• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“Bu safhaya gelmesinin en büyük nedeni halk olarak bizleriz”

“Bu safhaya gelmesinin en büyük nedeni halk olarak bizleriz”

Afyonkarahisar Valiliği İl Hıfzıssıhha Meclisi Başkanlığı kararı ile kentte Koron virüs (Covit-19) nedeniyle düğünlerde sıkı tedbirler alındı. Afyonkarahisar Düğün Salonu işletmecileri Birliği Başkanı Şükrü Köken; bu safhaya gelmesinin en büyük etkenleri de halk olarak bizleriz” dedi.

“Afyonkarahisar düğün salonları işletmeciler birliği başkanı Şükrü köken, 2020 yılı itibari ile 2019 yılı sonunda koronavirüs tüm dünya da baş gösterdi” ifadelerini kullandı.

Afyonkarahisar Düğün Salonu işletmecileri Birliği Başkanı Şükrü Köken  yapılan tüm uyarılara rağmen vatandaşların dikkat etmediğini belirtti. Köken; “  Düğün salonları, eğlence yerleri tüm devletimizin ön gördüğü yerler kapatıldı. Temmuz ayında biz tekrar açıldık, temmuz ayından itibaren mesafeli olarak başladık, maskemizi taktık. Daha öncesinde de basın aracılığı ile halkımıza duyurduk. Basın bize çok büyük destekler verdi, şuandan itibaren 4 Eylül tarihinden itibaren alınan kararlar da kontrolsüz yapılan düğünlerden dolayı biz bunun cezasını çekiyoruz. Devletimiz sağ olsun sürekli söylüyor toplu halde maskesiz, mesafesiz yaklaşmayın. Düğün kına gecesi, eğlenceler, asker eğlenceleri, taziye yemekleri vermeyin diyor. Bizler birer bunun bulaştırıcısıyız, bende olmaz diye bir şey yoktur herkeste olabilir” cümlelerini kurdu.

BİZ KENDİMİZ DİKKAT ETMEDİK

Köken; “Bu safhaya gelmesinin en büyük etkenleri de halk olarak bizleriz. Devlette baktı çıkış yolu yok, düğünleri yasaklamakta çare buldu. Bunların eğer önceden halk özellikle sokak düğünlerinde kontrolsüz, denetimsiz yapılan düğünlerde, yemeklerde ve dağıtımlarda herkes dikkat etseydi hiçbir şey olmazdı. Salonlarımızdan ben bir örnek vereyim, salonlarda tek kapı var. Bir kapıdan giriyorsun, dezenfektan alıyorsun, ateşin ölçülüyor, içerden el dezenfektanlarını alıyorsun, yerine oturtturuluyor, a’dan z’ye sonuna kadar salonda uyarıcı etkenler var. Mesafeni koru, maskeni tak salonlarımızın tamamında dikkat çektirttik. Aynı hassasiyeti düğün yapan yerlerden bekledik, koronavirüse karşı ilgili tedbirini almadan düğün yapıyor. Gelenek ve göreneklerimizi yapacak ama sağlık yönünden kronovirüsün etkilerinden kendimizi kurtaramadık. Keşke olsaydı ki bu hale gelmeden önce uyarıları dikkate alsaydık” dedi.

KORONA VİRÜS TEDBİRLERİNİN TAMAMINA UYDUK”

“Gün geçtikçe vaka sayısı ve ölüm sayısı artıyor, entübe sayısı artıyor” diyerek sözlerine devam eden Köken; “ Bunda da devlet haklı olaraktan çareyi burada buldu ama diğer taraftanda mağdur olan halk düğün sahipleri işletmecileri oldu. Şuanda denizlerde, tatillerde her yerlerde insanlar birlikteler. Maske yok mesafe yok, devlet yine söylüyor. Minibüslere biniyorsun aynı, pastaneye gidiyorsun aynı, lokantaya gidiyorsun her yerde aynı. Yani diğer işletmelerde aynı hassasiyet gösterilmedi. Biz mağduruz 12 ayda 5 ay düğün yaparken kaç aydır düğün yapamıyoruz, birçok esnaf bu konuda mağdur. Organizasyoncular, müzisyenler, fotoğrafçılar, çiçekçiler, sarraflar, mobilyacılar yani birçok esnafla iç içeyiz biz aslında. Devletin aldığı kararı tekrar gözden geçirmesini istiyoruz” diye konuştu.

“ŞUANA KADAR YAPILAN DÜĞÜN SALONLARININ HEPSİ TEŞEKKÜR ALDI

Salonlar da hastalık yok, salonlarda şuana kadar yapılan denetimlerden dolayı teşekkür var. Şuana kadar yapılan düğün salonlarının hepsi teşekkür aldı. Sokak düğünlerine herkes geliyor lakin salon düğünlerine davetliler geliyor. Son uygulamalar doğrultusunda 1 saatlikte olsa düğün salonlarımız aktif olarak devam ediyor, lakin cumhurbaşkanımızdan, emniyetimizden, içişlerimizden, valimizden bu kadarı tekrar gözden geçirmesini istiyoruz. Fiyatlarımızda herhangi bir değişiklik olmadı, belirli bir sözleşme yapılıyor ne kadarlık yani kaç kişilik hizmet isteniyorsa o kadarlık fiyat isteniliyor. Mali açıdan baktığınız zaman salon düğünleri diğerlerden daha uygun düşüyor.

Selçuk özel

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM