• DOLAR
  $1.712,99
 • EURO
  $0,3728
 • ALTIN
  $23.285,23
 • BIST
  1,0180
Selçuk Taşkın
Selçuk Taşkın
selcuktaskin@afyonhisargazetesi.com
Bu Şehirde Bir Şeyler Oluyor
 • 0
 • 1361
 • 07 Ocak 2021 Perşembe
 • +
 • -

10 yılı aşkın süredir bu şehirdeyim ve bu şehre geldiğim günden beri de basın camiasının içerisindeyim. Kameraman olarak başladığım basın hayatım değişen şartlar, hayatın akışı ile bambaşka bir alana yöneldi. Artık Hisar Gazetesi’nin satırlarına hayat veriyorum.

Bugüne dek günlük olaylara, siyasi çekişmelere, olan biteni izleyip takip edip, sessizce gözlemlemeyi tercih ettim hep. Bugün ise içimden yazmak geldi nedense.

Afyonkarahisar’a geldiğimden bugüne çok değişti. Belki şehirleşme olarak yol alamadık ama tanıtım, yatırım, ekonomi ve diğer alanlarda mesafe kat ettik. Gastronomi Şehri olduk. EHTTA Tarihi Termal Kentler Birliği’ne üye olduk. Dünya Motokros Şampiyonasına ev sahipliği yaptık. Var olan potansiyelini değerlendirmek için festivaller, çalıştaylar yapan, fenomenleri, ulusal basın temsilcilerini ağırlayan Afyonkarahisar, yapılan bu çalışmalar ve gayretler ile “Afyonkarahisar’ı hiç böyle bilmiyorduk. Bu şehir gerçekten bambaşka bir şehirmiş” dedirtti.

2020 yılını pandemi kıskacında hiç de alışık olmadığımız bir hayat tarzı ile geride bıraktık. 2020 bitti ama bize bıraktığı maske, mesafe, temizlik kuralı hala hayatımızda. Gülüşlerimiz eskisi gibi olmasa da umutlarımız hala yeşeriyor içimizde. Buradan şu noktaya geleceğim. 2020 yılı pandemi süreci ile başlasa da Haziran ayında Vali Gökmen Çiçek’in şehre gelişiyle adeta bir silkelenme yaşadı Afyonkarahisar. Şehre adım atar atmaz ilk açıklamasında sanki nasıl bir Vali olacağının sinyalini vermişti Vali Çiçek. Gece gündüz çalışacağıma söz veriyorum derken, Afyonkarahisar’ın tarihin hiçbir döneminde önemsiz bir şehir olmadığını, tarihten getirdiği kültürel kaynaklarıyla kendine ait bir aklı, bir medeniyet birikimi ve potansiyeli olduğunu, kendisine düşen görevin bu medeniyet birikiminin izlerini takip edip ortaya çıkarmak ve ileriye doğru taşımak olduğunu ifade etmişti. Bu sözlerin üzerinden tam 7 ay geçti. Vali Gökmen Çiçek 7 ayda söylediği her sözü yerine getirdi.

Aylardır gece gündüz çalışıyor, ilçeleri sık sık ziyaret ediyor. Birkaç kez gittiği ilçeler oldu. Yapılan her projenin takibini bizzat kendisi yapıyor. İlçelerin eksiklerini yerinde gözlemliyor ve kısa süre içerisinde de gereğini yapıyor. Vali Gökmen Çiçek bir açıklamasında “Ben Afyonkarahisarlıyım” demeliyiz ve hepimizin ortak paydası Afyonkarahisar olmalı demişti. O birlikteliği yaşatmak ve o ruhu diri tutmak için çabalıyor Vali Gökmen Çiçek. Yatırım ayrımı yapmıyor. Nitekim Kadın Kültür Evleri Projesi buna güzel bir örnek. Tüm ilçelerde hayat geçirildi proje. Üstelik Kaymakamlar ve Belediye Başkanları bu işin birlikte yürütücüsü oldu. Ulusal basının ve çok sayıda ünlü ismin dikkatini çeken bu proje Türkiye’de örneği olmayan bir proje. Üstelik de ilk kez bir Vali’nin önceliğinde kadınlarımız var.

Eğitim konusunda elimizden gelen gayreti göstersek te ne yazık ki bu alanda karnemiz hep kötü geliyor. Vali Gökmen Çiçek bu alanda da çalışmalar yürütüyor. Her Ev Bir Okul Projesi göreve geldiği günlerde uyguladığı ilk projelerinden biriydi. Çalışma ortamı olmayan öğrencimiz kalmayacak diye çıkılan yolda, Meslek Liseleri üretti, öğrenciler çalışma masalarına kavuştu. Hayırseverler desteği ile TV’lerde evlere ulaştı. Yani devlet elinden geleni yaptı. Bu konuda eğitimcilerimizin de, öğrencilerimizin de gayretli olmaları gerekiyor.

Spor konusuna gelirsek. Afyonkarahisar spor alanında bir şeyler olsun istiyor ama nedense birlik ve beraberlik bir türlü sağlanamıyor. Bu şehir spor şehri olmayı sonu kadar hak eden bir il. Muazzam bir Spor Kompleksi mevcut. Şimdilerde yeni yatırımlarla daha da güzelleşiyor. 2 adet nizami spor sahası, bir spor lisesi yapılacağını, 1000 kişilik bir tribün için ihaleye çıkıldığını, tüm ilçelerde sentetik halı saha yapıldığını Vali Gökmen Çiçek’ten duyduk. Bu çabaları için teşekkür ediyoruz Sayın Valimize. Futbolda, basketbolda, voleybolda başarılı takımları ile her geçen gün daha da ileriye giden Afyonkarahisar kamp turizminin merkezi olma yolunda adımlar atıyor. Bunca termal otel, böylesi tesisler mutlaka ama mutlaka takımlarımızı ağırlamalı ve spor kamp denilince akla öncelikle Afyonkarahisar gelmeli. Şehrin turizm pastasından daha fazla pay alması için, uzun vadede kazanç elde edebilmek için oldukça gerekli bir durum.

Son olarak Frig Vadisi’ne değinmek isterim. 3 bin yıllık önce bu topraklarda hüküm sürmüş Frig Medeniyetinin bizlere mirası Frig Vadisi.  Onca yıl geçmesine rağmen hala ayakta kalan kaya yerleşim yerleri, şapeller, kiliseler, kaya mezarlarını görüp te hayran olmamak elde değil. Günümüze ülkeler turist çekmek için yapay gezi alanları oluşturuyor ve bu alanlara hikâyeler, anlamlar yükleyerek ilgi uyandırıyor. Afyonkarahisar için böyle bir şeye gerek yok. Bu bölgede zaten mevcut bir potansiyel var. Sadece ortaya çıkarmak ve biraz da gizem yüklemek gerekiyor. İşte Vali Gökmen Çiçek ilk günden bunu gördü. Âşık oldum dediği bölge için vurdu kazmayı. Şimdilerde bir şantiye görünümünde olan bölge bahara hazırlanıyor. Vali Çiçek iddialı. Alışılmışın dışında bir tarzı var Vali Gökmen Çiçek’in. Daha kararlı, daha hızlı ve planladığı her işi daha çabuk hayata geçiren bir isim. Kararlıyız diyor ve o kararın arkasında duruyor. Takip ediyor, denetliyor, sık sık da ziyaret ediyor. Bu kararlı duruşun geri dönüşü de aynı hızda oldu. Hafta sonu Rus turistler bölgeye akın etti. Devamı da mutlaka gelecektir. Cumalıkızık ve Kapadokya yerine artık Ayazini ve Frig Vadisi var.

Afyonkarahisar’da gerçekten bir şeyler oluyor. Gizemli Şehir Afyon sloganı ile şehrimiz bu kez kabuğunu kıracak ve bu kez tüm güzelliklerini ortaya çıkaracak gibi görünüyor. Hani derler ya Sen öyle çalış ki arkanda izlerin kalsın, herkes senin yaptığın ile gurur duysun diye Vali Gökmen Çiçek bu şehre bırakacağı eserler ile her daim hafızalarda ve kalplerde olacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM