• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
‘Çocukların başarısı akademik başarıdan ibaret değildir’

‘Çocukların başarısı akademik başarıdan ibaret değildir’

Vali Kübra Güran Yiğitbaşı,  son bir yılda eğitim ve öğretime verilen önem ile Afyonkarahisar’da büyük başarılara imza attıklarını belirterek, “Eğitimi sadece okul başarısı ya da akademik başarıdan ibaret olarak görmemeliyiz. Çocuklarımız için karakter, ahlak ve değerler eğitimlerini en üst seviyede tutarak onların hayat başarılarını elde etmelerine katkıda bulunabiliriz” dedi.

2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı İlköğretim Haftası kutlama programı dün Mareşal Fevzi Çakmak İlkokulunda yapıldı. Programa; Vali Kübra Güran Yiğitbaşı, AK Parti Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, İYİ Parti Milletvekili Hakan Şeref Olgun,  İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Numan Yöner, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, AKÜ Rekörü Mehmet Karakaş,  AFSÜ Rektörü Nurullah Okumuş, İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban, İl Emniyet Müdürü Mahmut Ay, İl Milli Eğitim Müdürü Miraç Sünnetci , siyasi parti ve sendika temsilcileri, okul müdürleri ve öğretmenler ile öğrenciler katıldı.  Program, Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başladı.

‘EĞİTİM SÖZ KONUSU OLUNCA HERKES TAŞIN ALTINA ELİNİ KOYDU’

Programın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Miraç Sünnetci, geçtiğimiz dönemde çok güzel başarılara imza atıldığını belirterek daha büyük başarılar elde etmek için daha çok çalışacaklarını aktardı. Sünnetci, “Geçtiğimiz sene Sayın Valimizin önderliğinde ciddi destekleriyle 2022-2023 eğitim öğretim yılında çok güzel başarılara imza attık. LGS ve YKS şampiyonları ve bunun yanında il genelinde 17 ilçemizde Türkiye ortalamasının üzerine çıkarak bu başarı elde edildi. Bu bir ekip işiydi. Bence bu işin kahramanı olan öğretmenlerimizdi. Afyonkarahisar’a geleli yaklaşık bir yıl oldu. Afyonkarahisar’da şunu gördüm. Eğitime verilen önem ve bu noktada herkes taşın altına elini koydu. Sivil Toplum Kuruluşları olsun, belediye başkanlarımız olsun gerçekten eğitime ciddi anlamda destek verdiler. Sayın Valimizin destekleriyle geçen yıl çok büyük başarılara imza attık. Bu 2023-2024 eğitim yılında sizlere İl Milli Eğitim Müdürü olarak öğretmenlerime olan güvenimden dolayı söz veriyorum ki bu yılda geçtiğimiz yıla oranla daha büyük başarılar elde edeceğiz. Çünkü biz güçlü bir ekibiz. Güçlü bir orduyuz” dedi.

‘ÇOCUKLARIN BAŞARISINI AKADEMİK BAŞARI İLE SINIRLANDIRMAYALIM’

Vali Kübra Güran Yiğitbaşı ise konuşmasında Afyonkarahisar’da son bir yıllık süreçte gösterilen gayret ve çabalarla eğitimin önemli bir noktaya geldiğini söyledi. Yiğitbaşı, “Biliyorsunuz göğsümüzü kabartan çocuklarımız oldu bu yıl.  YKS’de ilk defa bir Türkiye birincisi çıkardık. Aynı zamanda LGS’de 8 tane Türkiye birincisi çıkardık. Bunlar gerçekten hem bizler için hem de buradaki bu pırıl pırıl çocuklarımıza örneklik teşkil etmesi için çok önemlidir.  Ancak ben her zaman eğitimle ilgili konuşmalarda altını çizmek istediğim önemli bir nokta var ki elbette eğitim deyince sadece okul başarısı ya da akademik başarıdan ibaret görmemeliyiz diye düşünüyorum. Bizler burada yetiştirdiğimiz çocuklarımızı inşallah hem öğretmenlerimiz, velilerimiz hem bizler idareciler olarak hayatlarında karakter, ahlak ve değerler eğitimlerini en üst seviyede tutmakla belki hayat başarılarını elde edeceklerini düşünüyorum. Öfkeyi değil, merhameti ayakta tutarak, şiddeti değil, nezaketi ayakta tutarak ve böyle bir karakteri inşa ederek çocuklarımızın hayat başarısının akademik başarıdan ibaret olmadığını tekrar tekrar ifade etmek istiyorum. Ülkesini ve bayrağını seven ülkesine milletine ejdanına sahip çıkan bir çocuk ve gençlik inşasını hep birlikte bizler veliler aileler öğretmenlerimizle birlikte Türkiye Yüzyılına girdiğimiz Türkiye’nin yeni bir vizyona girdiği bu dönemde Cumhuriyetimizin yüzüncü yılını kutladığımız bu dönemde bizler bu hedeflere doğru Afyonkarahisar özelinde emin adımlarla ilerliyoruz diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

‘GERÇEKTEN ZORLU BİR ÇAĞDA YAŞIYORUZ’

Vali Yiğitbaşı konuşmasının devamında akran zorbalığının ve siber zorbalığın çok daha arttığı bir dönemde yaşıyoruz diyerek Aile Okulu çalışmalarına velilerin katılımının önemli olduğunu belirtti. Yiğitbaşı, “Ben de üç çocuk büyütüyorum üç çocuk annesiyim. Dijital çağ diye sanal dünya diye belki çok fazla farkında olmadığımız, çok fazla bizden önce neslin bilmediği yeni bir dünya var artık çocuklarımızın önünde.  Onları oradaki dezenformasyondan, manipülasyonlardan korumak onların aslında dijital dünyayı doğru okumalarını sağlamak da bizlerin üzerine düşen en önemli görevlerden biridir. Çünkü gerçekten akran zorbalığının, siber zorbalığın çok daha arttığı bir dönemde yaşıyoruz ne yazık ki. İşte bunların hepsini aslında çocuklarımıza anlatabileceğimiz velilerimize, ailelerimize anlatabileceğimiz çok güzel eğitimler, çok güzel etkinlikler yapılıyor Milli Eğitim çatısı aslında.   Bunların daha da geliştirilerek devam edilmesini özellikle Aile Okulu çalışmalarına örneğin babalarımızın katılımını çok kıymetli buluyorum. Sağ olsunlar il müdürümüzün, yöneticilerimizin desteğiyle babalarımızın, annelerimizin yanı sıra bu okullardaki eğitimleri, aile okulu eğitimlerine katkılarının ve katılımlarının arttığını sevinerek müşahede ediyorum.  Çünkü anne baba birlikte olursa çocuğu çok daha rahat yönlendirebiliyoruz. Çok daha doğru bir noktaya doğru eğitimini ilerletebiliyoruz.”

‘YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM DÖNEMİ HAYIRLI OLSUN’

Vali Yiğitbaşı son olarak dijital dünyanın zararlarına karşı başlatılan mahremiyet eğitimlerinin öneminden bahsetti. Yiğitbaşı, “Bizler Afyonkarahisar özelinde dijital dünyayla ilgili mahremiyet eğitimlerini çok önemsedik ve başlattık geçen yıllarda. Yine aynı şekilde bu mahremiyet eğitimlerinin, dijital okuryazarlık eğitimlerinin de ben aynı hızla, aynı önemle devam etmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum çocuklarımız, ailelerimiz için.  Tüm öğretmenlerimize, emekleri için teşekkür ediyorum. Ailelerimize evlatlarının yetişmesinde bulundukları özveriler için, bizlere güvendikleri için, destek oldukları için çok teşekkür ediyorum. Yeni eğitim döneminin hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerine yer verdi. Konuşmalardan sonra program da öğrenciler tarafından şiirler okunarak halk oyunları gösterileri sergilendi. Sonrasında Vali Yiğitbaşı ile protokol üyeleri tarafından öğrencilere kitaplar hediye edildikten sonra program sona erdi. Erol Uysal

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM