• DOLAR
  $1.208,71
 • EURO
  $0,39
 • ALTIN
  $16.390,22
 • BIST
  1,0343
Çaresiz aile, 15 yaşındaki kızları Sıla için umut arıyor

Çaresiz aile, 15 yaşındaki kızları Sıla için umut arıyor

Sandıklı’da yaşayan Toptaş ailesi, birçok kez ameliyat geçiren ve tam olarak teşhis konulmadığını söylediklerini 15 yaşındaki kızlarının uzman bir doktor heyeti tarafından muayene edilerek, kesin tedavinin yapılmasını istiyor.

Sandıklı ilçesinde 1 yaşında yakalandığı ortopedi rahatsızlığından sonra beyninden defalarca ameliyat olan ve şu anda 15 yaşında olan Sıla Toptaş, elektrikli bir solunum cihazına bağlı olarak yaşam savaşı veriyor. Aile çocuklarının yaşaması için kesin bir hastalık tanısı konulup, kızlarının tedavi edilmesini istiyor.
Mustafa ve eşi Elif Toptaş, 5 çocuğundan üçüncüsü olan 15 yaşlarındaki kızları Sıla’nın hayata tutunması için 14 yıldır adeta sağlık mücadelesi veriyor.

SILA’NIN HASTALIĞI 2 YIL SONRA TEKRAR NÜKSETTİ

Sıla, 1 yaşından sonra yürüyüş bozukluğu nedeni ile ortopediye sevk edildi. Yürüyüş bozukluğunun nedeni tespit edilmesi için birçok ilde birçok hastaneye giden Toptaş ailesi, kızları Sıla’nın rahatsızlığını tespit edemedi. 2012 yılında Sıla, 5 yaşında iken Edirne’de Trakya Üniversitesi Hastanesi’nde iyi huylu beyin tümörü tanısı ile ameliyat edildi ve 53 günlük tedavi sonrası sağlığına kavuşan Sıla’nın 2 yıl sonra hastalığı tekrar nüksetti. Şiddetli baş ağrıları çeken Sıla’nın bu defa Afyonkarahisar’daki bir hastanede kafasına şant takıldı. Sıla, bu tedavisi sonrası okula başladı ve normal hayatına döndü.

AİLE KIZLARININ YAŞAYACAĞINA İNANIYOR
Aradan geçen 3 yılın ardından Sıla tekrar şiddetli baş ağrıları çekince bu defa götürüldüğü hastanede yoğun bakıma alındı. Toptaş ailesi, şu an solunum cihazı ile hayatını sürdüren, konuşamayan ve yürüyemeyen kızları Sıla’nın sağlığına kavuşacağına inandıklarını, bunun için kendilerine yardım edilerek kızları Sıla’nın tedavisinin tamamlanması gerektiğini söyledi.

‘ÖLDÜ DEDİKLERİ NEFES ALMAYA BAŞLADI’
Kızının bir an önce tedavisinin gerçekleşmesini istediğini söyleyen ve yaşananlara artık yüreğinin dayanmadığını ifade eden anlatan 46 yaşındaki Baba Mustafa Toptaş, “Birçok doktor ve hastanede öldü dedikleri çocuğum şu an nefes almaya başladı. Ama iyi bir çocuk göğüs ve iyi bir beyin uzmanı doktorun çocuğumu tedavi etmesini istiyorum” dedi.

‘ÇOCUKLARA BAKTIĞI İÇİN İŞ İMKANI OLMUYOR’
Sıla’nın annesi Elif Toptaş ise kızının hastalığından dolayı artık iyice ekonomik zorluklar çekmeye başladığını belirterek, “Evde bakıma muhtaç iki tane daha çocuğum var. Ben Sıla ile hastanede kaldığım zaman babası o iki çocuğum ile kalıyor. Çocuklara baktığı için iş imkanı olmuyor. Bize sağdan soldan eş dost yardım ediyor. Bize yardım eli uzanmasını istiyoruz” diye konuştu.
Ablasını iyileşmesini isteyen Ada Toptaş ise ablasının yürümesini istediğini söyleyerek, özellikle ablasının yürümesini ve konuşmasını, okula gitmesini istiyor.İHA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM