan yaptığımız aktivitelerimizi özledik, müşterilerimizi özledik. Eğer hastalık aşı sayesinde bitecekse insanlık görevi olarak sırası gelen herkesin aşı olması gerekli. Aşı olursak vatandaşlarımız ve biz esnaf kesimi olarak yeniden güzel günlere döneceğiz. Biz esnaf olarak pandemi başladığından bu yana çok zor günler geçirdik. Umarım en kısa zamanda aşı sayesinde pandemi biter ve normal hayatımıza döneriz. Aşı yaptırmak istemeyen vatandaşlarımız neden böyle bir kanıya varmışlar anlamış değilim, İnsan Devletine güvenmez mi hiç, Hükümet daha ne yapsın ilk olarak aşıyı kendileri yatırdılar, Yerli aşı çalışmalarını büyük bir mutluluk ile takip ediyoruz. Nisan Ayı sonrasında da Ülkemizde ve Dünya’da bu aşıyı kullanacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

SIRA BİZE GELDİĞİNDE DE GÖNÜLLÜ OLARAK GİDİP BU AŞILARI VURULACAĞIZ

Takı ve Gümüş satıcısı Hülya Çepni’ de duygu ve görüşlerini belirtti. Çepni; “ Aşı konusunda devletimize, hükümetimize, Sağlık Bakanımıza ve yöneticilerimize tam destek veriyoruz. Aşı bir bilimdir. Bilimin nesli, uyruğu olmaz. Çok zor günlerden geçiyoruz. Aşı’nın güvenli olduğunu Devlet büyüklerimiz söyledi, Dünya Sağlık Örgütü söyledi, İlk olarak Sağlık Bakanı aşı vuruldu, ardından Cumhurbaşkanı vuruldu, bu aşının ne kadar güvenli olduğunu gözler önüne serdi. Daha sonra sağlık çalışanları vurulmaya başladı. İlerleyen günler de esnaf aşı vurulmaya başlayacak. Biz esnaf olarak sıra bize geldiğinde de gönüllü olarak gidip bu aşıları vurulacağız” dedi.

 

 

TÜRKİYE DÜNYA’YI YÖNETEN BİLİM İNSANLARINI YETİŞTİRDİ

Yerli aşıya da değinen Çepni; “Yerli aşının çıkması önemli. Yerli ve milli olduğumuz için yerli aşıyı da tavsiye ederiz. Fakat yerli aşımız çıkıncaya kadar Çin aşısını da kullanmak zorundayız. Neticede bilim insanları olarak Türkiye Dünya’yı yöneten bilim insanlarını yetiştirdi. Dünya’nın her yerinde Türk bilim insanları var. Türkiye Cumhuriyeti’ndeki bilim insanları da üniversitelerdeki bilim insanları da deneme aşamalarında geçerek bu aşıya katkı sağladılar” diyerek sözlerini

TÜRKİYE ESKİ GÜZEL GÜNLERİNE DÖNMEK İÇİN GERİ SAYIM YAPIYOR

Aşkar Doğantaş;  “ Biz geçen yıl pandemi başladığında ve kısıtlamalar başladığında  esnaf

olarak çok zor günler geçirdik. Allah bir daha bize bir daha böyle günler yaşatmasın. Biz aşının çıkmasıyla umudumuz daha da arttı. İşlerimizin açılacağı günleri sabırsızlıkla bekliyoruz. Vatandaşlarımız, aşılama başladığında lütfen gidip güvenle aşı olsun. Toplumuzun yüzde 60’ı aşı olursa tüm kısıtlamalar kalkar ve eskiden olduğu gibi güzel günlerimize döneriz. Ben bir vatandaş ve esnaf olarak yerli aşıdan ümitliyim. Kendi Üniversitelerimizde hazırlanan aşılar daha güvenli olacağı gibi insanlardaki tereddüt de ortadan kaldıracağını düşünüyorum. Yerli aşı olmak isterim.  Biz vatandaşlarımızın ve esnafın aşılanmasını rica edebiliriz sadece. Güzel günler çok uzak değil, Türkiye eski güzel günlerine dönmek için geri sayım yapıyor. Bizim tek güvencemiz Devlet. Devlet tarafından yapılan açıklamadır ve biz devletimize güveniyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Salim Alpaydın

ESNAFIN AŞI VURULMASINDA HİÇBİR SAKINCA GÖRMÜYORUM

Esnaf  Salim Alpaydın’da duygu ve görüşlerini belirtti. Alpay

 

dın; “Vatandaşlarımızın şunu bilmesi lazım. Türkiye Cumhuriyeti Devleti büyük bir Devlettir. Devletin uygulamış olduğu sağlık projelerine uymak zorundayız. Devlet vatandaşını riske atmaz.  Devletimize güvenmek zorundayız. Devletimiz aşıyı test etti. Türk Milletini virüsten koruyabileceğini ispatladı.  Bize düşende bu aşıyı kullanmaktır.  Ben bu konuda yapılan eleştirileri yersiz buluyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devleti 83 Milyon vatandaşı ile büyük bir devlettir.   Sağlık Bakanlığı araştırmıştır ve gerekli önlemleri almıştır. Şahsen sıra bana geldiğinde aşı olacağım.   Önce yerli aşı çıkmış olsa daha güzel olurdu. Yerli aşımız dururken neden ithal aşı vurulalım.  Vatandaşlarımızın ve benim gibi diğer esnafın aşı vurulmasında hiçbir sakınca görmüyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

nilüfer kelem

DEVLETİMİZE VE MİLLETİMİZE HİZMET EDECEĞİMİZ GÜNLERİ SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUZ

Bedesten Çarşısı Esnaflarından Nilüfer kelem ise aşı hakkında ki görüşlerini şöyle belirtti; “ Biz eski bol müşterili günlerimizi çok özledik. Devletimiz uygulamasını ve tedbirlerini aldı. El birliği ile devletimizin uyguladığı politikaya uyalım. Ben şahsen sıram geldiğinde gidip aşımı olacağım.  Sağlıkla şaka olmaz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti büyük bir devlettir ve vatandaşlarını asla riske atmaz. İlk aşıyı Sağlık Bakanımız kendisi vuruldu. Bu aşının ne kadar güvenilir olduğunun kanıtıdır. Bildiğim kadarıyla şu anda gelen aşı Çin’den gelen inaktif dediğimiz, ölü virüs hücrelerini barındıran bir aşı. Yapılan çalışmalar sonrasında en yüksek antikor üretimi noktasının 28. günde ortaya çıktığı tespit edildi diye duydum.  Toplumumuzun %60’ı aşı olduğu takdirde bu virüsün baskılanması ve kontrol altına alınması söz konusu olduğunu belirtiyorlar. İnşallah Allah’ın izniyle, aşının da yardımıyla bu gerçekleşir ve bizde yeniden devletimize milletimize hizmet edebiliriz. Devletimize ve Milletimize hizmet edeceğimiz günleri sabırsızlıkla bekliyoruz ” diye konuştu.

 

 

BİR AN ÖNCE SAĞLIKLI GÜNLERİMİZE DÖNELİM

Ben bir vatandaş ve esnaf olarak sıra bana sıra geldiğinde koşa koşa aşı olmaya gideceğim. Vatandaşlarımızı da bu anlamda aşı olmaya teşvik ediyorum. Çünkü salgınların en önemli önleyici aracı aşı. Bunun geçmişte bir çok örneği var. Onun için bu sürece herkesin katılması gerektiğini düşünüyorum. Bu bir sorumluluktur. Virüs salgınında insanlar aldıkları önlemlerle sadece kendi sağlıklarını değil, başka insanlarında sağlıklarını korumuş oluyorlar.  Eğer bu önlemlere katılmazlarsa kendi sağlıklarını tehlikeye attıkları gibi başkalarının sağlığını da tehlikeye atmış oluyorlar. Bu yüzden bu sürece etkin bir şekilde katılım olması gerektiğini düşünüyorum. Koronavirüs bilindiği gibi bütün dünyada toplumun sağlığını çok yönlü olarak etkileyen bir salgın yarattı. Üstelik sadece sağlık alanı da değil hayatın bir çok alanını kısıtlayacak şekilde etkiledi. Biz esnaf olarak bu etkilerin bir an önce bitmesini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde yaşayan 83 Milyon insanın sağlıklı,mutlu ve huzurlu günlerine bir an önce dönmesini temenni ediyorum.  YURDANUR MERGEN ÖZEL

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM