• DOLAR
  $2.041,34
 • EURO
  $0,431
 • ALTIN
  $30.326,57
 • BIST
  1,0595
Bölge iller Afyonkarahisar florasından ve poleninden faydalanabilecek

Bölge iller Afyonkarahisar florasından ve poleninden faydalanabilecek

Milliyetçi Hareket Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak; “Aydın, Muğla, Denizli, Antalya, İzmir, Manisa bölgesinin gezginci arıcılarının arı popülasyonunu ve arı koloni sayılarını artırmak için Afyonkarahisar florasından ve poleninden faydalanılabilecek.

Taytak; “Afyonkarahisar’da gezgin arıcılar için bir park oluşturulabileceğini, Afyonkarahisar’da bir Arıcılık Uygulama yeri yapılırsa teknik Arıcılığı öğretmenin yanı sıra işsiz olan gençlerin de bu mesleğe kazandırılmış olacağını ve Afyonkarahisar’da arıcılık üzerine bir Arıcılık Araştırma istasyonu veya Arıcılık Araştırma Enstitüsü kurulması taleplerini Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye arz etti. Bakan Pakdemirli olumlu gördüğü bu önerilerin hayata geçirilmesi için üniversite ortaklığıyla bir enstitü kurulabileceğini belirterek bu konuda Afyonkarahisar’da çalışma yürütülmesi yönünde yanındaki heyeti talimatlandırdı. Toplantıda ayrıca Afyonkarahisar’da Şuhut, Sandıklı, Dinar ve diğer bölgelerde üretim yapan patates üreticilerin sorunları da Milletvekili Mehmet Taytak tarafından önemle dile getirildi ve ivedilikle çözüm bulunacağı sözü Bakandan alındı.
AFYONKARAHİSAR COĞRAFYASININ ARICILIK İÇİN ÇOK UYGUN
Milletvekili Taytak bu çerçevede; patates üreticisine sattığı ürün miktarı üzerinden kg bazlı fiyat artış desteği verilmesi gerektiğine, İhracatın önünün açılması ve teşvik verilmesi gerekliliğine ve birçok ekipmana verilen makine ve hibe desteğinin patates ekipmanlarına da getirilmesi hususlarına özel vurgu yaptı. Görüşmede Milletvekili Mehmet Taytak; Afyonkarahisar ilinde Arı Yetiştiricileri Birliğinin 350 üyesi olduğuna vurgu yaparak, bu sayının arttırılması gerektiğini, Afyonkarahisar coğrafyasının arıcılık için çok uygun olduğunu, özellikle haşhaş poleni bazlı balın ülkemizde üretilen en kaliteli bal olacağını belirtti. Taytak Afyonkarahisar’da arıcılığın desteklenmesini Bakan Pakdemirli’den talep etti. Milletvekili Taytak bir diğer projelerinin de Afyonkarahisar ve ülke küçükbaş yetiştiricileri için model teşkil edecek modern koyun barınağı projesi olduğunu belirterek, koyun etinin sağlık açısından önemine vurgu yaptı. Taytak bu konuda AKÜ Veteriner Fakültesinin güçlü bir alt yapısı olduğunu Bakana ifade etti.
AFYONKARAHİSAR ARICILIK VE KOYUNCULUK İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR LOKASYON
Bu çerçevede söz alan Dekan Prof. Dr. Turan Civelek ise; AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş’ın bu tip projelere çok önem verdiğini ve uygun görülmesi halinde Fakülte olarak hem arıcılık hem de koyunculuk faaliyetlerinde üstlerine düşen her türlü desteği vereceklerini dile getirdi. Dekan Civelek; “Sayın Vekilimiz önemli proje başlıkları seçmişler. Afyonkarahisar arıcılık ve koyunculuk için çok önemli bir lokasyon. Biz de Fakülte olarak bu konularda son derece donanımlıyız. Bu projelerin tarafı olmaya hazırız. Halihazırda Fakültemiz ve Tarım ve Orman Bakanlığı ortaklığı ile önemli projeler yürütülmekte. Son derece tecrübeli hocalarımız var. İlimizin ve ülkemizin emrindeyiz, sayın Vekilimize davetleri ve sayın Bakanımıza da nazik kabulleri için teşekkürlerimizi arz ederiz.” dedi. Milletvekili Taytak tarafından Bakana Afyonkarahisar’ı ifade eden haşhaş motifli mermer Türk Bayrağı hediye edilmesini müteakip, özellikle Afyonkarahisar’lı yetiştirici ve çiftçiler için çok önemli kazanımların elde edildiği, görüşme karşılıklı iyi dileklerin ifade edilmesi ve fotoğraf çekimi ardından sona erdi.

HER DAİM ÜLKEMİN VE AFYONKARAHİSAR’IN EMRİNDEYİM
Toplantı sonu görüşlerini ifade eden Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak; “Cumhur İttifakı ruhuile , birlik ve beraberlik içerisinde önemli işler yapılmaktadır. Sayın Bakanımız projelerimizle son derece ilgilendi, kendilerine kalben müteşekkirim. Toplantıda yer alan, katkı sağlayan değerli Afyonkarahisar’lıhemşehrilerim Bakan Yardımcımız Akif Özkaldı Beye ve Hayvancılık Genel Müdürümüz ZekeriyyaErdurmuş Beye yakın ilgilerinden dolayı teşekkür ediyorum. Ben her daim ülkemin ve Afyonkarahisar’ın emrindeyim. Afyonkarahisar’a katkı sağlamak için gece gündüz çalışıyor, çalmadık kapı bırakmıyor, çiftçinin ve yetiştiricinin dertlerinin kendi dertlerimiz gibi görüyoruz. Biz proje bazlı çalışıyoruz. Projeleri önemsiyoruz.Amacımız Afyonkarahisar’ın kazanmasıdır. Yetiştirici kazansın, üretici kazansın. MHP olarak çiftçinin her daim yanındayız yanında olmaya da devam edeceğiz.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM