• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Çalıştay ile bilimsel bir perspektif sunmayı amaçlamaktayız

Çalıştay ile bilimsel bir perspektif sunmayı amaçlamaktayız

 

UNESCO Yaratıcı Şehirleri Ağı’na (UNESCO Creative Cities Network) gastronomi alanında dahil olan Afyonkarahisar’da, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) ev sahipliğinde düzenlenen 1. Uluslararası Afyonkarahisar Gastronomi Çalıştayı başladı.

Çevrim içi olarak düzenlenen çalıştayın açılış oturumuna Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Boztepe, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şuayıp Özdemir, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser, Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, Afyon Kocatepe Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı ve  Çalıştay Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. İsa Sağbaş ile birlikle öğretim elemanları ve aşçılar katıldı.

AFYONKARAHİSAR GASTRONOMİ ALANINDA MARKA ŞEHİR

Çalıştayın açış konuşmasını gerçekleştiren Afyon Kocatepe Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı ve  Çalıştay Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. İsa Sağbaş, Afyonkarahisar’ın ev sahipliği yaptığı medeniyetlerden beslenen güçlü bir mutfak kültürüne sahip olduğunu belirtti. Afyonkarahisar’ın sahip olduğu zenginlikler ile 2019 yılı Ekim ayında Gastronomi teması ile UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na katılmaya hak kazandığını ve “Gastronomi Kenti” unvanı aldığını ifade eden Sağbaş, “Gastronomi temasında Türkiye’de Hatay ve Gaziantep’ten sonra 3. şehir olan Afyonkarahisar, dünyada ise 36 şehir arasında yer alma başarısı göstermiştir. Afyonkarahisar, gastronomi alanında marka şehir olma yolunda güçlü adımlarla ilerlerken bu alanda yeni projelerin geliştirilmesi ve yeni yatırımların yapılması kaçınılmaz olmuştur. Bu kapsamda fikir alışverişinde bulunmak için Gastronomi alanında uzman katılımcıların katkı sağlayacağı 1. Uluslararası Afyonkarahisar Gastronomi Çalıştayını gerçekleştirmenin mutluluğu ve heyecanı içerisindeyiz” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE İLK VE TEK AKREDİTE OLAN BÖLÜM

Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şuayıp Özdemir ise Gastronomi kenti unvanına sahip olmanın gerektirdiği şartlardan ve kriterlerden bir tanesi olan gastronomi kongresi ve çalıştay gibi bilimsel etkinliklere Afyon Kocatepe Üniversitesi olarak ev sahipliği yaptıkları için sevinçli olduklarını dile getirdi. 2014 yılında ilk öğrencilerini kabul eden Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünün 600’e yakın öğrencisi ile eğitimini sürdürdüğünü söyleyen Özdemir, “Bölgenin Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü ilk olma özelliğini taşımaktadır. Şu ana kadar  Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünden, 232 öğrenci mezun etmiş durumdayız. 2 yıldır öğrenci kabul eden Gastronomi ve Mutfak Sanatları tezli yüksek lisans programları ile Zafer Kalkınma Ajansı Bölgesinde öncü olmaya devam ediyoruz. Turizm Fakültemiz Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü Türkiye’de alanında ilk ve tek akredite olan bölüm olma özelliğini taşımaktadır ”diye konuştu.

FARKLI ÜLKELERDEN KONUŞMACILAR YER ALIYOR

Gastronomi unvanına sahip Afyonkarahisar’da bir ilki daha gerçekleştirerek Uluslararası Afyonkarahisar Gastronomi Çalıştayına Afyon Kocatepe Üniversitesi olarak ev sahipliği yaptıklarını ifade eden Özdemir, “Çalıştayımız farklı kurum ve kuruluşlardan 40 konuşmacı ile 1 oturumu tamamen yabancı dilde olmak üzere 8 farklı oturumdan oluşmaktadır. Bu oturumda İsveç, İtalya, Çin gibi farklı ülkelerden konuşmacılar yer almaktadır. Bu ağa dahil olan Türkiye’nin 3 kentinden birisi olan Afyonkarahisar’da çeyrek asırlık eğitim tecrübesi ile köklü bir eğitim kurumu olan Afyon Kocatepe Üniversitesi olarak düzenleyeceğimiz uluslararası çalıştay ile bilimsel bir perspektif sunmayı amaçlamaktayız” dedi.

BAŞARI KURUMLAR ARASI İŞ BİRLİĞİ İLE GELDİ

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ise yaptığı konuşmasında Afyonkarahisar’ın UNESCO Yaratıcı Şehirleri Ağı’na kabul ediliş sürecini ve gastronomi alanında yaptıkları çalışmaları anlatarak şunları kaydetti: “Unesco’nun mutfağı kiralanarak Afyonkarahisar’ın yöresel lezzetlerinin tanıtımı gerçekleştirilecekti. Dönemin Valisi Sayın Mustafa Tutulmaz ile birlikte istişare ettik. Kültür ataşeliği tanıtımının kendilerine ait olduğunu ve böyle bir paraya gerek duyulmadığını ifade ettiler. Nihayeti 2020 yılı Şubat-Mart aylarında görüşülmek üzere ertelendi diye büyükelçiden bir bilgi geldi. Sayın Valimiz de biz de 2020 yılında nasıl olsa görüşülecek diye kulağımızın üstüne yatmıştık. Niyet halis olunca akıbet de hayır oluyor. 31 Ekim 2019 tarihinde Fransa’da UNESCO’da Afyonkarahisar’ımız Gastronomi şehri ilan edildi.”

KENTİN TANITIMINA POZİTİF ETKİ YAPMALI

 

Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Boztepe ise çalıştayın, UNESCO’nun belirlemiş olduğu hem standartların bir gereği hem de esasında Afyonkarahisar’ın kazanmış olduğu unvanın, kentin hem tanıtımına hem de turizm konusundaki potansiyeline ne derece katkı sağlayacağının belirlenmesi ve ilkelerinin şekillendirilmesi konusunda uluslararası tecrübelerden yararlanması konusunda imkan vereceğini belirtti. Boztepe, “Çalıştayın oturumları çerçevesinde elde ettiğimiz gastronomi kenti konusundaki başarımızın hem ulusal boyutta tanıtımı hem de bunun ilimize getireceği artıların ne şekilde olması gerektiği konusunda hocalarımızdan ciddi destek bekliyoruz. Bu başlı başına uluslararası tecrübe ve biz daha ilk yılımızı yaşıyoruz. Bunun kentin dinamiklerine nasıl katkı sağlayacağı, kentin turizm potansiyelini Gastronomi ile nasıl örtüştürüleceği, termal, tarih ve doğa gibi birçok alanda almış olduğumuz yolun da Gastronomi ile ne şekilde arttırılabileceği konusunda örnekler üzerinde gidilmesi yönünde bu çalıştay çok önemli” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM