• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Büyükbaş hayvanları şap aşısı mutlaka yapılmalı

Büyükbaş hayvanları şap aşısı mutlaka yapılmalı

Sonbahar Şap Aşılama Kampanyası devam ediyor başladı. Afyonkarahisar Tarım ve Orman Müdürlüğü hayvan hastalıkları ile mücadele Programı kapsamında 2020 yılı Sonbahar Şap Aşılama Kampanyası’nın devam ettiğini belirtti

İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Acar, yaptığı açıklamada; ‘‘Şap Hastalığı eskiden beri bilinen hastalıktır. Büyük ekonomik kayıplara neden olan, çift tırnaklı hayvanların akut ve çok bulaşıcı viral bir hastalığıdır. Hastalıktan korunmada aşılama çok önemli olduğundan,  yetiştiricilerimizin 1 aylıktan büyük tüm büyükbaş hayvanlarına Şap aşısını mutlaka yaptırılması gerekmektedir” dedi.

2020 yılı Sonbahar Şap Aşılama Kampanyasının devam edeceğini belirterek sözlerine başlayan Afyonkarahisar İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Acar; “16 Kasım 2020 tarihine kadar devam edecektir. Aşılama çalışmalarında ilimizdeki yaklaşık 430 bin büyükbaş hayvanın aşılanması hedeflenmektedir. Korona virüs (Covid-19) Pandemi sürecinde kamuda esnek çalışmaya geçilmiş olmasına rağmen, İl ve İlçe Müdürlüklerimizde görevli Veteriner Hekimler ile Veteriner Sağlık Teknikeri/Teknisyen personelimiz sahada hayvan sağlığının korunması amacıyla maske, mesafe ve hijyen konusunda gerekli tedbirlerin alınarak aşılama çalışmalarını yürütmektedirler” dedi.

HER ZAMAN YETİŞTİRİCİLERİMİZİN YANINDAYIZ

5996 sayılı kanun gereği hayvan sahiplerinin kampanya döneminde hayvanlarına aşı yaptırmalarının mecburi olduğunu ifaden eden İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Acar,  hayvanları hastalıktan korunmanın yanı sıra, buzağı desteklemesi ve hayvan sevklerinde de aşı yaptırmanın zorunlu olması sebebiyle yetiştiricilerin büyükbaş hayvanlarını aşılatmaları gerektiğini belirtti. Acar; “ İlimizde hayvan hastalıklarını önleyebilmek açısından tüm yetiştiricilerimizden kampanya dönemindeki aşılama çalışmalarında sahada görev yapan personelimize yardımcı olmalarını ve İl ve İlçe Müdürlükleri olarak her zaman yetiştiricilerimizin yanındayız. Aşılama kampanyamız tüm yetiştiricilerimize hayırlı ve bereketli olsun’’ dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM