• DOLAR
  $3.867,6900
 • EURO
  $1,1482
 • ALTIN
  $60.580,1600
 • BIST
  1,1601
“Cumhuriyet kadınları, Cumhuriyet’e sahip çıkacaklar”

“Cumhuriyet kadınları, Cumhuriyet’e sahip çıkacaklar”

 

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı Verilişinin yıl dönümü kutlayarak, Cumhuriyet kadınlarının, Cumhuriyet’e sahip çıkacaklarını söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı Verilişinin yıl dönümü nedeniyle yayınladığı mesajında, kadınların seçme ve seçilme hakkıyla toplumun eşit bireyi hâline geldiğini ifade etti.

ATATÜRK, TÜRK KADININI CUMHURİYET SAYESİNDE YÜCELTMİŞTİR

Milletvekili Burcu Köksal, kadınların tüm haklarını Cumhuriyetle aldıklarını kaydederek,  “Cumhuriyetten evvel nüfus sayımında bile küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar bile sayılırken, kadınlar sayıma dahil edilmemişti. Kadınlar ilk kez 1843’te tıbbiye mektebinde ebelik eğitimi alarak sosyal hayatta yer almaya çalıştı. 1897’de ücretli işçi, 1913’de Devlet Memuru olma hakkı verilmesine rağmen, esas tüm haklarını Cumhuriyetle alabildiler. Cumhuriyetle birlikte fırsat eşitliğine, Kadın Erkek eşitliğine, Medeni Kanundan doğan hakları erkeklerle eşit olarak kullanmaya, birçok batı devletinden bile önce Seçme ve Seçilme Hakkına sahip oldular. Çünkü Atatürk kadını kendi yaşamında tutsak hale getiren ayrımcılıklar, eşitsizlikler ortadan kalkmadıkça Türk Milletinin de tutsaklıktan kurtulamayacağına inanmış, kadını özgürleştirmemiş bir toplumun gelişemeyeceğini ve tutsaklıktan kurtaramayacağı görüşünü savunmuştur. “Dünyada hiçbir ulusun Kadını ben Anadolu kadınından daha çok çalıştım, Ulusumu Kurtuluş ve zafere ulaştırmak için Anadolu kadını kadar hizmet ettim diyemez” sözleriyle de Türk Kadınının kurtuluş Savaşındaki yeri ve önemini dile getirmiştir. Kuşku yok ki, Devrimci adımlar, iki cins tarafından birlikte arkadaşça atılmalı, yenilik ve ilerlemeler birlikte gerçekleştirilmelidir diyerek de Cumhuriyetin gelişmesi ve yaşaması için kadının rolünü vurgulamıştır. Eğitimde, sosyal hayatta, iş hayatında ve Siyasette Kadın Erkek Fırsat eşitliğini sağlamak isteyen Atatürk, Türk Kadınını Cumhuriyet sayesinde yüceltmiştir.” diye konuştu.

KADINA ŞİDDET GÜN GEÇTİKÇE ARTIYOR..!

Kadına şiddetin gün geçtikçe arttığını, yaptırımlar ve önlemlerin yetersiz kaldığını dile getiren Köksal, “Gelir dağılımında ki adaletsizlik, yoksulluk, Sosyal Güvenlikten yoksunluk şiddete zemin hazırlamakta, var olan eşitsizliği beslemekte ve kadınların hayatını çekilmez kılmaktadır. Şiddet kuşkusuz kadınların kendilerini birey olarak görüp, kendilerini geliştirmelerinin önündeki en büyük engeldir. Devletler ve Hükümetler her bir kadını koruyup şiddete maruz kalmasını önlemekle yükümlüdür. Şiddetle mücadele, kadınların lehine düzenlemeler yapıldığında erkekleri üstün gören anlayışa taviz verilmediğinde, hukuk ve Adalet şiddet mağduru kadından yana olduğunda mümkün olabilir. Türkiye’de kadına yönelik şiddetle mücadele ediliyor gibi yapılıyor, ancak gerçekte mücadele edilmiyor. Cinsiyet ayrımcılığı artarak devam ediyor. Bu ayrımcılık hem toplumsal hayatta hem de iş ve siyasette kendini gösteriyor.” dedi.

KANUNUN AFYONKARAHİSAR İÇİN ÖZEL BİR YERİ VAR

Köksal, “1934’te çıkan ve kadınlara seçme-seçilme hakkı tanıyan kanunun Afyonkarahisar için de özel bir yeri var. Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı verilmesinin yıl dönümünde başta Afyonkarahisar Milletvekilimiz Mebrure Gönenç olmak üzere 1935 yılında, TBMM’ye vekil olarak seçilip giren 17 kadın vekilimizi de saygı ve rahmetle anıyorum.” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM