• DOLAR
  $3.230,6200
 • EURO
  $0,7660
 • ALTIN
  $42.299,9900
 • BIST
  1,1415
Boşnaklar Afyonkarahisar lezzetlerine hayran kaldı

Boşnaklar Afyonkarahisar lezzetlerine hayran kaldı

 

 

Dünyada UNESCO ‘Yaratıcı Ağlar’ listesindeki Afyonkarahisar’ın sahip olduğu yemek kültürünün yanı sıra maddi ve manevi değerlerinin tanıtılması amacıyla düzenlenen Gastronomi Kültür Buluşmaları’nın ilki Saray Bosna’da düzenlendi.

 

 

UNESCO ‘Yaratıcı Ağlar’ listesindeki Afyonkarahisar, yemeklerini dünyaya tanıtmak amacıyla atağa kalktı. Gastronomi Kültür Buluşmaları adıyla düzenlenen ilk ziyaret Bosna Hersek’e yapıldı. Dünyada UNESCO ‘Yaratıcı Ağlar’ listesindeki 36, Türkiye’deki 3’üncü şehir olan Afyonkarahisar’ın sahip olduğu yemek kültürünün yanı sıra maddi ve manevi değerleri de yurt dışında tanıtılacak.

Bosna Hersek’in Maglaj şehrinde düzenlenen Gastronomi Kültür Buluşmalarına Belediye Başkanı Mehmet Zeybek; eşi Sevim Zeybek, Belediye Başkan Yardımcıları Süleyman Karakuş, Benol Kaplan, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İhsan Akar katıldı.

SİZLERİ AFYONKARAHİSAR’IMIZA BEKLİYORUZ

Başkan Zeybek, ilk olarak beraberindekilerle birlikte Maglaj Belediye Başkanı Miksat Mahmutaqic’ı makamında ziyaret etti. Misafirperverliklerinden dolayı Başkan Mahmutaqic ve ekibine teşekkür eden Başkan Zeybek, “Maglaj ile her türlü anlamda iş birliğimiz devam edecektir. Sizleri Afyonkarahisar’ımıza bekliyoruz. Lezzetlerimizi ve şehrimizin öne çıkan değerleri ile sizleri tanıştırmak, Türk topraklarında sizleri ağırlamak bizleri onurlandıracaktır” diye konuştu. Başkan Zeybek, Maglaj ziyareti ardından elçilik ziyaretinde de bulunarak Müsteşar Özgür şahin ile görüştü. Ayrıca Başkan Zeybek, Yunus Emre Enstitüsü’ne de bir ziyaret gerçekleştirdi.

AFYON YEMEKLERİNE HAYRAN KALDILAR

Çeşitli temaslarda bulunan Başkan Zeybek ve ekibi Saray Bosna heyetini akşam yemeğinde misafir etti. Gastronomi ve Kültür buluşması programı kapsamında verilen akşam yemeğinde Afyonkarahisar’a özgü yemekler tanıtıldı. İki ülke arasındaki kardeşlik ve dostluk bağları pekiştirildi. Yemekte Afyonkarahisar’ın tescilli lezzetleri tandır çorbası, çullama köfte,  afyon kebabı, kaymaklı ekmek kadayıfı tatlısı ikram edildi. İki ülke bağlarının güçlenmesi, kültür kaynaşması hedefi ile Belediye Başkanı Mehmet Zeybek tarafından verilen yemeğe; Yunus Emre Enstitüsü Saray Bosna Müdürü Mehmet Akif Yaman, Basın ateşesi Ömer Cetres, Marif Vakfı Bölge Müdürü, Saraybosna Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Amina Deljkoviç, Askeri Ateşe Albay Mustafa Sıtkı Tatar, Dr. Faruk Berat Akçeşme, Egitim Müsteşarı Bosnahersek Marif Vakfı Koordinatörü Yakup Gül, Bosna TİKA Koordinatörlüğü Yardımcısı Ahmet Boyraz, News editörü Kayhan Gül Balkan katıldı. Misafirler Afyonkarahisar’ın meşhur yemeklerine hayran kaldı. Program kapsamında Başkan Zeybek ve ekibi Afyonkarahisar’ın kültürel miraslarını, tarihini, tarihi şanlı zaferlerini, mutfağını, termal ve maden kaynaklarını, şehrin ekonomik potansiyelini ve sektörel faaliyetlerini anlattı.

ZEYBEK, AFYONKARAHİSAR’I ANLATTI

Yemek ardından açıklamada bulunan Belediye Başkanı Mehmet Zeybek Bosnalı heyete Afyonkarahisar’ın sahip olduğu değeler hakkında bilgiler verdi. Başkan Zeybek; “Merkezi konumu olan dört yol kavşağında bir iliz. Yolların kesişme noktası Afyonkarahisar’dan geçiyor. Türkiye’de 17 ile 1 ila 3 saatlik ulaşım mesafesi olan tek iliz. Bosna ile Afyonkarahisar’ın kültürleri birbirine benziyor. Rahmetli Abdülhamit Han zamanında Bosna’dan gelen Boşnakların ikamet ettiği Hamidiye Mahallemiz var. Yapılara baktığımızda Bosna ile benzerlik arz ediyor.  Bundan dolayı kendimizi burada yabancı hissetmiyoruz. Misafirperverliğinizden dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

“AFYON VE AFYON LEZZETLERİNE HAYRAN KALDIK”

Saraybosna Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Amina Deljkoviç ise açıklamasında, şunları söyledi: “Ben ilk olarak Büyükşehir Belediye Başkanımız adına sizleri selamlamak istiyorum. Öncelikle bu güzel davet için hem ev sahibimiz hem de misafirimiz Belediye Başkanımıza teşekkür etmek istiyorum. Yediğimiz yemekleri ilk defa tattık. Çok lezzetli ve güzel yemeklerdi. Bu gecede kimin misafir kimin ev sahibi olduğunu bir anda unuttuk, çünkü biriz. Bu geceyi hep kalplerimizde koruyacağız. Bosna Hersek’i hep hatırlaması için Başkanımıza hediye takdim etmek istiyoruz. Teşekkür ediyoruz.”

AFYONKARAHİSAR’I SİMGELEYEN HEDİYELER VERİLDİ

Program sonunda Saraybosna Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Amina Deljkoviç, Başkan Zeybek’e çeşitli hediyeler takdim ederken, Başkan Zeybek ise Belediye bünyesinde hizmet veren Taş Medresede yapılan el emeği ürünleri, lezzet paketi, Gastronomi hatıra parası ve Afyon’un simgelerinin resmedildiği saati hediye etti. Karşılıklı görüş alışverişinin de yapıldığı program hoş sohbetler ardından sona erdi. Başkan Zeybek ve eşi Sevim Zeybek konuklara şehrimizin lezzetlerinin yer aldığı ‘Lezzet Paketlerinden’ takdim ettiler. nur

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM