• DOLAR
  $1.277,53
 • EURO
  $0,3897
 • ALTIN
  $16.926,38
 • BIST
  1,0513
Bitkisel beslenme iklim değişikliği mücadelesine büyük katkı sağlayabilir

Bitkisel beslenme iklim değişikliği mücadelesine büyük katkı sağlayabilir

ABD’li uzmanlar, et ve süt ürünleri yerine fasulye, mercimek ve fındık gibi protein bakımından zengin gıda maddelerine yönelmenin 2050 yılına kadar 16 yıllık karbondioksit emisyonunu ortadan kaldırabileceğini söylüyor. Araştırmacılar, böylelikle sera gazlarında düşüş olacağını ve iklim değişikliğinin yavaşlayabileceğini belirtti.

Dünyadaki tarım arazilerinin yüzde 83’ünden fazlası düşük verime sahip et ve süt ürünleri temelli üretime ayrılmış durumda. Araştırmacılar bu nedenle, atmosferdeki karbondioksit miktarını düşürmenin, kanıtlanmamış teknolojik gelişimleri beklemeye kıyasla bitkisel bazlı beslenmenin iklim değişikliği ile mücadelede daha etkili bir yol olduğunu belirtiyor.

New York Üniversitesi’nde görevli çevre bilimci Profesör Hayek, ormanların yeniden büyümesi için en büyük potansiyelin yüksek ve üst-orta gelirli ülkelerde olduğunu belirtiyor.

Profesör Hayek ve meslektaşları tarafından yapılan araştırmada, hayvansal gıda üretimi için arazi kullanım oranı ve ormanlara etkisi incelendi.

 

“RUSYA BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR EKOSİSTEM YENİLENEBİLİR”

Ekibin çalışmaları sonucunda bitkisel bazlı beslenmenin doğal ekosistemlerin yenilenmesine olanak tanıdığı ifade edildi. Bu beslenme tarzının, küresel karbondioksit emisyonlarını dengelemeye yardımcı olduğu bilgisi verildi.

Yapılan araştırmaya yönelik bilgi veren Prof. Hayek, ‘’Tohumların doğal olarak dağıtabildiği ve biyolojik çeşitliliğe sahip ormanların karbondioksit oranını azalttığına” yönelik açıklamada yaptı.

Hayek, ‘’Elde ettiğimiz sonuçlar doğrultusunda yenilenebilecek Rusya büyüklüğünde bir alan olan 7 milyon kilometre kareyi ortaya çıkardık’’ dedi.

Ekip, et üretimi için arazi talebi önemli ölçüde azaltılabilirse,  bitki örtüsünün yeniden büyümesine fayda saylayabileceği ifade ediliyor.

 

 

Bununla birlikte, araştırmada yüzyılın ortasına kadar yaklaşık 9-16 yıllık fosil yakıt emisyonun ortadan kaldırılabileceği açıklandı.

GEZEGENİN KARBON EMİSYONUNU İKİYE KATLAYACAK

Öte yandan araştımacılar, et tüketiminin süregelen şekilde devam etmesi halinde gezegenin karbondioksit salınımının bu yüzyılda ikiye katlanacağını bildirdi. Bu rakan endüstri öncesi seviyelerin üzerindeki 1,5 santigrat derecelik eşik sıcaklık artışına ulaşmadan önce salınan fosil yakıt emisyonları miktarının iki katına ulaşması anlamına geliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM