• DOLAR
  $3.916,3300
 • EURO
  $1,5260
 • ALTIN
  $57.996,9200
 • BIST
  1,2165
Cep Telefonculara mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu

Cep Telefonculara mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu

 

Cep Telefoncuları Birliği Başkanı Şenol Şen, meslektaşlarını hem bilgilendiriyor, hem eğitiyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) aracılığıyla mesleklere standart, çalışanlara da mesleki yeterlilik kazandırmak ve bu doğrultuda çalışma hayatına nitelikli insan kaynağı kazandırma çalışmalarını sürdüren Bakanlık, ikinci el telefonlarının satışa hazırlanması öncesinde, tamir bakım ve onarımı yapan iş yerlerinde mesleki yeterlilik belgesine sahip personelin çalıştırılmasını zorunlu hale getirdi.

Söz konusu düzenleme, 22 Ağustos 2020 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Cep telefonu tamir bakım ve onarımı esnaf grubuna yönelik getirilen Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğunun detayları ise: TSE standardı ve bakanlıktan alınan yenileme yetki belgesine dayanarak faaliyet gösteren cep telefonu esnaf grubunun TS 1390 standardına uygunluklarını gösteren Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesi alması zorunlu olacak. 04 Mayıs 2021 tarihinde saat 10.00 da hem yazılı hem de uygulamalı olarak Denizli, Konya, Uşak, Kütahya ve Eskişehir ilinden gelecek Cep Telefonu esnaflarının da katılımı ile Afyonkarahisar ili Emir Murat Özdilek uygulama otelinin toplantı salonunda Cep Telefonu Tamir Bakım ve Onarımı Mesleki Yeterlilik belgesi 6. Bölgesel sınavı yapılacak.

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİNE SAHİP KİŞİLER ÇALIŞTIRABİLECEK

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan, Cep Telefoncuları Birliği Başkanı Şenol Şen; “Bu amaç doğrultusunda şimdiye kadar Türkiye’nin 25 ilinde temsilcilik açarak bu temsilciliklerde görev almak üzere il başkanları atadık ve içişleri bakanlığının yönergeleri doğrultusunda isminin Türkiye Telefoncular Birliği/Derneği olarak değiştirilmesi için gerekli müracaatlarda bulunduk. Cep Telefonu Tamir Bakım işi ile iştigal eden iş yerleri artık elektronik/haberleşme dalında diplomalı, ustalık belgesine sahip ya da bu alanda Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip kişiler çalıştırabilecek” dedi.

MESLEK YETERLİLİK BELGESİ VERMEYE BAŞLADIK

Şen; “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı MYK bu zorunlu uygulamayı  “Cep Telefonu Tamir Bakım ve Onarımı Mesleki Yeterlilik Belgesi” adı altında düzenleyerek 31 Mart 2021 tarihinde merkezi Ankara’da olan Çözüm Belgelendirme Ltd. Şti. ile anlaşarak Türkiye’de cep telefonu esnaf grubuna sınav yapma ve bu sınav sonucunda da mesleki yeterlilik belgesi verme görevini sadece bu kuruluşa vermiştir. Dernek olarak MYK’nın görevlendirdiği Çözüm Belgelendirme Ltd. Şti. ile aramızda yaptığımız protokol gereğince Türkiye’de faaliyet gösteren cep telefonu esnaf kardeşlerimizin bu belgeleri alması yolunda Covid-19 tedbirlerini de göz ününe alarak iller bazında çalışmalara giriştik. Bu belgeyi edinmek isteyen esnaflarımız Ankara iline gelerek orada sınava girmek zorunluluğu vardı. Bu uygulama esnaflarımızı hem maddi hem de manevi açıdan zor durumda bırakacağı gibi salgın hastalıkla mücadele eden ülkemizde aşırı yığılmalardan dolayı negatif bir seyir oluşturacaktı. Bu balgamda Dernek başkanı olarak şahsım ve Çözüm Belgelendirme Ltd. Şti. yetkili personeli ile birlikte esnaf grubumuzun bulunduğu illere giderek sınav yama ve sınav sonucunda da cep telefonu tamir bakım ve onarımı meslek yeterlilik belgesi vermeye başladık” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM