• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
‘Cezaevindeki 470 kadının  yanında 520 çocuk kalıyor’

‘Cezaevindeki 470 kadının yanında 520 çocuk kalıyor’

 

 

TBMM’de iddiaları yanıtlayan Hükümlü ve Tutuklu Hakları Komisyonu Başkanı Yurdunuseven: “Şu anda cezaevlerimizde 470 annenin yanında 0-6 yaş grubu olarak 520 çocuğumuz barındırılmaktadır. Şu anda anne ve çocuklara iaşe olarak, sadece çocuğa, annesinin yanında barınan çocuğa 75 TL iaşe hakkı verilmektedir.”

 

Hükümlü ve Tutuklu Hakları Komisyonu Başkanı ve AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, TBMM’de CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun iddialarına yanıt verdi.   Tanrıkulu,15 Temmuzdan sonra birçok kadının yakalanarak tutuklandığını ve bir derneğe üye olduğu için, bir bankaya para yatırdığı için, bir yurtta kaldığı için tutuklandığını belirterek, cezaevlerinde bugün itibarıyla 470 annenin 0-6 yaş arasındaki 520 çocuğun anneleri ile birlikte kaldığını açıkladı.

ANNE VE ÇOCUK ÜNİTESİ OLUŞTURULUYOR

Bunun üzerine söz alan AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili, Hükümlü ve Tutuklu Hakları Komisyonu Başkanıİbrahim Yurdunuseven, şunları söyledi: “Biraz önce Sezgin Bey de aynı rakamları verdi, demek ki Sezgin Bey ulaşabilmiş. Ben de kayıtlara geçsin söyleyeyim. Şu anda cezaevlerimizde 470 annenin yanında 0-6 yaş grubu olarak 520 çocuğumuz barındırılmaktadır. Hükümlü ve tutukluların kaldığı fiziki alanlar dışında, Sincan Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda anne ve çocuk ünitesi oluşturulmaktadır. Ek yan blokta oluşturulan alanda, hem içerisinde açık ve kapalı oyun salonlarının bulunduğu 8 odalı, 6 koğuşlu yani 48 anne çocuğun barınabileceği alan Kasım 2020’den itibaren faaliyettedir ve şu anda kullanılmaktadır.

GÖRÜŞME ODALARI PROJELERİMİZİ BAŞLATTIK

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünce yürütülen ceza infaz kurumlarında Annesinin Yanında Kalan Çocuklar İçin Kurum Modeli Geliştirilmesi Teknik Destek Projesi yani kısaca ‘Annemleyim’ projesiyle Diyarbakır Kadın Cezaevinde de bir anne çocuk entegre alanı oluşturulacaktır.Burada amacımız, cezaevi dışında başka ünitelerin içerisinde anne ile çocuğun rahatça kalabileceği yeni üniteler oluşturmaktır. Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Daire Başkanlığı ile kurumlarda bulunan çocukların özel bir alanda ziyaret yapılmasını teminen, ebeveyn çocuk görüşme odaları projelerimizi de başlattık.Bu konuda ev ortamında yani içerisinde halı, koltuk, televizyon vesaire tüm bir ev ortamının olacağı alanların bulunacağı bir yerde ebeveyn ile çocuk görüşmesi oluşturmak için Sincan 1 No’lu L Tipi Kapalı Cezaevinde oluşturmaya, gerçekleştirilmeye başlanmıştır.

ANNESİNİN YANINDA BARINAN ÇOCUĞA 75 TL İAŞE HAKKI VERİLMEKTEDİR

Başkanı bulunduğum Hüküm ve Tutuklu Hakları İnceleme Komisyonundaki üyelerimiz de burada şahittir. Buradaki tüm komisyon üyelerimize de çok teşekkür etmek istiyorum, zira ziyaretlerimiz sonrasında, aslında yıldan yıla artırılan bu iaşe bedelleri ekim ayından itibaren yüzde 100’den fazla arttırılmış, şu anda anne ve çocuklara iaşe olarak, sadece çocuğa, annesinin yanında barınan çocuğa 75 TL iaşe hakkı verilmektedir. Kadın ve çocuk hüküm tutukluları ile annelerin yanında kalan çocukların ihtiyaçları olan temizlik malzemeleri de sabun gibi, şampuan gibi, diş macunun, diş fırçası gibi malzemeler ve gerekirse elbiseler de devlet tarafından karşılanmakta ve kendilerine verilmektedir.” Buğra Avşar

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM