• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Corona virüs aşısı için dev kampanya

Corona virüs aşısı için dev kampanya

 

Türkiye, bütün dünya ile birlikte corona virüs aşılama sürecini başlatmak istiyor. Bunun için geniş kapsamlı bir çalışma yapıldı. Öncelikli olarak toplumdaki aşı karşıtları ile aşı konusunda kafası karışık olan vatandaşları ikna etmek, daha fazla insanın aşı yaptırmasını sağlamak için büyük bir kampanya devreye girecek.

SPORCU VE SANATÇILAR

Siyasi, sanatçı, sporcu ve toplumun önde gelen isimleri kampanyaya destek verip aşı yaptıracak. Bilim kurulu üyelerinin de toplu aşı yaptırması planlanıyor. Afişler ve spotlar ile kampanya desteklenecek.

YILBAŞINDA, AYNI ANDA BAŞLAYACAK

Ocak ayının hemen başında bu kampanya için düğmeye basılacak. Aşılama işlemleri de Türkiye’nin her yerinde aynı anda yapılacak.

HAZİRAN’A KADAR 60 MİLYON

Türkiye’nin toplumsal bağışıklık için hızlı bir aşılama sürece geçirmesi bekleniyor. Yapılan kampanyalar ile birlikte Haziran ayı sonuna kadar 60-65 milyon kişinin aşılanması bekleniyor.

İNFODEMİ İLE SAVAŞ

Aşı ile ilgili komplo teorileri, aşı karşıtları, ortaya atılan iddialar tam bir kafa karışıklığı yarattı. Kampanya kapsamında infodemi yani yalan yanlış bilgilere de savaş açılacak. Aşılar ile ilgili tüm detaylar vatandaş ile paylaşılıp aşı olmaya ikna edilmeleri sağlanacak.

TÜRKİYE AŞI MERKEZİNE DÖNÜŞECEK

Normal zamanda aşılama işlemleri aile sağlığı merkezlerinde yapılıyor. Ancak buralar yeterli olmayacağı için organize sanayi bölgeleri ve büyük işletmelerdeki iş yeri hekimleri, huzurevleri, cezaevleri devreye sokulacak. Özel hastaneler de aşı yapacak.

14 GÜN ARAYLA YAPILACAK

Ocak ayının başında başlaması beklenen aşılama iki haftalık aralıklarla iki doz halinde yapılacak. Aşılar hızla geliştirildiği için koruma sürelerinin ne kadar olduğu da bilinemiyor. Uzmanlar yaklaşık 6-8 aylık bir koruma sağlayabileceğini öngörüyor. Yeniden aşı ihtiyacı olup olmayacağı yaz aylarında ortaya çıkacak. Bu durum yeni bir aşılamayı gündeme getirebilecek. hisar

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM