• DOLAR
  $1.243,59
 • EURO
  $0,3667
 • ALTIN
  $21.441,19
 • BIST
  1,0557
BSL Ödülleri

BSL Ödülleri

 

Basketbol Süper Ligimizde ilk devre geride kaldı ve takımlar eksik maçlarını tamamlarken ikinci yarıya başlıyor. Ligin kalitesi, yabancı sayısı, yerlilerin rolleri, pazarlanabilirliği ve görsel medyadaki yerini daha önce konuşmuştuk. Şimdi ise bambaşka bir konuya dikkat çekmek istiyorum.

 

Ligimiz madem Avrupa’nın en iyi liglerinden biri, niye ligimizde ödül verilmiyor? Altyapılardaki her turnuvada hatta Türkiye Kupası gibi organizasyonlarda her maçta dahi ödül veren federasyon^, neden en değerli oyuncu ödülü bile vermiyor? 2020 yılının en acı veren hatırası olan Yalçın Granit’in kaybının ardından acaba onun adına verilecek bir en değerli oyuncu ödülü hem onu anmak, hem oyuncuları motive etmek, hem de yeni nesillere Yalçın Granit ismini tanıtmak için iyi olmaz mıydı? Maddi değeri olmasa da bu tür ödüllerin manevi değeri gerçekten çok büyük. Örneğin bu sezonun mucize çocuğu Alperen Şengün 18-19 yaşlarında Türkiye liginin en değerli oyuncusu ödülünü kazansa onun gelecekteki kariyeri için ciddi bir fayda sağlayabilir. Sadece Alperen özelinde değil herhangi bir oyuncu için bu ödüllerin yaratacağı psikolojik etki bile kariyerlerini ileri taşıyabilir. Ligimizde sürekli oyuncu sirkülâsyonu olduğu için bazı ödüller uygulanabilir değil ama en değerli oyuncu ödülüyle beraber en iyi savunmacı ödülünü de Battal Durusel ismiyle ya da en iyi koç ödülünü Aydan Siyavuş’un ismini vererek sahiplerine dağıtsa, basketbol daha çok konuşulmaz mı? Ayrıca çağın gereklerine uyarak taraftarlarla iletişime geçilmesi noktasında sezonun smacını belki bir twitter oylamasıyla takipçilere sorabilir, sonrasında çağının en büyük atletlerinden Nedret Uyguç’un ismiyle ve yine büyük atletlerden Necati Güler’in takdimiyle ödülü verebilir. Sezonun asistini Önder Okan, sezonun bloğunu ise Ünal Büyükaycan’ın isimleriyle eşleştirerek genç basketbol severlere belki geçmişi araştırma isteği bile oluşturulabilir.

Son olarak ufak tefek sponsorlar ile anlaşılarak zaten neredeyse hiçbir maliyeti olmayan bu aktivite daha değerli hale getirilebilir. Tamamen kendi fikrim ama Can Yayınlarına biyografisini kitap halinde yayınladıkları Yalçın Granit’in adının verilebileceği bir ödüle sponsor olma fikri sorulsa, karşılığında da örneğin Türkiye’de ihtiyacı olan okullara belli miktarda kitap yollasalar, o kitaplarla beraber federasyon basketbol topu yollasa sevinecek çocukların mutluluğu tahminen en büyük şampiyonluklardan da en büyük sponsorluk anlaşmalarından da en büyük reklamdan da daha değerli olacaktır.

Türkiye Basketbol Federasyonuna açık çağrımızdır. Biz bu ligi seviyoruz ve değerinin artmasının her şekilde ve her kesime katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Bu sezondan itibaren ligimizde ödüller dağıtılsın ve hem sporcular hem de eski basketbolcularımız hak ettikleri şekilde onore edilsinler. Hisarspor

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM