• DOLAR
  $2.230,0400
 • EURO
  $0,7933
 • ALTIN
  $35.481,2100
 • BIST
  1,1866
Büyükelçi Amanlıyev’den Rektör Karakaş’a ziyaret

Büyükelçi Amanlıyev’den Rektör Karakaş’a ziyaret

Türkmenistan Ankara Büyükelçisi İşankuli Amanlıyev, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş’ı makamında ziyaret etti.

Gerçekleştirilen ziyarete Türkmenistan Ankara Büyükelçiliği 3. Kâtibi Agamuhammet Sahedov, AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Peker, AKÜ Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) Müdürü Doç. Dr. Ahmet Karaman, Uluslararası Öğrenciler Birim Koordinatörü Öğr. Gör. Burak Olur yer aldı.

“Türkiye’de çok fazla öğrencimiz var”

Ziyarette yaptığı konuşmada 4 yıldır görevini icra ettiğini ifade eden Türkmenistan Ankara Büyükelçisi İşankuli Amanlıyev, 1994 yılında Hacettepe Üniversitesi Tarih Bölümünde eğitim gördüğünü ve bu açıdan Türkiye’yi yakından tanıdığını dile getirdi. Türkmenistan Ankara Büyükelçiliği olarak Türkiye’de eğitim gören öğrencileri ve üniversiteleri ziyaret ettiklerini ifade eden İşankuli Amanlıyev, “Türkiye’de çok fazla sayıda öğrencimiz var. Bu kapsamda Afyon Kocatepe Üniversitesine geldik. Hem öğrencilerimizle görüşelim hem de rektörlerimize nezaket ziyaretinde bulunalım istedik. Bizim Türkiye’de eğitim gören öğrencilerimiz ile ilgili özel bir eylem planımız oluyor. Bu plan kapsamında geçtiğimiz Ocak ve Şubat aylarında üniversite ziyaretlerini gerçekleştirmeye başladık.

“55 Türkmenistanlı öğrenci bulunuyor”

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş ise Afyonkarahisar’da 55 Türkmenistanlı öğrenci olduğunu belirtti. Türkmenistanlı öğrencilerden 7 tanesinin Afyonkarahisar’da ikamet ettiğini, diğer öğrencilerin ise pandemi dolayısıyla uzaktan eğitim imkânlarından yararlandığını dile getiren Karakaş, “Kayıtlarımız devam ediyor. Bu sene bizim sayılarımızda ciddi artışlar oldu. Yeni kayıtlarda misafir öğrenci sayımızda iki kat artış oldu. Türkmenistan’dan ise 19 yeni kayıt aldık. Lisansüstünü eğitimini yeni açtık ki bu sene lisansüstü eğitimde ciddi anlamda uluslararası öğrenci potansiyeline sahip olduk.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM