• DOLAR
  $1.277,53
 • EURO
  $0,3897
 • ALTIN
  $16.926,38
 • BIST
  1,0513
Daha önce hiç böyle bir olayla karşılaşmadık

Daha önce hiç böyle bir olayla karşılaşmadık

İkinci el araç piyasası sıfır araç fiyatları ile yarışıyor. Araç fiyatları uçtu gidiyor. Sıfır otomobile gücü yetmeyen vatandaşların yöneldiği 2. El piyasası otomobil fiyatları da cep yakıyor.

Pandemi süreci girmesi ile beraber 2. El araç piyasasındaki fahiş artış sıfır araç alamayıp ikinci el otomobil alma düşüncesinde olan insanlarında canını sıkıyor. Yükseliş ve şuan ki piyasanın önüne geçilemiyor. Afyonkarahisar Fuar alanı Galericiler sitesinde işletme sahibi olan Hasan İlik 2. El piyasasını değerlendirdi. İlk defa böyle bir yükselişi gördüklerini söyleyen İlik pandemi sürecinde düşmesini beklerken yüksek oranda yükseldiğine dikkat çekti. İlik “Daha önce hiç böyle bir olaya karşılaşmadık. İlk defa bu sene zarfında, 12. Aydan başlayıp akabinde pandemidir, virüstür onun başlamasıyla biz daha düşeşe geçecek, biraz duraksama olur derken birden patlama yaşandı ve aşırı şekilde” dedi.
Sıfır araçlar piyasayı düzleyebilir
Sıfır araçların üretimi yapılmamasından dolayı ikinci el piyasasının artışı, ne zaman fiyatlar normale düşecek sorusunu da beraberinde getiriyor. Araç sahibi olamayan vatandaşlarda merakla piyasanın normal seyrine dönmesini bekliyor. Konuyla ilgili konuşan Galerici İlik “Şuan piyasada bir belirsizlik var bu, emlak sektöründe faizlerin düşmesi ile başlayıp tekrardan arabaya dönmesiyle bu günümüze kadar geldi ve devam edeceğini de düşünüyoruz. 12. Aya kadar devam eder, 12. Ayda sıfır araçların bayilerde birikmesiyle biraz daha düşeceğini zannediyoruz. Ama düşme şöyle durur yükselmez orada kalır, kesinlikle aşağı düşeceğini zannetmiyorum şahsi kanım bu şekilde” ifadelerini kullandı.
Herkes alım satım yapıyor
Fahiş fiyatların yüksek olduğu ikinci el araç piyasasında değersiz arabalar da değerli olarak gösteriliyor. Maddi gelir elde etmek isteyen vatandaşlarda araç alım satımına yöneldi. Yatırım için inşaata yönelen insanlar otomotiv sektörüne yöneldiğini söyleyen İlik “İnsanların alım gücü şu şekilde yatırım da konuta yöneliyordu, parasını bir şekilde bir yerlerde muhafaza etme halindeydi, şuanda inşaata yönelen insanlar bizim otomotiv sektörüne oldu. Şuanda herkes bakkalı, manavı, doktoru, hemşiresi, öğretmeni şuan herkes bu alım satım işine başladı, ek iş olarak yapıyorlar. Ama bizim için tek işimiz bu, kazancımız ve rızkımızı da buradan alıyoruz. Şuan en büyük mağdurlardan bir tanesi biz esnaflarız. Yani devletimizde yeni yasa getirdi, yetki ve yeterlilik belgesi. Yeterlilik belgesinde 6 yaşa kadar garanti, geri alım garantisi gibi yetiler verildi. Ama yine vatandaşın gözünde biz kötüyüz. Vatandaş bizden araç alsa 3 aydan 6 aya kadar garanti vermek zorundayız, bize geri getirebiliyor yada mahkemeye dava açabiliyor. Ama biniciden aldığında, binici diyor ki ben bilmiyordum. Devlet bize senin bilmeme gibi bir lüksün yok, sen bu işin içindesin bilerek alıp sattık diye bize ceza kesiyor” dedi.
1 Eylül itibari herkes alım satım yapamayacak
İkinci el araç alım satımında yetki belgesi zorunluluğu 1 Eylül’ de başlıyor. Araç alım satım işi yapacak olanlara belge zorunluluğu getiriliyor. Belgeyi almayan vatandaşlar en fazla 1 yıl içerinde en fazla 3 adet araç satışı yapabilecek, fazla satım yapılması durumunda 5 bin lira idari para cezası uygulanacak. 1 Eylül’de çıkacak olan kanun ile beraber düzene girebileceğine dikkat çeken İlik “ inşallah Eylül 1 itibari ile bu yetki belgesi işe yarar herkes alıp satmayacak, umut ediyoruz ki belirli bir düzene girecek” dedi.
Bayi zamlarının önüne geçilecek
Alınan bir aracın belli bir süre sonrasında zamlanmış bir şekilde gören vatandaşlar artık böyle bir durum içerisinde olmayacak. Alınacak yeni kanun ve yönetmelikle bayi zamlarının önüne geçilecek. Konuyla ilgili konuşan İlik “Sıfır araba alan arkadaşlar mesela 100 bin lira ya aldığı aracı zam gelmesiyle bayinin 100 bin liraya sattığı aracı 20 gün sonra 115 bin liraya internette görebiliyoruz biz bu araçları. Bunun önüne geçilecek” ifadelerini kullandı.
Vekalet satışları görülebilirse fahiş fiyatların önüne geçilebilir
İnternet üzerinden alım satım yapılan araçların fiyatlar üzerinde herhangi bir düşüş yaşanmayacağını söyleyen İlik “Ticaret bakanlığı bir sistem kurup o sistemde vekalet ile yapılan satışlar dahi görülebilecek olursa o zaman bunun önüne geçilebilir” dedi.
8 Ayda 150 bin üzerine koydu
Kendisine aldığı sıfır aracın 8 ay sonra perte çıkarılmış arabadan daha düşük olduğunu söyleyen İlik “Kendim bir aracı 0 aldım. 2019 Aralık ayında alıp Ocakta teslim aldık. Ben bu arabayı 194 bin liraya aldım, hurda teşviki ile beraber 198 bin 500 liraya maal ettim. Şuan bu arabanın en düşük ve perti 300 bin lira” ifadelerini kullandı. Hisar

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM