• DOLAR
  $1.367,00
 • EURO
  $0,4985
 • ALTIN
  $20.229,49
 • BIST
  0,9910
Bölgenin en büyük barajında su tutulmaya başlandı

Bölgenin en büyük barajında su tutulmaya başlandı

DSİ Afyonkarahisar’da yaptığı yatırımlarla mümbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlarımızın verimli topraklarını sulanabilir hale getirerek ülke ekonomisine fayda sağlamaya ve yerleşim yerlerine memba kalitesinde içme suyu temin etmeye devam ediyor.

Çay Barajı ve Sulaması, bölgenin en önemli, en büyük ve hasretle beklenen içme suyu ve tarımsal sulama projesidir. Afyonkarahisar ilinin en büyük, en önemli tarımsal sulama yatırımı olarak kayıtlara geçmiştir. Projenin bütün bileşenlerinin tam anlamıyla faaliyete geçmesi ile birlikte 2020 yılı fiyatlarıyla yılda 29 Milyon TL sulama faydası sunacak, ayrıca 7.241 kişiye tarımsal istihdam imkânı sağlayacaktır.

 

Bölgenin En Büyük Barajı

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız,’105 metre yüksekliği ile bölgenin en yüksek barajı olan Afyonkarahisar Çay barajının tamamlanarak su tutulmaya başlandığını müjdeleyerek, Çay barajında depolanacak su ile Çay ve Bolvadin ilçeleri başta olmak üzere civar yerleşimlere içmesuyu temininin yanında, Çay Barajından alınacak su ile 18 bin 550 dekar tarım arazisinin modern teknikleri kullanılarak basınçlı borulu kapalı sistem sulama şebekesiyle sulanacağını söyleyerek, Barajın Afyonkarahisar ilimize ve vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. ’dedi.Tıldız, “ Çay Barajı, Afyonkarahisar ilinin Çay İlçesinden geçen Çay Deresi üzerinde; temelden 105,50 metre yüksekliğinde, 3.150.000 m3 gövde dolgusu yapılarak Önyüzü Beton Kaplı Kaya Dolgu tipinde inşa edilmiştir. Çay Barajı rezervuarında depolanacak 14,9 milyon m³ su ile Çay ovasında 18.550 dekar zirai tarım arazisi cazibeli borulu sistem ile sulanacak, ayrıca Çay ve Bolvadin İlçe Merkezleri ile 2 Belde ve civardaki 20 Köye yıllık 7,53 milyon m3 memba kalitesinde içme ve kullanma suyu temin edilecektir.  Çay Barajı Rölekasyon Yoları işi kapsamında Çay İlçesi ile Yalvaç ilçelerinin yaylalarını birbirine bağlayan 6.460 m yeni ulaşım yolu yapılmıştır. Bu yol sayesinde köylülerin hayvancılık yaptığı yaylalardan İlçe merkezlerine ulaşımları kolaylaşmıştır” dedi. Kader Kaya

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM