• DOLAR
  $1.243,59
 • EURO
  $0,3667
 • ALTIN
  $21.441,19
 • BIST
  1,0557
Civelek; “Zoonoz hastalıklar sadece vahşi hayvanlardan bulaşmaz”

Civelek; “Zoonoz hastalıklar sadece vahşi hayvanlardan bulaşmaz”

Afyon Kocatepe Üniversitesi ( AKÜ)  Veteriner Fakültesi Dekanı Veteriner İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Turan Civelek; “Veteriner Fakültemizin tespit ettiğim eksiklerini gidermeyi ve mümkün olabildiğince fakültemize yatırım alabilmeyi amaçlamıştım. Gelinen günde çok şükür bunu başardık.”

Civelek; “Önemli ilerleme kaydettik geçmişe göre. Yapılmışa da sahip çıktık buarada. Örneğin “Amanda”süt ve süt ürünleri markamız gibi. İyileştirdik, geliştirdik. Tabi yeni yatırımlar da geldi.” Dedi.

“Afyonkarahisar hayvansal kökeni gıdanın ve yine hayvancılığın da başkenti.Ve bu nedenle biz çok çalışmak zorundaydık” diyerek sözlerine başlayan  Afyon Kocatepe Üniversitesi         ( AKÜ)  Veteriner Fakültesi Dekanı Veteriner İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Turan Civelek; “Çalışan başarır dedik ve işe koyulduk. Sayın Rektörümüz de, sağ olsun, bu süreçte bizi kırmadı ve her türlü desteği verdi. Sadece sayın Rektör de değil, bu işin öneminin farkında olan çok değerli Milletvekillerimiz, siyasilerimiz, ilimiz yöneticileri, kısmen iş insanlarımız ve yerel basınımızın değerli temsilcileri defakültemizindestekçisi oldular.İcraatlar malumunuz, ortada.Müteşekkiriz kendilerine. Veteriner Fakültesi Afyonkarahisar için önemlidir.” İfadelerini kullandı.

EN KALİTELİ HİZMETİ VERECEĞİZ

Civelek sözlerini şöyle sürdürdü; “Biliyorsunuz; geçenlerde kamuya da mal oldu. Rektör hocamız ve siyasilerimiz destekleriile bu kısa sürede mükemmel bir Hayvan Hastanesi projesi ortaya koyduk ve temelini birlikte attık. Dünya standartlarında bir proje. Çok önemli bir merkez. Eğitimde kaliteyi arttırdığımız gibi, hayvancılıkla uğraşan kesimlere ve yanı sıra tüm hayvan severlere de burada en kaliteli hizmeti vereceğiz nasip olursa. Bir diğer önemli konu da kadro yani akademik yükseltme meselesini çözüme kavuşturmuş olmamız. Sayın Rektörümüz takdiri ile bu kısa sürede 30 kadar hocamızın özlük hakkını teslim ettik. Yeni katılımlar da oldu fakültemize. İnsan mutlu olursa üretiyor.Devleti-Milleti için çalışan, çabalayan herkese hakkını teslim ediyoruz” diye konuştu

ÜLKESİNİ SEVEN HERKES GİBİ BİZ DE SADECE İŞİMİZİ YAPIYORUZ

Alt yapı çalışmalarının tamamlandığını ve güçlendirildiğini belirten Civelek ; “Traktöründen, tarım makinalarına, hizmet aracına, ileri tanı ve tedavi cihazlarına, alt yapı iyileştirmelerinekadar birçok noktada kazanımlarımız oldu fakülte olarak.Ayrıca çok önemli bazı diğer yatırımlar da sayın rektörümüz desteği ile yolda. Milletvekillerimizçok yakından takip ediyorlar bu projeleri. Teşekkür ediyorum kendilerine. Anadolu Mandası için spesifik bir barınak ve Koyunculuk ünitesi gibi. Ve yine ilerleyen günlerde belki bir de Kanatlı ünitesi kazandırırız çiftliğimize. Bu projeyi de sayın Rektörümüze sunduk. Yine Belediyemizle iş birliği içindeyiz. Özellikle sahipsiz patili dostlar için.Yine Başkanımızdesteği ile fakültemize yeni bir otopark kazandırdık, öğrenciler için geçiş güzergahlarına yürüyüş yolları yaptık. Bu örnekler çoğaltılabilir. Daha önce de bir mülakatımda söylemiştim.Ülkesini seven herkes gibi biz de sadece işimizi yapıyoruz. En iyisini yapmak için çalışıyoruz. Bu bilinçle koşturuyoruz. Fazla da anlatmaya gerek yok. Daha birçok iş var bu kısa sürede başardığımız. Allah nasip etti. Ne mutlu kurumumuza, memleketimize hizmet edebiliyorsak, üretebiliyorsak” dedi.

TEDBİRLİ OLMAK ZORUNDASINIZ  VETERİNER HEKİMLİK ÇOK ÖNEMLİDİR

Covid-19 süreci ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Hayvanlardan insanlara bulaşan bir hastalık bu. Veteriner Hekimliğin de öneminin anlaşılmasına vesile oldu. Neler diyeceksiniz sorusunu da cevaplayan Civelek; “ Zoonoz; hayvanlardan insana bulaşanhastalık olarak tanımlanır. Zoonotik etkenler bakteriyel, viral veya paraziter olabilir. Covid19 viral olanlardan.Bunun benzeri yüzlerce hastalık daha var. Mesela verem, şarbon, brusella en bilindikleri. Hep vardı bu hastalıklar. Covid19 pandemi yaptı. İnsanlığı etkiledi. Herkesin haberi oldu zoonozlardan. İnşallah en kısa zamanda da atlatılacak. Devletimiz gerekli tedbirleri aldı.  Bu hastalıkların önlenmesinde sağlık alanında faaliyet gösteren “Veteriner Hekimler”de çok büyük rol oynuyor. Yaptığımız iş hayvan sağlığıyla, hayvansal gıda sağlığıyla ve direkt olarak aslında insan sağlığıyla ilişkili. Bu hastalıklar biz insanlara doğrudan temas yoluyla veya yiyecek, su veya çevre yoluyla bulaşabilir. Tarımda ve doğal ortamda hayvanlarla yakın ilişkilerimiz nedeniyle dünya çapında büyük bir halk sağlığı sorunudur zoonozlar.Bazı hastalık etkenleri ise hayvanları hasta etmez ama insanı hasta eder. Birçoğu, Covid19’a neden olan yeni tip koronavirüs gibi, küresel pandemilere neden olma potansiyeline sahiptir bu hastalıkların. Bugün olmaz ama yarın olabilir. Bilemezsiniz. Deprem gibi. Tedbirli olmak zorundasınız. İşte bu nedenle veteriner hekimlik çok önemlidir” diye konuştu

HAYVANLARIN BİR SUÇU YOK

zoonozlar nasıl  bulaşır hakkında da bilgi veren Civelek; “ Zoonozlarve vektörel hastalıklar doğrudan temasla, dolaylı temasla, veyakene gibi, sivrisinek gibi vektörlerle ve yine  gıdalardan, sulardan bulaşabilir. Mesela oran şöyledir kabaca, sadece gıda için bile konuşursak;her altı kişiden biri kontamine gıda ve yemek nedeniyle hasta olur bir dönemde. Zoonozlar; evcil, çiftlik veya vahşi hayvanlarla veya hayvansal ürünlerle herhangi bir temas sonucu insanlara bulaşabilir.İşte bugün Covid19’da olduğu gibi yabani hayvanların etlerini veya yan ürünlerini satan pazarlararacılığıyla bu ürünleri tüketenler hastalığa neden oldu. Yine kentleşme ve doğal yaşam alanlarının tahrip edilmesi, insanlar ve evcil olmayan hayvanlar arasındaki teması artırarak zoonozların bulaş riskini artırmaktadır. Tabi bunda hayvanların bir suçu yok. Bu işte de biz insanların kabahati büyük. Doğal dengeyi korumak zorundadır çünkü insan. Zoonoz hastalıklar sadece vahşi hayvanlardan bulaşmaz tabi ki. Akıllarda böyle bir kanı oluşmasın. Evcil hayvanlar da çok önemli bir etmen bulaşda. Hijyen çok önemli. Yeme ve içme kültürü önemli. Daha birçok faktör var. İnsanın bağışıklık sistemi,yaratılıştan gelen bir özellik olarak, çok güçlü. Yoksa hastalıklardan kurtulamazdık. Ayrıca belirtmek isterim ki; en önemli görevlerden birini yapan, bu bulaşların önlenmesinde,“veteriner hekimler”dir. Hayvan sağlığını korursanız insana bulaşı minimize edersiniz.

ZOONOZLARIN BULAŞMASINDA HANGİ YAŞ GURUPLARI DAHA ÇOK RİSK ALTINDA ?

Beşeri Hekimliği’ de cevaplayan  Afyon Kocatepe Üniversitesi ( AKÜ)  Veteriner Fakültesi Dekanı Veteriner İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Turan Civelek ; “En doğru cevabı Tıp Fakültesindeki ilgili hocalarımızdan öğrenirsiniz yine de. “Tabi ki sağlıklı insanlar da dahil olmak üzere herkes zoonoz bir hastalığa yakalanabilir. Yakalanmaz diye bir şey asla yok. İhtimal. Ancak risk azaltılabilir. Sorunuza gelince; beş yaşından küçük çocuklar, 65 yaşından büyük olanlar, bağışıklık sistemini zayıflatan başka hastalığı olanlar, örneğin kronik hastalığı olanlar vb. daha duyarlı” ifadelerini kullandı

VETERİNER HEKİM KONTROLÜ VARSA O HAYVAN SAĞLIKLIDIR

Konunun pekişmesi açısından; zoonozlara daha çok örnek vermem gerekirse, ilk akla gelenler; şarbon, kuş gribi, bruselloz, leptospiroz, listeria, veba, kuduz, domuz gribi, verem, toksoplazmozve diğerleri. Çok var. En az 250 farklı hastalık ve daha fazlası. Özetle; zoonoz hastalıkların insanlara bulaşmasını engelleyenilk basamak“veteriner hekimlerdir” aslında. Bunu söyledik. Sağlıklı hayvan, sağlıklı hayvansal gıda eşittir sağlıklı insan.Bu önemli. Son olarak şunu da ifade edeyim: Zoonozlara yakalanmamak için, öncelikle temizlik kurallarına harfiyen uyulmalı. Hangi hayvana bakıyorsanız bakın temiz bakacaksınız, temiz ortamlarda bakacaksınız. Beslenmesine dikkat edeceksiniz. Yine hayvan sahipleri kendi hijyenlerine de son derece dikkat etmeli.Mesela; eller iyi yıkanmalı her zaman. Yine vektör dediğimiz taşıyıcılara karşı koruma yöntemleri uygulanabilir. Nasıl olacak? Bunları veteriner hekimlere sorarsanızen sağlıklı cevabı alırsınız.  Önemli bir konu olarak bir kez daha belirtmek isterim ki; sağlıklı hayvansal gıdalar tüketilmelidir mutlaka. Yine evde bakımını yaptığınız evcil hayvanlarımızıda düzenli olarak aşılatmamız ve antiparaziter ilaçlarını ihmal etmememiz ve onları düzenli olarak veteriner hekime muayene ettirmemiz lazım ayıca.Sahipsiz hayvanların iseülkemizde belediyelerin veteriner işleri daireleri tarafından kontrolü, bakımı ve tedavi hizmetleri vd sağlanmakta. Bir risk yok diyebiliriz onlar için de. Aşıları ve antiparaziterilaçları uygulandığında, ister sokakta ister evde yaşasın, risk teşkil etmez biz insanlar için. Veteriner Hekim kontrolü varsa o hayvan sağlıklıdır diyebiliriz.

SAĞLIK ALANINDA FAALİYET GÖSTEREN BU MESLEK KIYMETLİDİR

Civelek; “Diğer bir konu, yeri gelmişken,güncel olduğu için bahsedeyim müsaadenizle.Covid19 hastası değilseniz evcil hayvanınızla normalde olduğu gibi vakit geçirebilirsiniz. Covid19 pozitif iseniz, virüs hakkında daha fazla bilgi edinilene kadar, hayvanlarınızla teması sınırlamanızıöneririm. İyileşinceye kadar. Çünkü çift taraflı bulaş olabilir. Onları da korumuş olursunuz böylece.  Her meslek şüphesiz değerli ve önemli. Ancak bahsettiğim nedenlerle bizim mesleğimizin yeri daha bir ayrı. Bugün biz insanlar için “yerli Covid19 aşısını” geliştiren ekiplerin içinde ve başında “veteriner kökenli” hocalarımızın olması çok önemli bir gösterge. Bu bizim için onur verici. Veteriner Hekimliğin önemini ortaya koyan değerli bir diğer veri de budur. Sağlık alanında faaliyet gösteren bu meslek kıymetlidir, değerlidir. Veteriner Hekimler olmazsa olmazıdır sağlık zincirinin. En temelinde yer alırlar. İlk basamakta bulunurlar. En kadim mesleklerden biridir Veteriner Hekimlik. Bugün ülkemize göre dünya genelinde değeri daha net anlaşılmış olsa da, günümüzde artık ülkemiz bazında da önemi iyi anlaşılmış bir meslektirVeteriner Hekimlik. Biraz okuyan, araştıran herkes bu mesleğin etki alanını ve önemini çok iyi görüyor. Mesela artık çok daha fazla ilgi görüyor gençlerden Veteriner Fakülteleri. Veteriner Hekim olmak isteyenlerin sayısı oldukça arttı. Gelecek yıllarda kıymeti daha da çok anlaşılacaktır” diyerek sözlerini tamamladı.

HAKAN DİLEK ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM