• DOLAR
  $2.405,2100
 • EURO
  $0,6055
 • ALTIN
  $36.188,4300
 • BIST
  1,1213
Derneklere elektronik ortamda toplantı düzenleme kolaylığı

Derneklere elektronik ortamda toplantı düzenleme kolaylığı

Dernekler Yönetmeliğine madde eklendi. Dün yürürlüğe giren maddeyle dernekler genel kurul ve yönetim kurulu toplantılarını elektronik ortamda uygun ve güvenilir sistemlerle yapabilecek. Ayrıca izinle kullanılabilen Türk, Türkiye, Milli, Cumhuriyet, Atatürk, Mustafa Kemal kelimelerine şehit ve  gazi ibareleri de eklendi.

Resmi Gazete’de yayımlanan Dernekler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile dernekler, genel kurul ve yönetim kurulu toplantılarını elektronik ortamda da yapabilecek.

İçişleri Bakanlığınca hazırlanan, dün yürürlüğe giren yönetmelikle dernekler, Bilgi Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından uygun görülüp onaylanan elektronik sistemler üzerinden genel kurul ve yönetim kurulu toplantılarını yapabilecek. Dernekler Yönetmeliğine 15 inci maddesinden sonra gelmek üzere eklenen

“Genel kurul ve yönetim kurulu toplantılarının elektronik ortamda yapılması” maddesine göre genel kurul ve yönetim kurulu toplantılarına ilişkin verilerek, sistemlere işlenecek. Veriler, “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu”nun ilgili hükümlerine uygun olarak saklanacak.

Derneklerin elektronik ortamda alacakları yönetim kurulu kararları, toplantılara ilişkin her türlü bilgi, belge ve kayıt tarih ve sıra sayısı ile elektronik ortamda da saklanmak zorunda olacak.

ELEKTRONİK SİSTEMLERDE GEREKLİ ÖNLEMLER ALINACAK

Toplantılara katılacak üyeler güvenli elektronik imza veya iki faktörlü kimlik doğrulama sistemi kullanarak sisteme giriş yapacak. Kullanılacak elektronik sistemlerin yedekleme ve mevzuata uygun arşivleme kapasitesine sahip olması, yetkisiz erişimlere ve saldırılara karşı gerekli ağ ve sistem güvenliğine uygun olması gerekecek.

Yüz yüze düzenlenen genel kurul ya da yönetim kurulu toplantılarının mevzuata aykırı yapılması durumunda uygulanan yaptırımlar, elektronik ortamda yapılanları da kapsayacak.

ŞEHİT VE GAZİ İBARELERİ DE BAKANLIK İZNİYLE KULLANILABİLECEK

Bakanlığın izni ile kullanılabilen derneklerin adlarındaki Türk, Türkiye, Milli, Cumhuriyet, Atatürk, Mustafa Kemal kelimeleri ile bunların baş ve sonlarına getirilen eklerle oluşturulan kelimeler arasına, “şehit, gazi” ibareleri de eklendi.

Yönetmeliğin, derneklerin tutacağı defteri düzenleyen maddesinde de değişiklik yapıldı. Kamu yararına çalışma statüsü bulunan dernekler ile yıllık brüt gelirleri bir milyon beş yüz bin lirayı aşan dernekler, takip eden hesap döneminden başlayarak bilanço esasına göre defter tutacak. Daha önce, yıllık brüt gelirleri beş yüz bin lirayı aşan derneklerin defter tutması zorunluydu.Kübra Ergün

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM