• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Çocuklara ”dijital süre” uyarısı

Çocuklara ”dijital süre” uyarısı

KoçSistem, sağlıklı ve bilinçli teknoloji kullanımına dikkati çeken sosyal sorumluluk projesi “Aile Saati” kapsamında çalışmalarına normalleşme sürecinde de devam ediyor.

KoçSistem’den yapılan açıklamaya göre, KoçSistem, “Aile Saati” projesi eğitim ortağı AÇEV ile salgın sürecinde evde kalan ve televizyon ile dijital ekranlar karşısında daha çok zaman geçiren çocukların, okulların başladığı bu dönemde teknolojiyi nasıl daha bilinçli kullanabilecekleri konusunda aileleri desteklemeye çalışıyor. Açıklamada görüşlerine yer verilen KoçSistem Genel Müdürü Mehmet Ali Akarca, işe geri dönüşlerin başlamasına rağmen evden çalışmada kalıcı modellerin konuşulduğu normalleşme döneminde, dijital araçların ve ekranların ebeveynlerin gözetiminde bilinçli kullanılmasının önem kazandığını vurgulayarak, şunları kaydetti, “Kovid-19 salgını nedeniyle toplum olarak alışkanlıklarımızı yeniden gözden geçirmek zorunda kaldık. Salgın, sağlığımızın yanı sıra sosyal yaşamımızı da kökten şekillendirdi. Evde daha fazla zaman geçirme durumu, en hareketli çağında özgür olmaya alışmış çocukların teknoloji ve ekran bağımlılığını tetiklerken, aynı zamanda onların eğitim alışkanlıklarında da değişimlere neden oluyor. KoçSistem olarak, Aile Saati sosyal sorumluluk projemizin eğitim ortağı AÇEV ile ailelerimize çeşitli önerilerde bulunuyor ve teknolojinin doğru kullanılmadığında oluşabilecek risklere dikkat çekiyoruz. Aile Saati projesi kapsamında eğitim ortağımız AÇEV tarafından uygulanan Anne ve Baba Destek Programları’nda verilen eğitimlerle, çocuklarda ve ebeveynlerde teknoloji kullanımı ile teknoloji bağımlılığı konularında farkındalığı yükseltmeyi amaçlıyoruz. Pandemi döneminde de anneler ve babalarla buluşmalarımızı dijital ortamda sürdürürken, #haydikapatalım sloganıyla ebeveynlerin ‘ekransız zamanlarda’ çocuklarının gelişimini nasıl destekleyebileceklerine dair bilgi sahibi olmalarını hedefliyoruz” dedi.

“Ebeveynler, ekran kullanımını düzenlemek konusunda daha da zorlanabiliyor”

AÇEV Genel Müdürü Burcu Gündüz Maşalacı da çocukların, gelişimleri için farklı deneyim fırsatları sunan okullarından ve sosyal çevrelerinden uzak kaldığı bu dönemde evlerin içinde destekleyici bir ortam oluşturmanın öneminin daha da arttığını belirtti. Bu dönemde, çocukların daha fazla ekran karşısında zaman geçirirken, ebeveynlerin, dönemin koşulları itibarıyla ekran kullanımını düzenlemek konusunda daha da zorlanabildiğini aktaran Maşalacı, “Bu düzenlemeyi çocuğun gelişimini destekleyecek şekilde yapabilmenin sırrı aslında ekran başında geçirilen zamandan çok, ekransız geçirilen sürede gizli. Ebeveynlerin doğru yönlendirmeyi yapabilmeleri için kendilerine ilk olarak ‘Çocuğum yeterince hareket ediyor mu, oyun oynuyor mu, ailedeki diğer kişilerle konuşuyor ve iletişim kuruyor mu, sağlıklı besleniyor ve yeterince uyuyor mu?’ sorularını sorması, çocuğun gün içerisinde vaktini nasıl geçirdiğini gözden geçirmesi gerekiyor. Eğer bu soruların her birine verilen cevap ‘evet’ ise endişeye kapılmamaları ama ekran kullanımını takip etmeye de devam etmelerini öneriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çocukların ekran kullanımı düzenlenirken dikkat edilmesi gerekenler 

Verilen bilgiye göre, çocukların ekran kullanımı düzenlenirken şunlara dikkat edilmeli:

“Ekran kullanımı düzenlenirken çocukların yaşları göz önünde bulundurulabilir. İki yaşından küçük çocukların ekranlara maruz bırakılmaması öneriliyor. İki yaş sonrasında ise ekrana maruz kalma süresinin günde bir saati geçmeyecek şekilde düzenlenmesi önem kazanıyor. Çocuklar ekran karşısındayken gelişimlerini destekleyecek eğitsel ve kaliteli programları izleyebilirler. Çocuklar ebeveynleriyle ne kadar çok etkileşim içinde bulunurlarsa o kadar çok öğrenirler. Bu nedenle çocukların izlediği programları ebeveynler de onlarla birlikte izleyebilir ve programlar hakkında çocuklarla konuşabilirler. AA

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM