• DOLAR
  $1.212,4700
 • EURO
  $0,2833
 • ALTIN
  $37.302,0000
 • BIST
  1,2081
Esra Güleç
Esra Güleç
esragulec@afyonhisargazetesi.com
ÇOK DEĞERLİ ÖĞRETMENLERİMİZE…
 • 0
 • 115
 • 25 Kasım 2020 Çarşamba
 • +
 • -

24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği’ni kabul ettiği gündür aslında… Atatürk’ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında onun “başöğretmen” oluşunun yıldönümlerinde ülke çapında Öğretmenler Günü kutlanmasına karar verildi. 1981 yılından beri bu tarih öğretmenlerimizin günü olarak kutlanır Türkiye’de.
Başöğretmenimiz Atamızın “Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır” sözünde olduğu gibi, yüce bir meslektir Öğretmenlik. Herkes öğretmen ve öğretici olamaz, bu apayrı bir meziyettir. Toplumlarda belli görevleri icra eden tüm meslek sahibi kişiler, hep öğretmenlerin emeği ve gayretiyle yetişirler. Öğretmenin yerini, ne anne, ne de baba doldurabilmiştir. Bu mesleğin içindeki kişiler, karşılarındakine öğüt vermekten ziyade, yaptıklarıyla örnek olması gereken kişilerdir. Çünkü çocuklarımızın örnek alacağı kişilerin başında, öğretmenleri gelmektedir.

Ben, ezberciliği reddeden, özgür, aktif yurttaşlar yetiştirmeyi hedefleyen Köy Enstitüsü mezunu olan yeni kaybettiğim, binlerce öğretmen yetiştiren, ilk öğretmenlerden Anneannem, rahmetli Dedem ve Anne, Babamın kızıyım. Kalabalık bir öğretmen camiasının içinde büyüdüğüm için de çok şanslıyım.
Çünkü “eğitim ailede başlar” denir ya, onların ilk öğretileri ile başladığım eğitim hayatıma, okul yıllarındaki değerli öğretmenlerimin öğretileri ile devam ettim.
Böyle özel günlerde de, hala hayatta olan öğretmenlerimin hatırını sormak, onların zihnimde kazınmış sesini tekrar duymak apayrı mutluluk veriyor bana. Az önce de canım Öğretmenim Billur Kıvanç’ı aradığımda, sesindeki titreme, heyecan ve mutluluğu duymak…
Ve binlerce öğrencisinin kalbine, hayatına dokunan canım Annem Gönül Akan’ın hiç susmayan telefonları. Onun da öğrencileri ve sevdiklerinden gelen bu aramaların ardındaki büyük mutluluğu. işte bu. Onlar, tohumlarını ekti yıllarca okul sıralarında, şimdi böyle sevgi,saygı olarak biçiyorlar ektiklerini. Öğretmenlik mesleğinin yılın bir veya birkaç gününe sığdırılamayacak kadar önemli ve ulvi bir meslek olduğu; Hz. Ali’nin, “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” sözü ve Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “Bir topluluk, ulus olabilmek için mutlaka eğiticilere, öğretmenlere muhtaçtır. Onlardır ki, toplumu gerçek bir ulus haline getirirler.” Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır” özleri ile de apaçık ortadadır. Günümüzde tüm öğretmenlerimizin bu ulvi mesleklerini hak ettikleri şartlarda ve mertebede icra edebilmeleri dileğimle, başta Başöğretmen Atatürk ,tüm kaybettiğimiz ve şehit öğretmenlerimizi de rahmetle anıyor, sevgi ve saygı ile değerli Öğretmenlerimizin ellerinden öpüyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM