• DOLAR
  $1.035,01
 • EURO
  $0,3128
 • ALTIN
  $19.235,49
 • BIST
  1,0406
Çiçekçilerde hareketlilik başladı

Çiçekçilerde hareketlilik başladı

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan koronavirüs genelgesinin konusu bu kez Sevgililer Günü oldu.

”Çiçek Satışı Yapan İş Yerleri” başlığıyla yayımlanan genelgenin konusu ismiyle doğrudan ilişkiliydi.

Bakanlık tarafından aktarılan genelgeye göre 14 Şubat ve öncesinde çiçekçilik hizmetlerine belirli saatler arasında kısıtlama getirildi. Bakanlık genelgesine göre tüm detayları sizler için derledik.

12 Şubat Cuma günü 20.00-­00.00 saatlerinde evlere servis, 13­-14 Şubat Cumartesi ve Pazar günlerinde 10.00­-17.00 saatlerinde iş yerinden ve evlere servis, 10.00­-00.00 saatlerinde ise sadece evlere servis şeklinde olacak. Çiçeklerin bu hafta içinde satın alınacağını öngören çiçekçiler de hazırlıklarını tamamladı. Çiçekler, hafta sonuna kadar tazeliğini koruması için çiçeklerin nasıl saklanması gerektiği konusunda müşterilerini bilgilendiriyor.

YOĞUNLUK VE TELAŞI YAŞAMAYA BAŞLIYORUZ

Gökhan Alpata İş hanında Buket çiçekçilik sahibi Celal Yüzbaşıoğlu, sevgililer günü için şimdiden yoğunluğun başladığını belirterek, çiçeğin saklanması konusunda şunları söyledi: “Sevgililer Günü’ne kısa bir süre kaldı. Yoğunluk ve telaşı yaşamaya başlıyoruz. Çiçekleri uzun süre saklayabilmek için, ilk aşamada çiçekle orantılı bir vazo kullanmanız gerekiyor. Aksi halde çiçek küçük bir vazoda yaşamayacaktır, ömrünü uzatma yerine normalde yaşaması gereken süreyi de azaltmış olursunuz. Su orantısı da çok önemli. Bazı çiçekler için vazoya çok az su koymanız gerekiyor, bazılarına yarıya kadar su koymak gerekir. Mesela aldığınız çiçeği vazoya koydunuz ama, dönüp hiçbir şekilde onunla ilgilenmediniz. Bu yanlış, iki günde bir ya da gün aşırı da olsa çiçeğin köklerini kesmeniz, suyunu değiştirmeniz gerekiyor. Bu şekilde çiçek kendine gelir ve size güzel bir görsel oluşturur. Diğer türlü çiçeği ölüme terk ediyor olursunuz. Örneğin perşembe gününden aldığınız bir çiçeğin bakımını doğru bir şekilde yaparsanız o haftanın pazarı değil ondan sonraki pazara kadar bile, bir hafta 10 gün saklayabilirsiniz” dedi.

“EN UYGUN BUKET 50 ile 100 TL ARASINDA”

Çiçek fiyatları ile ilgili de bilgi veren Yüzbaşıoğlu , “Sevgililer Günü’nde bir buket yaptırmak isterseniz minimum 100 TL gibi bir rakamı gözden çıkarmalısınız. Bu tarz bir bukette olacak çiçek de kır çiçekleri olur” dedi.Özel günlerde birçok açıdan problem yaşadıklarını belirten Yüzbaşıoğlu, “Özel günler gelince çiçekçileri bir telaş alıyor. Mal trafiği, fiyat artışı, çok yoğun olduğumuzda ulaşım konuları bunların hepsi bir problem oluyor. Müşteri dükkana geldiğinde ‘Tabii bugün Sevgililer Günü, gülün fiyatı önceden daha düşüktü bugün yükselmiş’ diyor. Aslında durum bizimle alakalı değil, bu durumu piyasalar oluşturuyor. Ben gülü normalde 10 TL’ye 20 TL’ye satarken piyasa ister istemez 30 TL ile 40 TL arası fiyat vermek zorunda bırakıyor” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM